Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko udaru mózgu. Wskazali tę grupę krwi

 Karolina Rozmus
13.02.2024 10:03
Czy jesteś narażony na udar w młodym wieku? Odpowiedź na pytanie skrywa grupa krwi
Czy jesteś narażony na udar w młodym wieku? Odpowiedź na pytanie skrywa grupa krwi (Getty Images)

Niewłaściwa dieta, papierosy czy alkohol i nadciśnienie należą do kluczowych, choć modyfikowalnych czynników ryzyka udaru mózgu. Niestety jest też grupa czynników, na które nie mamy wpływu. Poza wiekiem czy płcią jest to również grupa krwi.

spis treści

1. Co zwiększa ryzyko udaru mózgu?

Co roku średnio 90 tys. osób pada ofiarą udaru mózgu, najczęściej niedokrwiennego, spowodowanego przez zator, który blokuje dopływ natlenowanej krwi. Aż 20 proc. ofiar udaru umiera, co sprawia, że jest on trzecią po chorobach sercach i nowotwroach przyczyną zgonu w Polsce i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności.

Wiele mówi się na temat tego, że ryzyko wystąpienia udaru mózgu można zmniejszyć m.in. pamiętając o odpowiedniej diecie, która może zapobiec hipercholesterolemii, cukrzycy typu 2 czy nadciśnieniu tętniczemu, unikając używek jak papierosy czy alkohol, wreszcie pamiętając o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Niestety nawet wzorcowy model życia nie minimalizuje ryzyka udaru do zera.

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"
Grupa krwi może być powiązana z wyższym ryzykiem udaru mózgu
Grupa krwi może być powiązana z wyższym ryzykiem udaru mózgu (Getty Images)

Do istotnych czynników ryzyka, na które nie mamy żadnego wpływu zalicza się wiek powyżej 65. roku życia, płeć, bo statystycznie to mężczyźni częściej doznają udaru mózgu czy dziedziczne zespoły chorobowe bądź czynniki genetyczne.

Jedno z niedawnych odkryć badaczy na łamach "Neurology" do tej puli dorzuca jeszcze jeden czynnik: grupę krwi. Niestety niezależnie od wieku może on zwiększać ryzyko udaru.

2. Grupa krwi powiązana z udarem

Amerykańscy badacze przeanalizowali grupę liczącą 17 tys. osób i na tej podstawie wyciągnęli wniosek, że największe ryzyko wczesnego udaru, czyli w wieku między 18. a 60. rokiem życia, powiązane jest z grupą krwi A. Z kolei najmniejsze ryzyko udaru dotyczy grupy krwi 0. Zagrożenie udarem w umiarkowanym stopniu rośnie w przypadku grup B i AB.

- Grupy krwi inne niż 0 łączono już z ryzykiem wczesnego udaru, ale wyniki naszej metaanalizy wykazały silniejszy związek między tymi grupami krwi z wczesnym udarem w porównaniu z późnym udarem, a także powiązanie ryzyka głównie z grupą krwi A - powiedział autor badania Braxton D. Mitchell ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland w Baltimore.

Analiza populacji europejskiej wykazała, że aż 48 proc., które doznały tzw. wczesnego udaru miała grupę krwi A, a 35 proc. osób z wczesnym udarem miało grupę krwi 0.

"Potrzebne są przyszłe badania, które pomogą w dokładniejszym zrozumieniu rozwoju udaru. Może to doprowadzić do opracowania ukierunkowanych metod zapobiegania udarowi o wczesnym początku, co może skutkować mniejszą niepełnosprawnością w najbardziej produktywnych latach życia człowieka" - zwracają uwagę badacze.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze