Wystarczy kilka sekund. Psycholog zdrada prosty trik, który poprawi sprawność mózgu
Nasz mózg starzeje się już od 30. roku życia. Wraz z upływem czasu, coraz częściej mogą się pojawiać problemy z koncentracją i pamięcią. Psycholog Melissa Burkley wskazuje, że dzięki prostym ćwiczeniom jesteśmy w stanie zwiększyć swoją kreatywności i "zresetować pamięć". Pomoże prosty trik.
1. Przepracowany mózg gorzej pracuje
Specjaliści wskazują, że mózg osiąga maksimum możliwości, kiedy kończymy 20 lat. Wraz z upływem czasu, pod wpływem przepracowania, stresu, używek - jego wydolność spada. Po trzydziestce zaczyna się powolny proces starzenia, a wraz z wiekiem kurczą się neurony w mózgu.
Problemy z koncentracją, słabsza pamięć, gorsze przyswajanie informacji - to dolegliwości, które niestety z każdym rokiem będą postępować.
Na kondycję naszego mózgu w znacznym stopniu wpływa nasz styl życia: dieta, aktywność fizyczna. Bardzo pobudzające są również częste kontakty towarzyskie, co udowodniły badania seniorów - osoby, które są aktywne społecznie, mają młodszy mózg i rzadziej cierpią z powodu demencji.
2. Psycholożka radzi
Psycholog Melissa Burkley zauważa, że przebodźcowanie nie sprzyja sprawnej pracy mózgu. Jej zdaniem jest kilka technik, które pozwalają "ożywić mózg" i spowodować, że będzie pracował z maksymalnym potencjałem.
Jednym z takich ćwiczeń jest zamknięcie oczu na kilka minut. Ekspertka wskazuje, że skuteczność tej metody potwierdziły analizy naukowców.
Podczas jednego z badań uczestnikom eksperymentu najpierw pokazano film z symulowaną zbrodnią, a później poproszono ich o udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące nagrania, m.in. ile osób było na miejscu zdarzenia. Część grupy miała zamknąć oczy przed udzieleniem odpowiedzi. Okazało się, że osoby, które zamknęły oczy, potrafiły wymienić o ponad 40 proc. więcej szczegółów dotyczących filmu.
Podobne wnioski płynęły z testu analizującego kreatywność. Badanie składało się z dwóch części: w pierwszej zadaniem uczestników było wymyślenie możliwych zastosowań różnych przedmiotów, np. żelazka. Druga część zadania składała się z zagadek logicznych, np. znalezienia słowa, które będzie pasować do podanej grupy wyrazów. Okazało się, że osoby, które udzielały odpowiedzi po zamknięciu oczu - miały nawet dwukrotnie lepsze wyniki.
- To trochę tak, jak w sytuacji, gdy masz kilka programów działających w tle komputera lub telefonu, które spowalniają te urządzenia. Jeśli zamkniesz te programy i zwolnisz procesor, wszystko zacznie działać wydajniej - tłumaczy Melissa Burkley na łamach "Psychology Today".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.