Trwa ładowanie...

Wstrząs krwotoczny – przyczyny, objawy i leczenie

Wstrząs krwotoczny jest rodzajem wstrząsu hipowolemicznego, podczas którego dochodzi do nagłego obniżenia objętości krwi krążącej w organizmie. Wstrząs krwotoczny był bezpośrednią przyczyną śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

spis treści

1. Wstrząs krwotoczny - definicja

Wstrząs krwotoczny powstaje w wyniku utraty pełnej krwi, w czasie krwawienia zewnętrznego lub wewnętrznego. Poważna utrata objętości krwi sprawia, że serce nie może efektywnie pompować krwi do narządów i tkanek. Podczas wstrząsu krwotocznego dochodzi do nagłego obniżenia skurczowego ciśnienia krwi poniżej 90 mmHg (prawidłowo wynosi ok. 10 mmHg). To bardzo groźny stan i może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.

2. Wstrząs krwotoczny - przyczyny

Do wstrząsu krwotocznego dochodzi, gdy utrata krwi jest na tyle duża, że przekracza 25 proc. objętości krwi krążącej. Wśród przyczyn wstrząsu krwotocznego wyróżniamy:

Zobacz film: "Naturalne napoje na obniżenie ciśnienia krwi"

Wstrząs krwotoczny może objawiać się na różne sposoby.

3. Wstrząs krwotoczny - objawy

Objawy wstrząsu krwotocznego są zależne od zaawansowania utraty krwi. Główne objawy to osłabienie, bladość skóry, pragnienie, obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 90 mmHg, tachykardia, przyśpieszenie i spłycenie oddechu, zimna i wilgotna skóra, hipotermia i hiperwentylacja.

Objawy nasilają się wraz z utratą krwi.

4. Wstrząs krwotoczny - leczenie

W przypadku leczenia wstrząsu krwotocznego, najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, zapewnienie prawidłowej wentylacji, ochrona przed utratą ciepła. Gdy dosżło do dużej utraty krwi wskazane jest podawanie płynów (krystaloidów i koloidów), a także preparatów krwiopochodnych i leków wazopresyjnych.

Nieopanowany wstrząs krwotoczny prowadzi do utraty znacznej ilości krwi, uszkodzenia narządów i zgonu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza