Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie

Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie
Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie

Jeśli znieczulenie miejscowe nie zapewnia właściwego komfortu Tobie lub Twojemu dziecku, pomyśl o nowoczesnych metodach znieczulenia, które całkowicie redukują nie tylko ból, ale także lęk i stres. Stan całkowitego odprężenia na fotelu dentystycznym? Wyleczenie wszystkich ubytków w czasie, gdy głęboko śpisz? Wszystko jest możliwe i w Twoim zasięgu!

spis treści

1. Odczaruj ból gazem rozweselającym

Jak z perspektywy pacjenta przebiega nowoczesne łagodzenie niepokoju i bólu? Wyobraź sobie, że spokojnie i powoli zapadasz w sen. Twoje nozdrza wypełnia błogi aromat świeżych owocówtruskawek, malin, cytrusów. Nagle znajdujesz się na piaszczystej plaży lub szybujesz po bezchmurnym niebie… Tak czują się pacjenci, którzy przy okazji zabiegu stomatologicznego zamawiają znieczulenie gazem rozweselającym, czyli tzw. sedację wziewną.

Znieczulający gaz to podtlenek azotu połączony z tlenem. Ta mieszanka jest całkowicie bezwonna. Podając ją można wykorzystać specjalne maseczki, w jednym z wielu przyjemnych zapachów. Pacjenci, którzy skorzystali ze znieczulenia relacjonują, że spali głęboko, a senne projekcje należały do wyjątkowo sympatycznych. Pływanie w oceanie, swobodne dryfowanie w powietrzu czy kosmosie - to najczęściej wspominane motywy, które zastąpiły wspomnienia z zabiegu przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Sedacja wziewna jest nie tylko skuteczna, ale i całkowicie bezpieczna. Z czystym sercem polecam ją zarówno małym, jak i dużym pacjentom. To idealne rozwiązanie w leczeniu dzieci. Ich próg bólu bliski jest zeru. O wiele silniej niż dorośli denerwują się wszystkim, co nieznane. Dla osób dojrzałych, które boją się bólu, posiadają fobie czy złe wspomnienia związane z wizytą u dentysty to także najlepszy sposób by szybko, bezboleśnie i skutecznie zadbać o zdrowie zębów. Możliwość zastosowania sedacji wziewnej znajdziecie w gabinetach przyjaznych dzieciom - nie tylko z nazwy. Kliniki i centra stomatologii, w których liczy się nie tylko o zdrowie zębów, ale i komfort psychiczny pacjenta, na pewno mają je w swojej ofercie.

2. Narkoza – profesjonalne znieczulenie

Biel sali operacyjnej, zielone lekarskie uniformy, szpitalna maszyneria. Nie bez powodu słowo narkoza kojarzy nam się poważniej niż gaz rozweselający. Narkoza to najbardziej zaawansowana, ale też najbardziej polecana z metod dla pacjentów nie odpornych na ból. Przeprowadzenie zabiegu w pełnej narkozie wymaga od personelu i samego gabinetu solidnego przygotowania w zakresie sprzętów i kompetencji. Na sali powinny znaleźć się co najmniej 4 osoby – dwaj lekarze (stomatolog i anestezjolog), pomoc dentystyczna i pielęgniarka anestezjologiczna. Obecność tak doskonale wykwalifikowanego personelu jest gwarancją bezpieczeństwa.

Zabieg poprzedza obszerny wywiad, pełna informacja pacjenta dorosłego lub dziecka i jego opiekuna. Środek usypiająco-znieczulający może zostać podany wziewnie bądź dożylnie – w zależności od możliwości gabinetu i preferencji pacjenta. Jednorazowo takie znieczulenie może trwać maksymalnie 5 godzin. Pełną sprawność odzyskuje się ok. 2 h po zabiegu. Do 24 godzin po jego zakończeniu należy pozostać pod kontrolą lekarza. Także i w przypadku narkozy stres związany z zabiegiem stomatologicznym zniwelowany zostaje całkowicie. W ciągu jednej wizyty pacjent może wykonać wszystkie planowane zabiegi – od leczenia ubytków po zakładanie koron, implantów, czy estetycznej obudowy kompozytowej. Wszystko całkowicie bez bólu i stresu.

3. Jaką cenę ma komfort?

Sedacja wziewna kosztuje średnio 2-3 razy tyle, co standardowe znieczulenie. Jest jednak o niebo skuteczniejsza nawet od innowacyjnych metod takich jak np. The Wand (sterowane komputerowo znieczulenie miejscowe). Nie jest to wydatek, który poważnie nadszarpnie domowy budżet. Kalkulacja kosztów leczenia w narkozie sporządzana jest indywidualnie. Zwykle koszt nie przekracza kilkuset złotych. Wszystko zależy od długości zabiegu i zakresu prac do wykonania. Komfort psychiczny, czy dzieciństwo bez niepotrzebnych stresów to wartości, których nie sposób przeliczyć na złotówki, godziny czy minuty. Właśnie dlatego sedacja wziewna i narkoza, cieszą się coraz większą popularnością.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze