Trwa ładowanie...

Zmarła najstarsza Greczynka. Stosowała dietę długowieczności

 Paula Komendarczuk
19.05.2024 10:46
Zmarła 119-latka. Jaki był sekret jej długowieczności?
Zmarła 119-latka. Jaki był sekret jej długowieczności? (Getty Images / Facebook)

Najstarsza obywatelka Grecji, Irini Baroulakis, zmarła w wieku 119 lat. Słynęła z długowieczności i zdrowego trybu życia, kobieta praktycznie nie chorowała i nie stosowała żadnych leków. Jaki był jej sekret?

spis treści

1. Recepta na długowieczność

119-letnia Irini Baroulakis zmarła we wtorek wieczorem w Chanii na Krecie, o czym poinformował serwis internetowy Greek Reporter.

Kobieta spędziła całe życie w niewielkiej miejscowości Paidochori w gminie Apokoronas. Greckie media twierdzą, że jej sędziwy wiek mógł być też zasługą dobrych genów, ponieważ ojciec Irini zmarł w wieku 107 lat, a matka dożyła 100 lat.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"Z ogromnym szacunkiem żegnamy najstarszą osobę w Grecji, Irini Baroulakis, która odeszła w wieku 119 lat. Urodziła się, założyła rodzinę i całe życie spędziła w naszej gminie, w Paidochori. Jej styl życia i jej cnoty to dla nas przykład do naśladowania" - oświadczyła lokalna gmina.

Kobieta w 2019 roku zdradziła, że sekret jej długiego życia to modlitwa i dieta kreteńska. Irina prawie nie chorowała i nie musiała brać żadnych leków.

Była hospitalizowana kilka lat temu z powodu operacji biodra, mimo zaawansowanego wieku zabieg zakończył się pomyślnie. Jedyne nad czym ubolewała pod koniec życia to to, że utrata wzroku uniemożliwiła jej patrzenie na swoje dzieci, wnuki i prawnuki.

2. Dieta kreteńska

Dieta kreteńska jest wariantem diety śródziemnomorskiej, która pochodzi z wyspy Kreta. To styl żywienia, który jest uważany za najzdrowszy, zwłaszcza w kontekście serca i długowieczności.

Warzywa i owoce to podstawa tej diety. Są spożywane w dużych ilościach i różnorodnych formach, często w postaci surowej lub gotowanej.

Oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu i jest używana do gotowania, pieczenia, a także jako dodatek do sałatek. W daniach często pojawiają się różne gatunki ryb i owoców morza.

Spożycie czerwonego mięsa jest ograniczone, białko zwierzęce pochodzi głównie z ryb i drobiu. Źródłem węglowodanów jest chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż i makaron.

Nabiał, zwłaszcza sery i jogurty, jest spożywany codziennie, ale w umiarkowanych ilościach. Dieta składa się głównie z naturalnych, nieprzetworzonych produktów, co minimalizuje spożycie sztucznych dodatków, konserwantów i cukru. Do posiłków dozwolona jest lampka czerwonego wina.

Udowodniono, że dieta kreteńska zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, obniża poziom cholesterolu i stężenie cukru we krwi, wspiera funkcjonowanie mózgu i redukuje prawdopodobieństwo zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Niektórzy twierdzą, że dieta kreteńska przedłuża życie i poprawia jego jakość.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze