Trwa ładowanie...

Wymiana zastawki serca (WIDEO)

Avatar placeholder
17.08.2021 16:07

Uszkodzenie zastawki serca jest bardzo niebezpieczne. O tym dlaczego czasem się zdarza i w jaki sposób wpływa to na pacjenta, mówi profesor Andrzej Biederman.

-No wtedy jest tragedia oczywiście, kłopot duży, może tragedia nie ale to jest duży kłopot. Otóż zawsze są dwa rodzaje zastawek: mechaniczne, który się praktycznie rzecz biorąc nie psuja, one sa niezniszczalne. Wykonane są z takich materiałów, między innymi takiego węglika spiekanego używanego w technologii rakietowej, rakiet kosmicznych i to jest materiał, który się nie zużywa.

Natomiast oczywiście może dojść do jakiś reakcji ze strony organizmu tego pacjenta, dojść do wytworzenia jakiś tam są skrzepów i ona w tej chwili, wtedy przestaje gorzej funkcjonować i to jest wskazanie do podjęcia jakieś interwencji. Jest też drugi rodzaj zastawek to są zastawki biologiczne, które również są, mają podobną budowę, czyli składaja się z tego pierścienia, do którego, który pozwala na wszycie tej zastawki wewnątrz serca. Ale one są stworzone z materiałów biologicznych, przeważnie świńskich, zwykłe świńskiej zastawki albo też osierdzia, osierdzia wołowego, osierdzia świńskiego, osierdzia końskiego.

Te zastawki ulegają degeneracji z upływem czasu. I przeciętny okres, w którym one wytrzymują to jest między 12, 10 a 15 lat, w zależności od tego, mamy coraz to nowsze technologie, więc to trudno powiedzieć jak te nowe, obecnie stosowane ile wytrzymaja, ale mniej więcej trzeba liczyć, że czas sprawnego funkcjonowania takiej zastawki nie przekracza 15 lat, średnio. Bywaja, że dłużej, bywają że niestety krócej i wtedy trzeba kolejną operację oczywiście zrobić.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze