Trwa ładowanie...

Pływanie na odchudzanie

Pływanie świetnie wspiera proces odchudzania
Pływanie świetnie wspiera proces odchudzania

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej. Pływać mogą zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Sport ten mogą nawet uprawiać osoby cierpiące na schorzenia, które uniemożliwiają im ćwiczenie w inny sposób. Każdy może wybrać styl pływacki, który najbardziej mu odpowiada. Pływanie dodatkowo może pomóc zgubić zbędne kilogramy i zapobiec otyłości u dzieci.

spis treści

1. Jak chudnąć poprzez pływanie

Pływanie to chyba jeden z najprzyjemniejszych sposobów na skuteczne odchudzanie. Trzeba jednak pamiętać, że aby zacząć spalać kalorie, musimy przyspieszyć tętno i utrzymać je przez co najmniej 20 minut. Nie rób sobie przerw, zanim twoje ciało nie zacznie spalać niepotrzebnego tłuszczu!

Regularne pływanie odchudza dzięki temu, że:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  • poprawia metabolizm, co oznacza, że wszystko, co zjesz jest szybciej spalane przez organizm;
  • wzmacnia wszystkie mięśnie;
  • spala tkankę tłuszczową;
  • modeluje sylwetkę.

Aby pływanie pomogło nam spalać tkankę tłuszczową, musimy regularnie uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej. Osobom odchudzającym się zaleca się, by odwiedzały basen minimum 2-3 razy w tygodniu. Przez pół godziny pływania w basenie możemy spalić nawet 450 kcal, w zależności od tego, jak intensywnie pływamy, jaki styl wybraliśmy i jaka jest nasza waga. Jeżeli samo pływanie nam nie wystarcza, możemy wprowadzić elementy gimnastyki w basenie (aqua aerobik).

Pływanie na odchudzanie to świetna zabawa, przy okazji poprawiająca kondycję i pozytywnie wpływająca na zdrowie. Jest bezpieczna dla osób po urazach czy dzieci. Zaleca się ją jako jedną z metod rehabilitacji, dla kobiet po usunięciu raka piersi.

2. Inne zalety pływania

Główną zaletą pływania jest fakt, iż woda zmniejsza obciążenie na mięśnie i stawy. Co więcej, efekt, jaki chcemy osiągnąć uzależniony jest przede wszystkim od poświęconego czasu i włożonego wysiłku. Z jednej strony pływanie może być świetnym ćwiczeniem rozciągającym i relaksującym, a jeśli postanowi się pokonać jakieś większe długości, wysiłek w to włożony pomoże we wzmacnianiu serca i płuc. W przypadku dzieci z wadami postawy korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa.

Korzyści z pływania mają nie tylko osoby odchudzające się – trenować na basenie mogą dzieci, kobiety w ciąży i osoby, które mają problemy ze stawami.

Pływanie pozytywnie działa na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne:

  • ćwiczenie w wodzie znacząco obniża poziom stresu i poprawia nastrój;
  • pływanie jest bezpieczne dla stawów, nie obciąża ich, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji;
  • szybszy metabolizm poprawia także poziom cholesterolu we krwi;
  • osoby uprawiające sport taki jak pływanie, rzadko cierpią na nadciśnienie;
  • poprawiając sylwetkę, pływanie podnosi także samoocenę.

Pływać może niemal każdy, nawet kobietom w ciąży zaleca się ten rodzaj aktywności, ponieważ pływanie znacznie wzmacnia różne grupy mięśni (m.in. ramion, brzucha). Ponadto, w przeciwieństwie na przykład do biegania, pływać możemy przez cały rok, bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne. Dlatego też pływanie może stać się naszą receptą na zawsze szczupłą sylwetkę. Wybór stylu pływania jest kwestią indywidualną, aczkolwiek osobom z nadwagą zaleca się pływanie żabką.

3. Pływanie a dzieci

Pływanie to stosunkowo bezpieczny sport, który rzadko powoduje urazy, dlatego też rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto uświadomić sobie, że dzieci znacznie szybciej uczą się pływać niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, iż małe dzieci nie mają oporów przed wodą i są swobodniejsze w swoich ruchach. Nauka pływania może się nawet zacząć na etapie niemowlęctwa. Maluchy pływają instynktownie i bardzo szybko przyzwyczajają się do wody. Im wcześniej zacznie się naukę pływania, tym większą swobodę nasze dzieci będą czuły w wodzie.

3.1. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pływania

Jeśli nasze dziecko pływa pod okiem instruktora lub ratownika, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo. Jeśli jednak pływa w przydomowym basenie lub w otwartym zbiorniku podczas rodzinnych wakacji, musimy pamiętać o stałym obserwowaniu jego poczynań. Z ostrożności nie należy rezygnować nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest dobrym pływakiem i opanowało wszystkie style pływackie lub gdy zaopatrzyliśmy je w pompowany materac, kółko ratunkowe lub motylki.

Pompowana zabawka może bardzo łatwo wyśliznąć się dziecku, które w panice zakrztusi się wodą. Nigdy nie należy pozwalać dziecku na pływanie bez nadzoru osoby dorosłej. Brak opieki nierzadko kończy się tragicznie, a wielu tragediom można było w prosty sposób zapobiec, poświęcając dzieciom więcej uwagi. Nawet w płytkim zbiorniku wodnym może dojść do utonięcia.

Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie, dlatego też zajęcia na basenie wydają im się znacznie ciekawsze niż inne formy zajęć z wychowania fizycznego. Co więcej, pływanie wskazane jest nawet dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać innych sportów. Wśród nich są między innymi dzieci cierpiące na astmę czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Pływanie jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych ludzi borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Dla nich ruch w wodzie może być łatwiejszy niż podczas normalnych zajęć sportowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze