Trwa ładowanie...

Wstrząs krwotoczny – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
Magda Rumińska 27.10.2021 15:03
Wstrząs krwotoczny był bezpośrednią przyczyną zgonu Pawła Adamowicza
Wstrząs krwotoczny był bezpośrednią przyczyną zgonu Pawła Adamowicza (123rf.com)

Wstrząs krwotoczny jest rodzajem wstrząsu hipowolemicznego, podczas którego dochodzi do nagłego obniżenia objętości krwi krążącej w organizmie. Wstrząs krwotoczny był bezpośrednią przyczyną śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

spis treści

1. Wstrząs krwotoczny - definicja

Wstrząs krwotoczny powstaje w wyniku utraty pełnej krwi, w czasie krwawienia zewnętrznego lub wewnętrznego. Poważna utrata objętości krwi sprawia, że serce nie może efektywnie pompować krwi do narządów i tkanek. Podczas wstrząsu krwotocznego dochodzi do nagłego obniżenia skurczowego ciśnienia krwi poniżej 90 mmHg (prawidłowo wynosi ok. 10 mmHg). To bardzo groźny stan i może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.

2. Wstrząs krwotoczny - przyczyny

Do wstrząsu krwotocznego dochodzi, gdy utrata krwi jest na tyle duża, że przekracza 25 proc. objętości krwi krążącej. Wśród przyczyn wstrząsu krwotocznego wyróżniamy:

Zobacz film: "Naturalne napoje na obniżenie ciśnienia krwi"

Wstrząs krwotoczny może objawiać się na różne sposoby.

3. Wstrząs krwotoczny - objawy

Objawy wstrząsu krwotocznego są zależne od zaawansowania utraty krwi. Główne objawy to osłabienie, bladość skóry, pragnienie, obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 90 mmHg, tachykardia, przyśpieszenie i spłycenie oddechu, zimna i wilgotna skóra, hipotermia i hiperwentylacja.

Objawy nasilają się wraz z utratą krwi.

4. Wstrząs krwotoczny - leczenie

W przypadku leczenia wstrząsu krwotocznego, najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, zapewnienie prawidłowej wentylacji, ochrona przed utratą ciepła. Gdy dosżło do dużej utraty krwi wskazane jest podawanie płynów (krystaloidów i koloidów), a także preparatów krwiopochodnych i leków wazopresyjnych.

Nieopanowany wstrząs krwotoczny prowadzi do utraty znacznej ilości krwi, uszkodzenia narządów i zgonu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze