Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko raka, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości. Polska badaczka ostrzega

Avatar placeholder
25.06.2023 19:39
Większość z nas robi to przed snem. W ten sposób narażamy się na rozwój wielu chorób
Większość z nas robi to przed snem. W ten sposób narażamy się na rozwój wielu chorób (Getty Images)

Większość z nas przed snem sięga po urządzenia elektroniczne, niektórym nawet zdarza się zasypiać przed telewizorem. Nadmierna ekspozycja na światło w nocy może mieć jednak zgubne skutki dla naszego zdrowia.

spis treści

1. Zanieczyszczenie światłem to powszechny problem

Nowe badanie polskiej badaczki opublikowane w "Science" donosi, że narażenie na światło w nocy ma ogromny wpływ na nasz organizm. Może prowadzić do bezsenności, zaburzeń depresyjnych, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Pozornie niewinny nawyk może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenie światłem ma poważne konsekwencje, a nawet po zgaszeniu go w sypialni, wciąż jesteśmy narażeni na ekspozycję. Mocne oświetlenie na zewnątrz to problem dużych miast.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Wiele osób przed snem jeszcze przegląda urządzenia elektroniczne. Warto sobie zapewnić odpowiedni odpoczynek i jednocześnie zredukować ryzyko wielu chorób.

"Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że nadmierna ekspozycja człowieka na światło w nocy może zakłócać rytm okołodobowy, w tym fizjologię, ograniczając wydzielanie melatoniny i zaburzać sen" – wyjaśnia autorka badania, dr inż. Karolina Zielińska-Dąbkowska.

Zdaniem naukowców zanieczyszczenie światłem to poważny problem
Zdaniem naukowców zanieczyszczenie światłem to poważny problem (Pixabay)

2. Ekspozycja na sztuczne światło prowadzi do rozwoju chorób

Sen i odpoczynek jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który jest zależny od rytmu dobowego. Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło może prowadzić do zaburzeń pracy układu hormonalnego.

Zakłócenia w rytmie dobowym prowadzą do złego samopoczucia i problemów ze snem. Konsekwencje mogą być znacznie dotkliwsze. Nasz układ odpornościowy jest w ten sposób osłabiany, co wiąże się z rozwojem wielu chorób.

"Pojawia się też coraz więcej prac wskazujących na to, że może także zwiększać ryzyko występowania przewlekłych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość, depresja i wiele innych" – dodaje polska badaczka.

Warto chronić się przed szkodliwym wpływem sztucznego światła. Zamiast silnego niebieskiego światła lepiej wybrać ciepłe, bursztynowe. Trwają dalsze badania nad nadmiernym narażeniem na sztuczne źródła światła, ale dotychczasowe wyniki są niepokojące.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze