Zdiagnozowali ją u 40 proc. chorych na raka trzustki. Ostrzegają
Późno wykryty rak trzustki nie daje dobrych rokowań, więc rozpoznanie pierwszych potencjalnych objawów jest kluczowe dla zwiększenia skuteczności leczenia i wydłużenia życia chorego. Naukowcy wykryli właśnie jedną zależność, którą zgłosiło 40 proc. chorych na ten nowotwór.
1. Rak trzustki i jego rokowania
Eksperci alarmują, że w dalszym ciągu zbyt wielu pacjentów diagnozuje się zbyt późno. Tylko co czwarty chory na raka trzustki przeżywa rok po diagnozie, a kolejnych pięciu lat dożywa zaledwie 5 proc. z nich.
Najbardziej skuteczna terapia możliwa jest tylko u osób, które odpowiednio wcześnie wykrywają zmiany, a nadal stanowią oni tylko 10-20 proc. wszystkich diagnoz. Leczenie może wydłużyć życie o kilka do nawet kilkunastu miesięcy, niemniej całkowita remisja raka trzustki zdarza się bardzo rzadko.
Warto przypomnieć, że ryzyko zachorowania znacząco zwiększają czynniki takie jak między innymi regularne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, otyłość, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej, predyspozycje genetyczne i wcześniejsze przypadki choroby w rodzinie, a także przewlekłe zapalenie trzustki, ignorowana lub nieprawidłowo leczona choroba wrzodowa czy kontakt z pestycydami.
2. Pierwsze objawy raka trzustki
Do najczęściej zgłaszanych objawów raka trzustki należą:
- przewlekłe zmęczenie,
- ogólne uczucie osłabienia,
- uciążliwy świąd skóry,
- tępy ból w górnej części brzucha i/lub środkowej lub górnej części pleców (ból może pojawiać się i znikać),
- luźny stolec o bladym kolorze.
Mogą jednak wystąpić także symptomy takie jak żółtaczka, krwawienie z żołądka i jelit, wzmożone pragnienie, ból podczas jedzenia, nagły spadek masy ciała, problemy z połykaniem, obrzęk brzucha i gorączka.
Objawem, który wzbudził zainteresowanie badaczy jest jednak cukrzyca. Chorobę tę wykrywano od dwóch lat do kilku miesięcy przed zdiagnozowaniem nowotworu trzustki aż u 40 proc. pacjentów. Oczywiście nie oznacza to, że diabetycy automatycznie muszą prędzej czy później zachorować na raka trzustki. Warto jednak pamiętać o tym powiązaniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy już świadomi problemów z glikemią i dodatkowo występują któreś z powyższych objawów.
Wyniki badania łączącego cukrzycę z nowotworem trzustki mogą być krokiem milowym dla rozszerzonej diagnostyki i wczesnego wykrywania choroby, a jednocześnie szansą na lepsze rokowania dla pacjentów.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.