Trwa ładowanie...

Wstawi sobie implanty piersi "na NFZ". Miała ważny powód

 Karolina Rozmus
26.09.2024 14:18
Zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię. Tłumaczy, dlaczego
Zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię. Tłumaczy, dlaczego (TikTok)

Pewna tiktokerka wyjawiła, że niebawem podda się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej. "Darmowe cycki na NFZ" - zapowiada w krótkim wideo, w którym opowiedziała, dlaczego zdecydowała się na taki krok i w jaki sposób można uzyskać refundację za zabieg.

spis treści

1. "Usuwamy wszystko ze środka"

Julka Gizelska, influencerka, którą obserwuje niemal 70 tys. użytkowników TikToka, opublikowała niedawno wideo. Wyjaśnia w nim, dlaczego podjęła decyzję o mastektomii. To amputacja piersi, radykalna metoda chirurgicznego usunięcia piersi wraz z brodawką i otoczką, stosowana w leczeniu chorób nowotworowych. Możliwe jest również przeprowadzenie mastektomii profilaktycznej. I to właśnie na taką operację zdecydowała się młoda TikTokerka.

- Operacja, na którą się zdecydowałam, to mastektomia z rekonstrukcją. Mianowicie usuwamy wszystko ze środka i uzupełniamy wybranymi przeze mnie i przez lekarza implantami - mówi Julka Gizelska.

Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka piersi"
Tiktokerka zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię
Tiktokerka zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię (TikTok)

Dodaje, że w jej przypadku wskazaniem do refundacji zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia było obciążenie genetyczne. - W przyszłości będę miała prawie stuprocentową pewność, że nie będę miała nowotworu piersi.

2. Dziesięciokrotnie większe ryzyko raka piersi

Dzięki tym badaniom, jak dodała, jej mama dowiedziała się o obciążeniu genetycznym. W innym nagraniu Julka wyjaśniła również, kto powinien rozważyć wizytę u lekarza.

- Jeśli w twojej rodzinie pojawiało się dużo nowotworów, szczególnie w takich bliskich koneksjach, jak mama, babcia, to lecisz do lekarza rodzinnego i prosisz o skierowanie na badania genetyczne - radzi tiktokerka.

@julkagizelska

jeśli w twojej rodzinie też pojawiały się nowotwory 🍒 to proszę zostań ze mną!

♬ dźwięk oryginalny - Julka Gizelska

- Z tym skierowaniem idziesz do poradni genetyki onkologicznej i tam pierwszym etapem jest wywiad z lekarzem, gdzie przedstawiasz całe drzewo genealogiczne ze wszystkimi chorobami, jakie były w rodzinie - relacjonuje dziewczyna.

- A drugi etap to po prostu badania krwi - dodaje.

W odniesieniu do raka piersi predyspozycje genetyczne odpowiadają za kilka procent diagnozowanych nowotworów. Mutacje, które powiązano z rakiem piersi, to mutacja w supresorowych genach o wysokiej penetracji: BRCA1 i BRCA2, które dotyczą od trzech do pięciu procent kobiet.

W ich przypadku ryzyko rozwoju raka jest aż dziesięciokrotnie wyższe niż w populacji, która nie posiada mutacji. Nosicielstwo BRCA1 zwiększa również ryzyko rozwoju raka jajnika, nieco rzadziej raka jajowodu, otrzewnej, nowotworu okrężnicy i raka prostaty u mężczyzn.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze