Zabójczy dla serca i mózgu. Ryzyko rośnie o 60 proc.
Nie tylko papierosy są groźne dla zdrowia. Groźny nałóg, jakim jest uzależnienie od marihuany, może wywoływać bardzo poważne skutki zdrowotne. Nowe badania wskazują na zagrożenie udarem i zawałem. Rośnie też ryzyko choroby wieńcowej.
1. Marihuana groźna dla serca i mózgu
Nowe badania przeprowadzone na uniwersytecie w Calgary wskazują, że osoby, które są uzależnione od marihuany są bardziej narażone na poważne problemy zdrowotne. Ryzyko dotyczy m.in. udaru mózgu i zawału serca.
Wyniki kanadyjskiej analizy opublikowane na łamach czasopisma "Addiction", wskazują, że u dorosłych nadużywających konopi indyjskich ryzyko wystąpienia pierwszego zawału serca, udaru mózgu lub innego poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego rośnie aż o 60 proc. wyższe.
"Kanadyjczycy cierpiący na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich wydają się być o wiele bardziej narażeni na choroby układu krążenia, niż osoby bez tego zaburzenia" – zaznaczyła główna autorka badania dr Anees Bahji.
2. Wyższe ryzyko nawet u zdrowych
Naukowcy przeanalizowali dane blisko 60 tys. Kanadyjczyków z ośmiu lat. U połowy z nich zdiagnozowano zaburzenie związane z używaniem konopi indyjskich. Pozostali nie mieli takiego problemu.
Okazało się, że w grupie uczestników ze stwierdzonym zaburzeniem 721 osób (2,4 proc.) doświadczyło w ciągu ośmiu lat zdarzenia związanego z chorobą sercowo-naczyniową. Były to zawały, udary, zaburzenia rytmu serca i choroby naczyń obwodowych.
Wśród uczestników bez zaburzeń było to 458 osób (1,5 proc.).
Okazało się, że nawet u osób, które nie miały wcześniej poważniejszych problemów zdrowotnych, ryzyko wystąpienia problemów z sercem było nadal 1,4 razy wyższe.
Naukowcy wskazali, że takie osoby uważały się za zdrowe i mogły przeoczyć lub zlekceważyć sygnały ostrzegawcze świadczące o układu krążenia.
Podobne wyniki dały badania prezentowane na początku tego roku przez American College of Cardiology. Wykazały one, że codzienne używanie marihuany zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca. Stwierdzono też, że takie osoby są bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały konopi indyjskich.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.