Trwa ładowanie...

Mózg jak brzytwa? Neurolog mówi, jak uniknąć udaru i opóźnić demencję

Mózg jak brzytwa? Neurolog przekonuje, że wystarczy przestrzegać kilku nawyków
Mózg jak brzytwa? Neurolog przekonuje, że wystarczy przestrzegać kilku nawyków (Getty Images, FB)

Sen, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna - okazuje się, że również w przypadku mózg to trzy filary, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Uznany neurochirurg prof. Alexandru-Vladimir Ciurea opracował dekalog zasad, które pozwolą zachować sprawność umysłu mimo upływu lat i pomogą zredukować ryzyko wielu schorzeń neurologicznych.

spis treści

1. 14 nawyków, które pozwolą zachować sprawny mózg

Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea jest cenionym na świecie neurochirurgiem. Lekarz na podstawie wieloletnich obserwacji przekonuje, że to nasz styl życia determinuje to, jak długo będziemy mogli się cieszyć sprawnością umysłu. Co ważne, zdaniem specjalisty nigdy nie jest za późno, by wprowadzić w życie zdrowe nawyki. Profesor opracował 14 zasad, które według niego są w stanie zagwarantować doskonałą sprawność umysłu i przeciwdziałać wielu schorzeniom neurologicznym.

Gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości płynów – zaczyna nas boleć głowa. W ten sposób mózg wysyła informacje, że potrzebuje wody
Gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości płynów – zaczyna nas boleć głowa. W ten sposób mózg wysyła informacje, że potrzebuje wody (Getty Images)
Zobacz film: "8 rzeczy, które zwiększają ryzyko demencji"

14 nawyków, które pozwolą zachować "młodość umysłu":

  • Śpij co najmniej siedem godzin dziennie. Zdrowy sen to podstawa prawidłowo funkcjonującego mózgu. Lekarz podkreśla, żeby przed snem powinniśmy się wyciszyć, unikać telewizji i telefonów - lepiej sięgnąć po książkę, to ułatwi zasypianie.
  • Po obudzeniu szeroko otwórz okno i weź głęboki oddech. Dzięki temu mózg szybciej "obudzi się" do życia.
  • Pij dużo wody - mózg potrzebuje nawodnienia. Najlepiej zacynać dzień od dwóch szklanek wody pół godziny przed śniadaniem.
  • Nigdy nie wychodź z domu bez śniadania. W miarę możliwości jedz bez pośpiechu.
  • Stosuj dietę lekkostrawną i niskotłuszczową. Badania pokazują, że najlepsza dla zdrowia mózgu jest dieta śródziemnomorska.
  • Rzuć palenie, ogranicz alkohol. Mózg nie lubi nałogów.
  • Jedz gorzką czekoladę. Chociaż ogólnie zaleca się ograniczenie słodyczy, wyjątek stanowi właśnie gorzka czekolada, która jest bogata w antyoksydanty spowalniające proces starzenia się organizmu.
  • Pij kawę, gdy odczuwasz zmęczenie. Staraj się delektować jej aromatem i potraktować czas picia filiżanki kawy jako chwilę relaksu.
  • Codziennie trenuj mózg. Ćwicz pamięć, rozwiązuj krzyżówki, zmieniaj trasy, którymi się poruszasz.
  • Unikaj stresu i staraj się szukać w życiu pozytywów. Stres wyniszcza mózg.
  • Regularnie wychodź z domu i podtrzymuj kontakty towarzyskie. Mózg nie lubi samotności.
  • Od czasu do czasu pozwól sobie na relaks na łonie natury. Przyroda doskonale łagodzi stres i sprzyja wyciszeniu i relaksowi.
  • Unikaj rutyny. Wykonywanie tych samych czynności w inny sposób, wybieranie zupełnie nowej drogi z pracy do domu, nowe zajęcia - to doskonały sposób na stymulację mózgu.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej. Mózg tak samo, jak mięśnie, potrzebuje regularnej stymulacji i ćwiczeń, które pomogą tworzyć nowe połączenia nerwowe. Regularny ruch poprawia krążenie, zapewnia odpowiednie dotlenienie mózgu, a w dodatku powoduje, że uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

2. Dieta dla mózgu

Dietetyk kliniczny Joanna Nowacka zwraca uwagę na niedocenianą rolę diety w przeciwdziałaniu procesom demencji. - Dostarczanie substancji odżywczych może mieć ogromne znaczenie dla pracy naszego mózgu, dlatego warto dbać o to, jak komponujemy swój codzienny jadłospis. Dzięki niej nie tylko możemy spowolnić procesy starzenia się, ale możemy znacząco wpłynąć na procesy myślenia, uczenia się i koncentracji. Dobrze odżywiony umysł to także lepszy stan emocjonalny i psychiczny. Wprowadzając zmiany stylu życia mające na celu poprawę naszego umysłu warto zacząć od moich kroków. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o dobrą jakość snu i odpoczynek - przekonuje dietetyczka.

Nowacka przypomina, że naszemu mózgowi nie służą głodówki, dlatego zalecane jest regularne spożywanie posiłków. Codzienna "dieta dla mózgu" powinna obfitować przede wszystkim w kwas foliowy, magnez, antyoksydanty, wielonienascycone kwasy tłuszczowe oraz węglowodany złożone. - Na właściwy stan psychofizyczny mózgu wywierają wpływ neuroprzekaźniki jak serotonina i adrenalina, którego prekursorami są aminokwasy, dlatego też w codziennej diecie nie może zabraknąć źródeł pełnowartościowego białka - dodaje ekspertka.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze