Wyznanie Lady Gagi. Cierpi na fibromialgię
Ból migruje po całym ciele, znika i powraca w nieregularnych odstępach. Występuje sztywność i drętwienie kończyn, zaburzenia snu i bóle głowy. Osoba nieustannie czuje się zmęczona. Te wszystkie objawy daje fibromialgia. Cierpi na nią Lady Gaga.
1. Fibromialgia
Fibromialgia występuje u kobiet częściej niż rak piersi. To choroba, której głównym symptomem jest wszechogarniający ból. Pomimo tego, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Dodatkowe objawy, tj. problemy ze snem czy wahania nastrojów, są bardzo niecharakterystyczne.
Pacjenci zrzucają je też na przepracowanie bądź obniżoną odporność. W znacznej liczbie przypadków dochodzenie do prawidłowej diagnozy trwa wiele miesięcy.
Niedawno o fibromialgii głośno powiedziała Lady Gaga. W ten sposób piosenkarka chce zwrócić uwagę na tę chorobę i zwiększyć świadomość innych osób. Takich jak ona, zmagających się z chronicznym bólem, jest przecież wielu.
Lady Gaga pokazuje, że z fibromialgią można żyć. Piosenkarka nie odwołuje swoich tras koncertowych, a na występach daje z siebie wszystko. Jak sama mówi, najważniejsze jest podejście do życia i akceptacja choroby.
Niedługo celebrytka wystąpi w dokumencie Netflixa. Opowie w nim o swoich zmaganiach z chorobą. Lady Gaga zgodziła się na tę współpracę, by połączyć ludzi, u których również zdiagnozowano fibromialgię. Film prezentuje ostatni rok jej artystycznej działalności.
Jaka jest jej przyczyna powstawania? Mówi się, że jest to skutek nadmiernie pobudzonych struktur, które przewodzą ból w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Nazywa się to centralną sensytyzacją.
2. Przyczyny choroby
Niektórzy lekarze uważają również, że fibromialgię powoduje nadmierny stres. Wpływa on bowiem na uszkodzenie bądź negatywne zmiany w pracy układu nerwowego. W efekcie chory odczuwa silny ból.
Zobacz również:
W grupie zwiększonego ryzyka choroby są też osoby, u których fibromialgia wystąpiła wcześniej w rodzinie. Czynnikiem jest przebyta borelioza bądź inna choroba zakaźna. Eksperci za przyczynę choroby wskazują również urazy fizyczne oraz traumy psychiczne.
Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na fibromialgię. Stosowane preparaty przeciwbólowe działają tylko na jakiś czas. Dodatkowo lekarze wdrażają antydepresanty, które zwiększają poziom serotoniny we krwi. Pomaga również unikanie stresu, zbilansowana dieta, mocny sen, a nawet techniki relaksacyjne.
Według szacunków, z fibromialgią zmaga się 10 proc. ludzi. Najczęściej dotyka ona kobiet w wieku 30-50 lat.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.