Wstrząs krwotoczny – przyczyny, objawy i leczenie
Wstrząs krwotoczny jest rodzajem wstrząsu hipowolemicznego, podczas którego dochodzi do nagłego obniżenia objętości krwi krążącej w organizmie. Wstrząs krwotoczny był bezpośrednią przyczyną śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
1. Wstrząs krwotoczny - definicja
Wstrząs krwotoczny powstaje w wyniku utraty pełnej krwi, w czasie krwawienia zewnętrznego lub wewnętrznego. Poważna utrata objętości krwi sprawia, że serce nie może efektywnie pompować krwi do narządów i tkanek. Podczas wstrząsu krwotocznego dochodzi do nagłego obniżenia skurczowego ciśnienia krwi poniżej 90 mmHg (prawidłowo wynosi ok. 10 mmHg). To bardzo groźny stan i może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.
2. Wstrząs krwotoczny - przyczyny
Do wstrząsu krwotocznego dochodzi, gdy utrata krwi jest na tyle duża, że przekracza 25 proc. objętości krwi krążącej. Wśród przyczyn wstrząsu krwotocznego wyróżniamy:
- rozległe urazy, zarówno otwarte jak i zamknięte,
- krwawienie śródoperacyjne i pooperacyjne,
- samoistne krwawienie np. u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- pęknięcie ciąży pozamacicznej,
- krwawienie z żylaków przełyku przy niewydolności wątroby.
Wstrząs krwotoczny może objawiać się na różne sposoby.
3. Wstrząs krwotoczny - objawy
Objawy wstrząsu krwotocznego są zależne od zaawansowania utraty krwi. Główne objawy to osłabienie, bladość skóry, pragnienie, obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 90 mmHg, tachykardia, przyśpieszenie i spłycenie oddechu, zimna i wilgotna skóra, hipotermia i hiperwentylacja.
Objawy nasilają się wraz z utratą krwi.
4. Wstrząs krwotoczny - leczenie
W przypadku leczenia wstrząsu krwotocznego, najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, zapewnienie prawidłowej wentylacji, ochrona przed utratą ciepła. Gdy dosżło do dużej utraty krwi wskazane jest podawanie płynów (krystaloidów i koloidów), a także preparatów krwiopochodnych i leków wazopresyjnych.
Nieopanowany wstrząs krwotoczny prowadzi do utraty znacznej ilości krwi, uszkodzenia narządów i zgonu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.