Borelioza w ciąży

Ciąża, która jest czasem rozwoju płodu, dla kobiety jest okresem szczęśliwego wyczekiwania na upragnione dziecko. Niekiedy jednak zdarza się, że ten piękny moment staje sie czasem stresu i niepewności.

Problem zakażeń płodów czasie ciąży trapi ludzi od początków ludzkości. Dziś, pomimo ogromnego rozwoju medycyny, diagnostyki, poznania dokładnie znajomości źródeł zakażenia oraz naturalnego przebiegu chorób zakaźnych nie jesteśmy w stanie w 100% ustrzec kobiety ciężarnej przed zakażeniem. Do najczęstszych zakażeń w czasie ciąży należą infekcje powodowane przez czynniki zakaźne określane jako TORCH (Toxoplasma gondii, others, Rubella virus, Cytomegalovirus, Herpes simplex virus). Nazwy oznaczają kolejno: toksoplazmozę, inne choroby, czyli kiłę, listeriozę, WZW i HIV; różyczkę, zakażenie cytomegalowirusem i infekcje wirusem opryszczki.

Spis treści:
  1. 1. Wpływ boreliozy na płód
  2. 2. Profilaktyka boreliozy w ciąży

1. Wpływ boreliozy na płód

Jak poznać, że doszło do zakażenia boleriozą? Oto kilka z najbardziej charakterystycznych objawów:

Odkąd odkryto boreliozę z Lyme nie udowodniono naukowo, że choroba ta rozwijając się u kobiety ciężarnej może mieć wpływ na płód. Opisano pojedyncze przypadki wad wrodzonych u dzieci matek, które chorowały na boreliozę w czasie ciąży jednak nie wykazano bezpośredniego wpływu boreliozy na powstanie tych wad. Także opisywane przypadki przedwczesnych porodów, problemów w czasie porodu nie można jednoznacznie przypisać boreliozie. Także inne badania nie udowodniły, że chora matka przekazuje zakażenie swojemu dziecku.

Należy podkreślić, że w przeprowadzonych badaniach większość kobiet, które chorowały na boreliozę w czasie ciąży, a które były szybko i skutecznie leczone antybiotykami wg opracowanych norm rodziły zdrowe dzieci w terminie porodu.

Jeżeli już dojdzie do zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia i do rozwoju boreliozy u kobiety w ciąży, postępowanie lecznicze jest praktycznie identyczne jak u pozostałych osób. Stosuje się antybiotyki zgodnie z ogólnymi zasadami. Wyjątkiem jest zakaz stosowania doksycykliny (antybiotyku z grupy tetracyklina), który może powodować wady płodu w postaci trwałych przebarwień zębów. Przebarwienia te powstają w wyniku odkładania się kompleksu tetracyklinowo-wapniowo-fosforanowego, co może dawać kolor szarobrunatny lub brunatno czarny.

2. Profilaktyka boreliozy w ciąży

Pomimo, że dotychczas nie udowodniono negatywnego wpływu przebiegu boreliozy w czasie ciąży na płód, zaleca się, aby kobiety unikały narażenia na kontakt z kleszczem, szczególnie na obszarach endemicznych (obszary, na których krętkami Borrelia zakażonych jest do 25 % populacji kleszczy).  

W czasie ciąży układ immunologiczny (odpornościowy) kobiety działa na zasadzie kompromisu, pomiędzy tolerancją obcego płodu, a ochroną przed infekcjami. Jest to stan obniżenia naturalnej gotowości do walki z zakażeniami. Dlatego tak ważne, aby kobiety nie narażały się na niepotrzebne infekcje. Powinny unikać wychodzenia na spacery do lasu, gdzie możliwość ugryzienia przez kleszcza jest dość wysoka.

Jeśli jednak dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, należy pamiętać, że większość kleszczy nie jest zakażona. Jeśli jednak kobieta ciężarna zostanie zaatakowana przez zakażonego kleszcza i rozwiną się u niej objawy choroby, w świetle obecnej wiedzy medycznej zagrożenie dla płodu jest minimalne, wręcz można je pominąć. Kleszcz u kobiety w ciąży to niepotrzebne ryzyko. Istnieją w Polsce obszary endemiczne. To znaczy takie, na których co czwarty kleszczjest zakażony krętkami Borrelia. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze spacerów w tych obszarach. Jeżeli jednak doszło już do pogryzienia oraz pojawiły się objawy, wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Odpowiednio dobrane leczenie, które nie zaszkodzi dziecku, pomoże zawalczyć chorobę.

