Trwa ładowanie...

Alarmują, że rak panoszy się w organizmie. "Wyglądają jak odciśnięte na skórze palce"

Różowe, łuszczące się plamy na skórze mogą być jednym z objawów nowotworu przewodu pokarmowego
Różowe, łuszczące się plamy na skórze mogą być jednym z objawów nowotworu przewodu pokarmowego (Getty Images)

Dermatolodzy mówią, że skóra jest zwierciadłem ciała. Zmiany skórne mogą być jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na rozwój wielu schorzeń, w tym również nowotworów. Lekarze szacują, że nawet co trzeci pacjent z rakiem ma zmiany na skórze.

spis treści

1. Zmiany na skórze a nowotwory

Najczęstszym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy. Z reguły ma postać guzka, który jest otoczony perełkowatym wałem. Na wczesnym etapie o jego rozwoju może świadczyć m.in. łuszczenie skóry.

Najrzadszym nowotworem skóry i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest czerniak. Choroba z reguły jest odporna na leczenie i szybko daje przerzuty. Jakie zmiany na skórze mogą sygnalizować, że to nowotwór?

Zobacz film: "Objawy raka, które widać na skórze"

- Po pierwsze, jeżeli pieprzyk jest niewielki, ale szybko rośnie i powstał niedawno, zwłaszcza jeżeli dotyczy to osób starszych po 60. roku życia. Niepokojące są też duże znamiona barwnikowe powyżej ośmiu mm, jeżeli zauważamy, że nagle zaczynają się zmieniać - pączkować na boku albo zmieniają kolor. W obu przypadkach może to być czerniak - wyjaśnia dermatolog dr n. med. Andrzej Szmurło.

Swędzenie skóry, które trwa powyżej kilku tygodni, może być związane m.in. z rozwojem raka trzustki i wątroby
Swędzenie skóry, które trwa powyżej kilku tygodni, może być związane m.in. z rozwojem raka trzustki i wątroby (Getty Images)

Lekarz przypomina, że nadmierne opalanie z czasem odbija się na kondycji skóry - skóra zniszczona przez słońce staje się brązowo-szara, często pojawiają się na niej brodawki łojotokowe. U takich osób sygnałem alarmowym jest pojawienie się na ciele różowych plam.

- To może być rogowacenie słoneczne i wstęp do raka kolczystokomórkowego albo raka podstawnokomórkowego. Ludzie najczęściej ignorują te zmiany, bo na początku wyglądają niegroźnie, ale z czasem plamka zmienia się w niegojące się ognisko, zaczyna się sączyć - ostrzega dr Szmurło.

2. To może być objaw białaczki

Okazuje się, że również inne nowotwory mogą dawać o sobie znać na skórze. Co więcej, objawy skórne mogą nawet o kilka miesięcy wyprzedzać pojawienie się innych, bardziej charakterystycznych dla danego nowotworu dolegliwości. Szacuje się, że zmiany na skórze mogą dotyczyć nawet co dziesiątego chorującego onkologicznie.

Dr Szmurło wyjaśnia, że czujność powinno wzbudzić pojawienie się na skórze dużych, różowych plam - mogą sygnalizować rozwój białaczki lub chłoniaka.

- Niepokój powinny wzbudzić plamy, które mają ok. 10-15 cm, mogą pojawić się w różnych miejscach na skórze i wyglądają trochę jak odciśnięte na skórze palce dłoni. Najczęściej te zmiany są łagodne, ale zdarzają się też przypadki złośliwe, o czym świadczy fakt, że z czasem zmienia się ich grubość, wyglądają opuchlizna i mogą przekształcać się w guzy. To może być objaw białaczki skórnej - wyjaśnia ekspert.

3. W ten sposób może objawiać się rak jelita

Część schorzeń układu pokarmowego również manifestuje się na skórze.

- Różowe, lekko łuszczące się plamy na skórze mogą być też odbiciem innych groźnych zmian zachodzących wewnątrz organizmu. Mogą wskazywać m.in. na nowotwór przewodu pokarmowego. Jeśli ktoś ma chorą wątrobę, stłuszczenie, mogą pojawić się czerwone plamy na dłoniach, które wyglądają jak po poparzeniu. Z kolei zakażenie bakterią Helicobacter pylori może powodować pokrzywki. Pokrzywki mogą też pojawić się przy zakażeniu pasożytami i chorobach bakteryjnych - dodaje lekarz.

