Zamiast botoksu wybierz wizytę u dentysty

O zdrowe i mocne zęby powinniśmy dbać przez całe życie. Specjaliści uważają, że problemy z uzębieniem mają ogromny wpływ na przedwczesne pojawianie się zmarszczek. Zamiast zabiegów medycyny estetycznej, zaplanuj wizytę u dentysty.

Polki wstrzykują sobie botoks

Do Polski już dawno dotarła moda na zabiegi medycyny estetycznej. Coraz częściej słyszymy o zabiegach hamujących starzenie się skóry: z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego czy o mezoterapii.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

W drogeriach większość miejsca zajmują kremy z witaminami A i C oraz wychwalanym koenzymem Q10. Niektóre kobiety próbują zatrzymać młodość poprzez wszepianie specjalnych złotych nici w twarz.

Specjaliści radzą jednak, by poprawianie wyglądu rozpocząć od środka – w tym wypadku od wyleczenia wszystkich zębów. Ich symetria wpływa bowiem na elastyczność skóry twarzy.

- Zęby wraz ze szczękami spełniają funkcję rusztowań, na których napina się skóra ust, policzków, skroni, brody. Wszelkiego typu uszkodzenia zębów, np. ubytki, starcia czy rozchwiania, a także wady zgryzu, mogą zaburzyć tę delikatną równowagę, przyczyniając się do zmniejszenia napięcia skóry, a tym samym do pojawienia się zmarszczek - mówi stomatolog Kamil Stefański z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Wady zgryzu przyczyną pojawienia się zmarszczek

Głębokie zmarszczki najszybciej pojawiają się u osób z tzw. zgryzem głębokim. Wada ta charakteryzuje się nachodzeniem zębów górnej szczęki na zęby dolne. Skutkuje to pogłębioną linią marionetki – czyli bruzdami widocznymi od kącików ust do brody.

Na wczesne zmarszczki narażone są także osoby z krzywym zgryzem, szczególnie te, które mają niewłaściwie ułożone jedynki czy siekacze. Można to łatwo zauważyć, ponieważ w takich przypadkach zmarszczki i bruzdy tworzą się wokół ust.

U niektórych osób, podczas szerokiego uśmiechu, pokazuje się więcej niż 2-3 mm dziąseł z górnego łuku. Zaburzenie to, zwane uśmiechem dziąsłowym, może powodować pogłębienie fałd nosowo-wargowych oraz zmarszczek w okolicach nosa.

- We wszystkich trzech przypadkach z problemem upora się leczenie ortodontyczne, odpowiednio dobranym aparatem. Pomocny może być także ortolifting, czyli leczenie ortodontyczne, mające także właściwości liftingujące skórę twarzy – dodaje ekspert.

Ubytki zębowe

Proces starzenia się skóry przyspiesza, gdy w jamie ustnej pojawiają się ubytki. Im większe – tym skóra staje się mniej napięta. Braki powodują stopniową utratę podpory dla skóry, nie tylko ust, ale i całej twarzy. Może to prowadzić do zaburzeń wyglądu twarzy, a nawet asymetrii. Zwiotczała skóra na policzkach i optycznie wydłużony nos sprawiają, że osoba wygląda na ponurą i smutną.  

Bruksizm oraz choroba okluzyjna

Do zaburzeń wyglądu twarzy dochodzi również wskutek bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Mocne zaciskanie zębów rozszerza dolną szczękę, przez co zmarszczki na brodzie stają się bardziej widoczne.

Przyczyną wczesnego starzenia się może być także choroba okluzyjna, objawiająca się  nadwrażliwością zębów, zgrzytaniem oraz ich bólem po przebudzeniu. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego stykania się zębów górnej i dolnej szczęki przy zamkniętych ustach. Osoba cierpiąca na tę chorobę nieustannie napina mięśnie twarzy i szczęki, co prowadzi to do ścierania się zębów.

Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

Ważna jest tutaj profilaktyka – na badania kontrolne czy piaskowanie zębów powinniśmy umawiać się z dentystą przynajmniej dwa razy do roku!

W większych uszkodzeniach uzębienia również możemy sobie pomóc, np. uzupełnianiem ubytków protetycznymi mostami lub protezami częściowymi. Starte zęby natomiast leczy się wymianą lub odbudową koron.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia estetyczna - jak dbać o zęby, licówki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia estetyczna - jak dbać o zęby, licówki
Nadmierna potliwość

Jak zwalczyć nadmierną potliwość?

Jak zwalczyć nadmierną potliwość?

Zamiast ograniczać kontakty z ludźmi z powodu nadmiernie pocących się rąk i pach zastosuj kilka prostych rad, które pozwolą ci uniknąć krępujących (...) potliwość występuje w sytuacjach stresowych, kiedy w grę wchodzą emocje. Jeśli...

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

dotyczące wizyt Polaków u dentysty Badania statystyczne przeprowadzone w 2013 roku sugerują, że ok. 60% Polaków decyduje się na wizytę u stomatologa głównie (...) roku. Każdy z nas powinien wygospodarować te dwa dni...

Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

i bardziej rozbudowane. Raczej unikaj klasycznych ćwiczeń z ciężarkami. Zamiast tego zdecyduj się na ćwiczenia aerobowe, które skutecznie spalają (...) oraz stresu. Poza tym joga działa wysmuklająco na ciało i jest idealna dla kobiet,...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

. Jadłospis wzbogać o błonnik, zastąp białe pieczywo pełnoziarnistym i ciemnym, zamiast słodkich płatków pszennych wybierz owsiane. Pożegnaj wolne (...) i czerwonych oraz w owocach. Zamiast słodyczy,...

Nadmierna potliwość

Sposoby na nadmierne pocenie

Sposoby na nadmierne pocenie

sposoby na nadmierne pocenie nie pomagają, to czas na wizytę u lekarza. Istnieje wiele metod do walki z tą dolegliwością. Obecnie specjaliści proponują (...) pacjentom odpowiednio dobrane leki oraz zabiegi kosmetyczne, medycyny estetycznej,...

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem dotykają nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że wstrzyknięcie botoksu do pęcherza moczowego przeciwdziała jego nadczynności.

Cera dojrzała

Zastrzyk z botoksu

Zastrzyk z botoksu

Zmarszczki w górnej części twarzy pomagają zredukować zastrzyki z botoksu.