Zioła lecznicze znały już nasze babcie i prababcie. W czasach, kiedy rynek farmaceutyczny nie był jeszcze rozbudowany, a cudownym lekiem na wszystko była penicylina, szukano alternatywnych rozwiązań. Z pomocą przyszła medycyna naturalna i stosowanie ziół.
Największa zaletą ziół jest ich wszechstronność. To znaczy, że można je stosować na wiele sposobów, jak na przykład:
- parzenie herbat (z ziół suszonych i świeżych)
- stosowanie ziołowych olejków - doustnie lub miejscowo
- aromaterapia
- dodawanie ich do ciepłej kąpieli
Zioła są w stanie pomóc na szereg dolegliwości. Potrafią zwalczyć problemy, ale też wykazują działanie profilaktyczne. Najczęściej zioła stosuje się do leczenia:
- pierwszych objawów przeziębienia i grypy
- niestrawności
- zaburzeń pracy nerek i oddawania moczu
- wrzodów żołądka
- problemów jelitowych
- problemów z prostatą
- bezsenności
- trądziku
Wykazują także działanie łagodzące stres i stany napięcia nerwowego. Ponadto mają korzystny wpływ na zmniejszanie przykrych dolegliwości kobiecych związanych z bólami menstruacyjnymi, okołomiesiączkowymi i menopauzą.
Zioła maja także bardzo dobry wpływ na stan włosów i paznokci, a także skóry. W przypadku włosów popularna jest alkoholowa wcierka z pokrzywy i skrzypu, którą można wykonać samodzielnie w domu i która wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost mocnych włosów.
Zioła mają działanie moczopędne i napędzają przemianę materii, więc będą idealne do walki z nadmiernymi kilogramami. Oczywiście obok odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych.
Trzeba też zaznaczyć, że zioła - inaczej niż leki - nie działają od razu. W ich stosowaniu najważniejsza jest regularność. W większości przypadków efekty można zauważyć dopiero po minimum miesiącu stosowania.
Zioła mają też spory udział w profilaktyce. Mogą na przykład poprawić wzrok (tutaj na podium stoi mniszek lekarski), ale nie skorygują go zupełnie. Taką kurację warto więc stosować, jeśli jeszcze nie mamy problemów ze wzrokiem, a po prostu chcemy go wzmocnić. Podobnie jest w przypadku problemów żołądkowych. Regularne picie ziół
Należy jednak uważać na nadmierne stosowanie ziół w postaci herbat, ponieważ usprawniają one pracę jelit i w nadmiarze mogą być przyczyna biegunek i ogólnego osłabienia organizmu. Wśród najczęściej stosowanych ziół należy wyróżnić:
- miętę
- rumianek
- melisę
- szałwię
- skrzyp polny
- koper włoski
- pokrzywę
- głóg
- mniszek lekarski
Zanim jednak zaczniemy terapie ziołami, należy zawsze sprawdzić ich właściwości. Niektóre z nich (np. głóg) obniżaja ciśnienie, inne zaś mogą je podnieść i zaszkodzić naszemu zdrowiu zamiast je poprawić. Niektóre z nich nie powinny być stosowane w przypadku konkretnych chorób i zaburzeń. Na przykład ziele dziurawca nie jest odpowiednie dla osób, które mają problemy z żołądkiem.