W przypadku raka żołądka na zgięciach łokciowych, kolanowych i pod pachami mogą pojawić się ciemne przebarwienia – to tzw. rogowacenie ciemne.

- Najczęściej przyczną jest insulinooporoność i otyłość. Jeśli wykluczymy te choroby, a pacjent dodatkowo zaobserwował np. nagły spadek masy ciała, może to świadczyć o chorobie nowotworowej, najczęściej raku żołądka, ale nie tylko - ostrzega prof. Adam Reich, dermatolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- To jest najpoważniejsze ryzyko, jakie trzeba wziąć pod uwagę w tym przypadku. Dlatego takich zmian w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć - podkreśla dermatolog.

Jednym z wczesnych objawów u chorych na raka jelita grubego są również nagle pojawiające się piegi na wargach i policzkach.

- Są też pewne zespoły genetyczne, w których mamy znamiona barwnikowe występujące na śluzówkach w jamie ustnej, na śluzówkach narządów płciowych i to często wiąże się z polipowatością, z nowotworami w jelitach, w przewodzie pokarmowym. Wiele osób niepokoją też plamy cafe au lait (skórne plamy typu "kawa z mlekiem" - przyp. red.). Panuje przekonanie, że jeżeli jeśli jest ich więcej niż pięć, to jest to objaw neurofibromatozy, czyli choroby genetycznej. Natomiast w praktyce nie zawsze znajduje to potwierdzenie. Ta choroba występuje bardzo rzadko - wyjaśnia dr Szmurło.

4. Przy schorzeniach wątroby na brzuchu może pojawić się "głowa meduzy"

Z kolei w zaawansowanych schorzeniach wątroby, może pojawić tzw. głowa meduzy - rozszerzone naczynia krwionośne przypominające węże wijące się na głowie mitologicznej Meduzy. To jeden z nieczęstych objawów marskości, który powoduje poszerzenie żył w okolicy pępka lub żył wewnętrznych zlokalizowanych na ścianie brzucha.

- To niejedyne konsekwencje tego stanu – wystarczy wspomnieć o nadciśnieniu wrotnym czy masywnym krwawieniu z powstałych żylaków przełyku, czy wodobrzuszu, prowadzącym m.in. do spontanicznych zapaleń otrzewnej, gdy bakterie z przewodu pokarmowego dostają się do płynu w obrębie jamy brzusznej – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bardzo charakterystyczne zmiany występują też na skórze dłoni u części osób chorujących na mukowiscydozę - to tzw. aquagenic keratoderma.

- U osób, które mają gen dla mukowiscydozy, dłonie po kąpieli wyglądają jakby pływały w wodzie przez dwa tygodnie, skóra staje się biała i miękka. Jest to bardzo charakterystyczne, ale również rzadkie. Tylko raz miałem takiego pacjenta - zauważa dermatolog.

5. Swędzenie skóry może być markerem nowotworów

Jedną z nietypowych dolegliwości skórnych, które mogą wynikać z poważnych schorzeń - jest długo utrzymujący się świąd. Swędzenie skóry jest wymieniane jako jeden z objawów raka trzustki, wątroby oraz nowotworów układu nerwowego.

- Świąd jest dość niepozorną chorobą skóry, bo przecież nie boli, nie powoduje zmian na skórze, a może sygnalizować m.in. zaburzenia metaboliczne, jak cukrzyca. Przy chorobach wątroby w skórze może pojawić się bilirubina, a przy chorobach nerek - w skórze może być kreatynina i to może wywoływać swędzenie, które nie łączy się z żadną wysypką - wyjaśnia dr Szmurło.

Jedną z przyczyn swędzenia skóry mogą być też tzw. rozrosty limforetikularne, czyli choroby nowotworowe krwi. Jeżeli swędzeniu towarzyszy również wysyp brodawek łojotokowych, może to być związane z rakiem żołądka.

- Brodawki łojotokowe, czyli objaw Lesera-Trelata jest wyjątkowo rzadki - zaznacza lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze