Jak najszybciej schudnąć? - poranne ćwiczenia, codzienna aktywność fizyczna

Jak najszybciej schudnąć? Jeśli chcesz zrzucić wagę, musisz wprawić ciało w ruch. Weź psa na spacer, zapisz się do fitness clubu, zacznij biegać. Nie ma innego wyjścia: aby zrzucić zbędne kilogramy i zapobiec efektowi jojo, musisz regularnie ćwiczyć. Okazuje się, że najwięcej efektów przynosi poranna gimnastyka.

Jak najszybciej schudnąć - poranne ćwiczenia

Badania sugerują, że poranne ćwiczenia poprawiają jakość snu, co z kolei może zaowocować utratą wagi. Obserwowane kobiety w wieku 50-75 lat, cierpiące z powodu nadwagi, które wykonywały regularnie poranne ćwiczenia, spały lepiej niż te, które ćwiczyły wieczorami. Jakość snu jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów, gdyż sen może wpływać na hormony regulujące apetyt. Możliwe jest także, że tylko poranne ćwiczenia wpływają na indywidualny rytm dobowy (wewnętrzny zegar), przez co polepszają sen. Okazuje się, że intensywne ćwiczenia (godzina lub więcej dziennie) pomogły jak najszybciej schudnąć i zrzucić około 13 kilogramów masy ciała dużej grupie badanych (około 4000 osób). Znacznie też wpłynęły na poprawę ich kondycji.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

 

Wielu z badanych podzieliło sobie ćwiczenia na kilka sesji w ciągu dnia. Udało im się osiągnąć widoczne rezultaty, jednak nie były one tak spektakularne jak wyniki osób ćwiczących jednorazowo. Wiadome jest, że poranne ćwiczenia wymagają dyscypliny i samozaparcia. Takie zdyscyplinowanie jest szczególnie potrzebne osobom otyłym, u których istnieje ryzyko zawału serca. Brak aktywności fizycznej u osób cierpiących z powodu otyłości jest zachowaniem samodestrukcyjnym, wywierającym taki sam skutek na organizm jak palenie paczki papierosów dziennie.

Jak najszybciej schudnąć - codzienna aktywność fizyczna

Motywacja do ćwiczeń

Aby znaleźć motywację do regularnych treningów, warto wyznaczyć sobie cele, na przykład zwiększenie masy mięśniowej lub poprawa kondycji fizycznej.

Aktywność fizyczna może stać się codziennym nawykiem, tylko jeśli właściwie zrozumiemy, co to znaczy być aktywnym. Ćwiczenia to nie tylko skłony czy bieg w maratonie. Czasem wystarczy wziąć psa na spacer czy iść schodami zamiast jechać windą, żeby wykazać się aktywnością. Ludzie z reguły szybko przyzwyczajają się do takich rozwiązań i wybierają je coraz częściej. Alternatywne źródła aktywności fizycznej, takie jak spacer, nie są jednak wystarczające. Aby zachować formę, należy wplatać w poranną rozgrzewkę ćwiczenia, takie jak podnoszenie ciężarów, bieganie, pływanie czy joga. Poniżej podano średnie spalanie kalorii związane z 30-minutową dawką poszczególnych ćwiczeń:

Energiczne ćwiczenia

Umiarkowane ćwiczenia

  • Chodzenie (około 5 km/h) = 140 kalorii
  • Ćwiczenia siłowe = 110 kalorii
  • Ćwiczenia na elastyczność = 90 kalorii
  • Jazda na rowerze (mniej niż 16 km/h) = 145 kalorii
  • Taniec = 165 kalorii

Ostatnie badania dowiodły, że joga – popularna poranna aktywność miliona ludzi – może zapobiec pojawieniu się tuszy pojawiającej się w wieku średnim, a nawet pomóc zrzucić kilka kilogramów. Efekt jogi ma najprawdopodobniej podłoże psychologiczne i związany jest ze wzrastającą świadomością ciała. Człowiek nie zrzuca kilogramów w związku z rzeczywistym spalaniem kalorii. Utrata wagi jest raczej efektem pracy mózgu, który działając pod wpływem ćwiczeń, sygnalizuje efektywniej poziom nasycenia.

Jak najszybciej schudnąć - porady dotyczące codziennych ćwiczeń

Jeśli chcesz jak najszybciej schudnąć, powinieneś poświęcić na ćwiczenia od 60 do 90 minut dziennie. Jeśli twoja przygoda z regularnym treningiem dopiero się zaczyna, podziel sobie zalecaną dawkę ćwiczeń na mniejsze części, np. 10-minutowe. Zanim codzienne ćwiczenia staną się rutyną, porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka związanego z ćwiczeniami. Szczególnie ważne jest to dla osób otyłych, u których w związku z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz ciśnienia krwi występuje zwiększone ryzyko chorób serca. Gdy lekarz zaaprobuje twój program ćwiczeń, zacznij wprowadzać go w życie małymi kroczkami. Na początku najlepsze będą krótkie, 10- lub 15-minutowe spacery. Potem można zwiększać ilość i jakość wykonywanych ćwiczeń. Nikt nie powinien zaczynać ćwiczyć od 90 minut dziennie. Na początku najważniejsze jest, aby zmienić styl życia - reszta przyjdzie później. Jeśli natomiast lubisz różnorodność w ćwiczeniach, możesz zapisać się do fitness clubu. Wtedy na pewno nie stracisz zainteresowania. Dodatkową motywacją do uczęszczania będą także pieniądze wydane na karnet.

Alternatywą dla fitnessu mogą być ćwiczenia przed telewizorem. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w grupie, a chcesz jak najszybciej schudnąć, możesz wypożyczać płyty DVD zawierające programy ćwiczeń. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, czy dane programy zostały stworzone przez specjalistów. Można to zrobić, patrząc na opakowanie płyty. Wartościowe programy to te polecane przez specjalistów. I najważniejsze: jeśli chcesz, aby trening stał się częścią twojego życia, nie zapominaj o nim nawet w weekendy. Niech ćwiczenia staną się częścią dnia, której nic nie może zaburzyć. Pamiętaj, że trening jest tylko i wyłącznie dla ciebie. Efekty będą widoczne tylko wtedy, jeśli przyłożysz się do ćwiczeń i będziesz je konsekwentnie wykonywać.

Komentarze (24)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Tak jak w opisie powyżej, trzeba zmienić nawyki żywieniowe, trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, woda też jest niezbędna. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej i zniknęły problemy z zaparciami. Ale do tego poleciła mi znajoma świetny program: idealnafigura.com/gberes . Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
~Ivanello
~Ivanello ponad rok temu

Ja polecam na odchudzanie Therm Line Mam. Dla mnie nie było nic lepszego na odchudzanie. Bez tego suplementu diety nie traciłem na wadze i byłem sfrustrowany. Teraz w końcu widzę efekty i jestem z siebie zadowolony. Polecam.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura24.pl)

Odpowiedz
~Natalus
~Natalus ponad rok temu

Myślę, że od 3-4 razy w tygodniu ćwiczenia Ewy Chodakowskiej starczą zrzucić wam zbędne kilogramy. Na YT można wpisać takie ćwiczenia jak Skalpel. Na prawdę cudne efekty już po miesiącu. Trochę samozaparcia i dobrej woli a wszystko stanie się możliwe i łatwiejsze ! :)

Odpowiedz
~mika
~mika ponad rok temu

Nie ma moim zdaniem takiej wyraźniej i jednej recepty na szybkie schudnięcie każdy ma inne problemy i potrzebuje czego innego. Ja np. mam mało czasu by się sobą zając więc do mojej i tak skromnej diety zakłądającej nie jedzienie niczego po godzinie 18:00 musze dorzucić sumplement diety w moim wypadku jest to iq green dzięki niemu moja dieta zostaje uzupełniana a ćwiczenia, które wykonuje dość nieregularnie dają wymierny efekt.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii
Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na kanapie

Ćwiczenia na kanapie

Ćwiczenia przed telewizorem nie muszą być nudne. Pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie. Sama decydujesz, w jaki sposób i jak długo ćwiczysz (...) . Codziennie możesz robić coś innego - nie zapominaj przy tym o zachowaniu...

Przygotowanie do porodu

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Każda kobieta powinna regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w grupie, jak i w domu.

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Nawet śladowa aktywność fizyczna rozpoczęta w późnym wieku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zapobiegając chorobom wieku podeszłego.

Rehabilitacja

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom. Dlatego sport jest zalecany osobom w każdym wieku.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Zdrowe odżywianie

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

Mięśnie wypalają tłuszcz! Jeżeli nie będziemy aktywni fizycznie, możemy tracić 3 procent naszych mięśni w ciągu każdej dekady. Zarówno ćwiczenia (...) Aktywność fizyczna to podstawa...

Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Ćwiczenia na kręgosłup - urazy kręgosłupa, ćwiczenia na plecach, na brzuchu, na siedząco, zestaw ćwiczeń

Wznos ręki i przeciwległej nogi w klęku podpartym (WIDEO)

Wznos ręki i przeciwległej nogi w klęku podpartym (WIDEO) Odtwórz wideo

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na to, aby w szybkim tempie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Wiele ćwiczeń z powodzeniem można wykonać w domu (...) . Codzienny trening można wzbogacić...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia a mózg

Ćwiczenia a mózg

Aktywność fizyczna pomaga skoncentrować się, pobudza wytwarzanie serotoniny, wycisza układ nerwowy i dotlenia cały organizm. Dzięki temu sprawność umysłowa poprawia się.