Trwa ładowanie...

Wyznanie Lady Gagi. Cierpi na fibromialgię

Ból migruje po całym ciele, znika i powraca w nieregularnych odstępach. Występuje sztywność i drętwienie kończyn, zaburzenia snu i bóle głowy. Osoba nieustannie czuje się zmęczona. Te wszystkie objawy daje fibromialgia. Cierpi na nią Lady Gaga.

Zobacz film: "Lady Gaga i książę William rozmawiali na wideoczacie"

1. Fibromialgia

Fibromialgia występuje u kobiet częściej niż rak piersi. To choroba, której głównym symptomem jest wszechogarniający ból. Pomimo tego, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Dodatkowe objawy, tj. problemy ze snem czy wahania nastrojów, są bardzo niecharakterystyczne.

Pacjenci zrzucają je też na przepracowanie bądź obniżoną odporność. W znacznej liczbie przypadków dochodzenie do prawidłowej diagnozy trwa wiele miesięcy.

Sprawdź też:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie

Niedawno o fibromialgii głośno powiedziała Lady Gaga. W ten sposób piosenkarka chce zwrócić uwagę na tę chorobę i zwiększyć świadomość innych osób. Takich jak ona, zmagających się z chronicznym bólem, jest przecież wielu.

Lady Gaga pokazuje, że z fibromialgią można żyć. Piosenkarka nie odwołuje swoich tras koncertowych, a na występach daje z siebie wszystko. Jak sama mówi, najważniejsze jest podejście do życia i akceptacja choroby.

Niedługo celebrytka wystąpi w dokumencie Netflixa. Opowie w nim o swoich zmaganiach z chorobą. Lady Gaga zgodziła się na tę współpracę, by połączyć ludzi, u których również zdiagnozowano fibromialgię. Film prezentuje ostatni rok jej artystycznej działalności.

Jaka jest jej przyczyna powstawania? Mówi się, że jest to skutek nadmiernie pobudzonych struktur, które przewodzą ból w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Nazywa się to centralną sensytyzacją.

Piosenkarka zmaga się z fibromialgią
Piosenkarka zmaga się z fibromialgią (Facebook @Lady Gaga | Photos)

2. Przyczyny choroby

Niektórzy lekarze uważają również, że fibromialgię powoduje nadmierny stres. Wpływa on bowiem na uszkodzenie bądź negatywne zmiany w pracy układu nerwowego. W efekcie chory odczuwa silny ból.

Zobacz również:

Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt

W grupie zwiększonego ryzyka choroby są też osoby, u których fibromialgia wystąpiła wcześniej w rodzinie. Czynnikiem jest przebyta borelioza bądź inna choroba zakaźna. Eksperci za przyczynę choroby wskazują również urazy fizyczne oraz traumy psychiczne.

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na fibromialgię. Stosowane preparaty przeciwbólowe działają tylko na jakiś czas. Dodatkowo lekarze wdrażają antydepresanty, które zwiększają poziom serotoniny we krwi. Pomaga również unikanie stresu, zbilansowana dieta, mocny sen, a nawet techniki relaksacyjne.

8 faktów na temat fibromialgii
8 faktów na temat fibromialgii [9 zdjęć]

Sam fakt odczuwania bólu może być frustrujący, nie mówiąc już o przypadku, kiedy nie mamy pojęcia, co...

zobacz galerię

Według szacunków, z fibromialgią zmaga się 10 proc. ludzi. Najczęściej dotyka ona kobiet w wieku 30-50 lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.