Trwa ładowanie...

Zasiłek pielęgnacyjny wyższy od 1 listopada. Zobacz, ile wyniesie

Zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie po raz pierwszy od 12 lat. Zapowiadane w sierpniu podwyżki wejdą w życie od 1 listopada. Na jakie kwoty mogą liczyć osoby pobierające zasiłek?

1. Podwyżka po 12 latach

Przez 12 lat nie zmieniła się wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Dopiero w tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało podwyżkę świadczenia. Do tej pory zasiłek pielęgnacyjny wynosił 153 zł miesięcznie.

Od 1 listopada ta kwota wzrośnie o 31,42 zł, co daje 184,42 zł. To nie koniec podwyżek. Kolejna planowana jest na listopad 2019 roku. Wtedy kwota zasiłku pielęgnacyjnego ma wzrosnąć do 215,84 zł. Oznacza to podwyżkę o 40 proc. w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty.

Zobacz film: "Matka straciła syna. Apeluje, by szczepić dzieci"

2. Kto pobiera zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest osobom niepełnosprawnym i starszym. Jego celem jest pokrycie części wydatków związanych z opieką. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie, która ukończyła 16 lat i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie, która ukończyła 16 lat i posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli ta niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
  • osobie, która ukończyła 75. rok życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Zasiłek pielęgnacyjny wyższy od 1 listopada. Zobacz, ile wyniesie
Zasiłek pielęgnacyjny wyższy od 1 listopada. Zobacz, ile wyniesie (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza