Trwa ładowanie...

Ciężar właściwy moczu – wskazania, wyniki

Avatar placeholder
01.09.2023 15:27
Badania - ciężar właściwy moczu
Badania - ciężar właściwy moczu (123rf)

Mocz wytwarzany jest w nerkach a następnie zostaje on usunięty z organizmu wraz z toksycznymi i zbędnymi substancjami. Badanie ogólne moczu jest jednym z najpowszechniejszych metod sprawdzenia ogólnego stanu organizu. Podczas analizy sprawdzane są między innymi: poziom PH, barwa, obecność bakterii, erytrocytów czy leukocytów, ciężar właściwy i białko.

spis treści

1. Po co sprawdzać ciężar właściwy moczu

Ciężar właściwy moczu to jeden z parametrów otrzymywanych w wyniku badania ogólnego moczu. Analiza poszczególnych parametrów moczu daje obraz funkcjonowania nerek oraz informuje o stanie ogólnym organizmu. Badanie ciężary właściwego moczu jest często zlecane przez lekarza. Wynik zależy od substancji, które są usuwane przez nerki w końcowej fazie wydalania. Prawidłowy ciężar właściwy moczu powinien mieścić się w granicach 1,023–1,035 g/ml. Odstępstwa od normy, zarówno nadmiar jak i zbyt niski poziom mogą świadczyć o różnych chorobach organizmu. Ciężar właściwy moczu zależy przede wszystkim od mocznika i chlorku sodu, a następnie od potasu, magnezu, wapnia, kreatyniny, kwasu moczowego, glukozy, białka. Ciężar właściwy moczu wzrasta wprost proporcjonalnie w stosunku do ciężkości substancji w nim rozpuszczonych (wraz z wzrostem ilości substancji rozpuszczonych wzrasta ciężar właściwy moczu).

2. Jak pobrać próbkę do zbadania ciężaru właściwego moczu

Badanie ciężaru właściwego moczu polega na wypełnieniu sterylnego naczynia porannym moczem i dostarczeniu go do gabinetu zabiegowego przychodni, skąd zostanie on przetransportowany do laboratorium i poddany analizie. Aby dostarczyć próbkę moczu na badanie, konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny plastikowy pojemnik, który następnie należy podpisać imieniem i nazwiskiem. Bez problemu kupimy go w każdej aptece.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Istotne jest aby mocz był oddany rano, na czczo. Przed pobraniem próbki do badania ciężaru właściwego moczu należy umyć okolice intymne. Zaleca się aby ograniczyć spożywanie płynów – co najmniej 8 godzin przed oddaniem moczu. Nie należy oddawać moczu do badania podczas menstruacji.

Ciężar właściwy moczu to badanie, które pozwala sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie nerek
Ciężar właściwy moczu to badanie, które pozwala sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie nerek

3. Kiedy należy zbadać ciężar właściwy moczu

Badanie ciężaru właściwego moczu powinno być wykonywane minimum 1 raz w roku, jednak w przypadku wystąpienia różnych dolegliwości, lekarz może dodatkowo zlecić przeprowadzenie badania ciężaru właściwego moczu. Taki rodzaj badania zaleca się wykonać u osób, które cierpią na choroby układu moczowego (np. przewlekła niewydolność nerek, chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, żółtaczkę, osobom, które skarżą się na zbyt częstą potrzebę oddawania moczu, a także u osób z nieprawidłowym poziomem sodu we krwi.

To musisz wiedzieć

4. Jak interpretować wyniki ciężaru właściwego moczu

Przyjmuje się, że prawidłowy ciężar właściwy moczu powinien mieścić się w granicach od 1,023 do 1,035 g/ml. Ale wpływ na wyniki ma przede wszystkim to ile płynów przyjmuje badany. Im mniej, tym otrzymany wynik będzie wyższy.

Wynik wskazujący na nieprawidłowy ciężar właściwy moczu często świadczy o różnych dolegliwościach. W przypadku podwyższonego ciężaru właściwego moczu można podejrzewać glukozuri (zwiększone wydalanie glukozy z moczem), taki wynik może być także spowodowany zażywaniem niektórych leków (np. mannitolu), przebytą biegunką lub odwodnieniem organizmu, stosowaniu radiologicznych środków kontrastowych, długotrwałej gorączce lub niewydolności serca.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

Jeśli wynik badania wskazuje na zbyt mały ciężar właściwy moczu, istnieje prawdopodobieństwo występowania w organizmie takich zaburzeń jak: upośledzenie czynności nerek, moczówka prosta, zaburzenia elektrolitowe, niewydolność nerek ostra lub przewlekła, ciężkie zakażenie nerek, a także niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie osadu moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze