Wyniszczona wątroba nie boli. Ale ten objaw zauważysz na pewno
Nawet jedna czwarta Polaków może zmagać się z tą chorobą, która początkowo przebiega bez wyraźnych symptomów. Jednak brak odpowiedniego leczenia wiąże się z ryzykiem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Długotrwałe ignorowanie problemu może prowadzić do upośledzenia funkcji wątroby, a w ostateczności do jej marskości. Jednym z możliwych objawów NAFLD, który może się pojawić, jest zmiana na skórze, co nie zawsze jest od razu kojarzone z tą dolegliwością.
1. NAFLD – rosnący problem polskiego społeczeństwa
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) to schorzenie wątroby niezwiązane z nadużywaniem alkoholu, zażywaniem leków czy chorobami genetycznymi. Należy do najczęstszych obecnie przewlekłych chorób wątroby, a spowodowana jest błędami związanymi ze stylem życia, a konkretnie – z dietą.
Powstawaniu stłuszczenia narządu sprzyja:
- wysokokaloryczna dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone,
- nadmiar węglowodanów prostych, zwłaszcza fruktozy,
- nadmierny udział [tłuszczów nasyconych](tłuszczów nasyconych) w diecie.
Do czynników ryzyka rozwoju NAFLD należą cukrzyca typu 2, dyslipidemia czy zespół metaboliczny. Szacuje się, że w Polsce z chorobą może borykać się 25-30 proc. społeczeństwa, a u niewielkiego odsetka (około pół procenta chorych) rozwija się w jej następstwie marskość wątroby.
Objawy stłuszczeniowej choroby wątroby nie są specyficzne. Może pojawić się:
- przewlekłe zmęczenie,
- osłabienie,
- uczucie dyskomfortu w prawym górnym kwadracie brzucha.
U chorych może też wystąpić jeden, wyjątkowo niezwykły symptom.
2. Gdy swędzi skóra, może cierpieć wątroba
Według badania opublikowanego na łamach "Gastroenterology" za świąd skóry w związku z chorobą wątroby mogą odpowiadać komórki keratynocytów.
"Swędzenie cholestatyczne jest wyniszczającym objawem, który ma znaczną częstość występowania u pacjentów z chorobami wątroby i dróg żółciowych" – piszą autorzy badania.
Świąd nie powoduje zmian skórnych, ale może prowadzić do przewlekłych podrażnień. Jednak, co ciekawe, inne badania wskazują, że jest pewna choroba, która atakuje skórę i zarazem może współwystępować z NAFLD.
To łuszczyca. U pacjentów z chorobą autoimmunologiczną ryzyko wystąpienia NAFLD jest nawet dwukrotnie wyższe, a wzrasta u tych chorych, u których doszło do znacznego zajęcia skóry i u grupy pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów. Dane z jednego badania bazującego na 249 333 pacjentów z łuszczycą wskazują, że 49 proc. z nich miało również NAFLD.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.