Jeżeli jesteś w ciąży i nie jesteś pewna czy zostałaś ukąszona przez kleszcza lub masz objawy boreliozy, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Odpowiednio zastosowane postępowanie, leczenie farmakologiczne i odpoczynek może uchronić cię przed niepotrzebnym stresem. Wcześnie rozpoznana borelioza skutkuje całkowitym wyleczeniem i urodzeniem zdrowego dziecka. 

Bibliografia

  • Grzeszczuk A. Borelioza w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3923-8
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Drews K., Słomko Z., Zakażenia perinatalne tom 1-2, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej, Poznań 2001, ISBN 83-912367-7-3
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~Dariusz
~Dariusz

Jeszcze wielu rzeczy nie udowodniono naukowo, ale faktem jest krętki przechodzą przez łożysko matki. Wystarczy poczytać o tym problemie na polskich i zagranicznych grupach dyskusyjnych.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Kleszcz w ciąży

Witam, jestem w 6 miesiącu ciąży. Po powrocie ze spaceru zauważyłam na nodze (w pachwinie za...

lek. Natalia Chojnowska Porady udziela lek. Natalia Chojnowska absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pokaż 5 następnych

Artykuły Borelioza w ciąży

Borelioza
Choroby zakaźne i pasożytnicze Borelioza

Borelioza ("choroba z Lyme") jest zwana chorobą odkleszczową, jednak tak naprawdę to nie sam...

Borelioza Borelioza u zwierząt

Zwierzęta, tak samo jak ludzie mogą być zarażone chorobą odkleszczową - boreliozą inaczej zwana...

Normy laboratoryjne Borelioza IgM i IgG

Wykrywanie przeciwciał IgG i IgM przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi, w surowicy pacjentów...

Seks po ciążyOdtwórz wideo
Seks po porodzie Seks po ciąży

Ciało kobiety po ciąży diametralnie się zmienia. Metamorfozie ulega także jej seksualność,...

Prawdopodobieństwo ciąży
Ciąża Prawdopodobieństwo ciąży

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej określa tzw....

Objawy ciąży
Ciąża Objawy ciąży

Objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze symptomy ciąży, jak poranne...

Badania w ciąży
Ciąża Badania w ciąży

Badanie prenatalne to badanie przeprowadzane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego (w czasie...

Ciąża Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży są czymś jak najbardziej wskazanym. O ile nie mamy do czynienia z ciążą zagrożoną,...

Seks w ciąży
Ciąża Seks w ciąży

Ciąża to wyjątkowy i szczególny okres w życiu każdej kobiety. W tym okresie organizm...

Witaminy w ciąży
Witaminy Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży są niezbędne dla każdej kobiety do prawidłowego rozwoju dziecka. Powinny być...

Pływanie Pływanie w ciąży

Jest bardzo szeroka gama ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Jednym z takich jest swimming, czyli...

Uzależnienie od środków odurzających Narkotyki w ciąży

Narkotyki należą do najbardziej szkodliwych teratogenów w czasie ciąży. Zagrażają nie tylko zdrowiu matki, ale przede wszystkim życiu dziecka. Jak narkotyki wpływają na płód?

Alergia w ciąży
Alergia Alergia w ciąży

Alergia w ciąży, podobnie jaki i inne choroby, niesie ze sobą pewne ryzyko. Kobiety ciężarne powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Przyjmowanie leków w ciąży może spowodować nieprawidłowości.

Amniopunkcja w ciąży
Badania w ciąży Amniopunkcja w ciąży

Amniopunkcja w ciąży to inwazyjne badanie prenatalne, które polega na pobraniu płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzucha ciężarnej. To badanie pomaga w rozpoznaniu wad genetycznych u płodu.

Bezsenność Bezsenność w ciąży

Ciąża u większości przyszłych mam wywołuje pewne napięcie i niepokój, a to w konsekwencji...

Planowanie ciąży
Dziecko Planowanie ciąży

Planowanie ciąży pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce w większości...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij