Przejdź na WP

Pływanie na odchudzanie

Czy w swoich zmaganiach o piękną sylwetkę bierzesz pod uwagę pływanie na odchudzanie? Według wielu specjalistów, pływanie pozwala szybko spalać tkankę tłuszczową, poprawiać kondycję, metabolizm i wytrzymałość mięśni. Pływanie to sposób na skuteczne odchudzanie także dlatego, że działa na praktycznie wszystkie mięśnie ciała. Co więcej, pływanie to także zdrowie. Nie obciąża stawów, tak jak dzieje się to w przypadku biegania, a także ćwiczy płuca.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Odchudzanie poprzez pływanie

Pływanie - zdjęcia
Pływanie - zdjęcia

Pływanie należy do najbardziej popularnych form aktywności. Jest to też sport bardzo dostępny - można...

zobacz galerię

Pływanie to chyba jeden z najprzyjemniejszych sposobów na skuteczne odchudzanie. Trzeba jednak pamiętać, że aby zacząć spalać kalorie, musimy przyspieszyć tętno i utrzymać je przez co najmniej 20 minut. Nie rób sobie przerw, zanim twoje ciało nie zacznie spalać niepotrzebnego tłuszczu!

Regularne pływanie odchudza dzięki temu, że:

 • poprawia metabolizm, co oznacza, że wszystko co zjesz jest szybciej spalane przez organizm;
 • wzmacnia wszystkie mięśnie;
 • spala tkankę tłuszczową;
 • modeluje sylwetkę.

Aby pływanie pomogło nam spalać tkankę tłuszczową, musimy regularnie uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej. Osobom odchudzającym się zaleca się, by odwiedzały basen minimum 2-3 razy w tygodniu. Przez pół godziny pływania w basenie możemy spalić nawet 450 kcal, w zależności od tego, jak intensywnie pływamy, jaki styl wybraliśmy i jaka jest nasza waga. Jeżeli samo pływanie nam nie wystarcza, możemy wprowadzić elementy gimnastyki w basenie (aqua aerobik).

2. Zalety pływania

Korzyści z pływania mają nie tylko osoby odchudzające się – trenować na basenie mogą dzieci, kobiety w ciąży i osoby, które mają problemy ze stawami. Pływanie pozytywnie działa na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne:

 • ćwiczenie w wodzie znacząco obniża poziom stresu i poprawia nastrój;
 • pływanie jest bezpieczne dla stawów, nie obciąża ich, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji;
 • szybszy metabolizm poprawia także poziom cholesterolu we krwi;
 • osoby uprawiające sport taki jak pływanie, rzadko cierpią na nadciśnienie;
 • poprawiając sylwetkę, pływanie podnosi także samoocenę.

Pływać może niemal każdy, nawet kobietom w ciąży zaleca się ten rodzaj aktywności, ponieważ pływanie znacznie wzmacnia różne grupy mięśni (m.in. ramion, brzucha). Ponadto, w przeciwieństwie na przykład do biegania, pływać możemy przez cały rok, bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne. Dlatego też pływanie może stać się naszą receptą na zawsze szczupłą sylwetkę. Wybór stylu pływania jest kwestią indywidualną, aczkolwiek osobom z nadwagą zaleca się pływanie żabką.

3. Skuteczne odchudzanie

Oprócz regularnego pływania, stosuj się także do poniższych rad, aby zwiększyć skuteczność twojego odchudzania:

Pływanie na odchudzanie
Pływanie na odchudzanie
 • pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie;
 • jedz świeże owoce i warzywa;
 • unikaj nadmiaru cukrów i tłuszczów (szczególnie tłuszczów trans);
 • zrezygnuj z korzystania z windy i samochodu na rzecz schodów i roweru.

Pływanie na odchudzanie to świetna zabawa, przy okazji poprawiająca kondycję i pozytywnie wpływająca na zdrowie. Jest bezpieczna dla osób po urazach czy dzieci. Zaleca się ją jako jedną z metod rehabilitacji, dla kobiet po usunięciu raka piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy