Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Elwira Kowalska

Czy jesteś gotowa na seks?

Avatar placeholder
17.08.2015 14:40
Czy jesteś gotowa na seks?
Czy jesteś gotowa na seks? (Zdjęcie autorstwa: Giacomo Carena / CC BY-ND 2.0)

Każda kobieta, prędzej czy później, zadaje sobie pytanie: czy jestem gotowa na seks? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Biolodzy definiują dojrzałość płciową jako moment, w którym organizm jest w stanie się rozmnażać. Taka definicja ma sens w przypadku zwierząt, ale nie do końca pasuje do ludzi. Jeśli dojrzałość płciową liczyć od wystąpienia miesiączki, już dwunastoletnie dziewczęta można by było uznawać za dojrzałe seksualnie. Tak jest w niektórych kulturach, ale zwykle wiąże się to ze średnią długością życia wynoszącą 35 lat. Aby w naszej kulturze kobieta była uznana za dojrzałą, spełnione muszą być nie tylko warunki fizjologiczne, ale i psychologiczne oraz społeczne.

spis treści

1. Fizjologiczne oznaki dojrzałości płciowej

Seks nastolatków
Seks nastolatków

Edukacja młodych pomoże zapoznać ich z różnymi sposobami antykoncepcji i uświadomić, że współżycie łączy

zobacz galerię

Pierwsze oznaki dojrzewania u dziewcząt to owłosienie pachowe i w okolicach genitaliów, zwykle także powiększenie brodawek i wzrost piersi. Po mniej więcej kilku miesiącach na ogół pojawiają się miesiączka i pokwitanie. Zmiany w ciele zachodzą przez długi czas. Na początku pokwitania pochwa jest mało elastyczna, nie produkuje także naturalnych lubrykantów. Po przynajmniej 5-6 latach dojrzewania pochwa staje się jednak elastycznym narządem, mocnym i na tyle wytrzymałym, że jest w stanie znieść poród. Z czasem zmienia się także kształt bioder i miednicy.

Zobacz film: "Kiedy jest za wcześnie na seks?"

Zmiany hormonalne w ciele kobiety powodują rozwój cech płciowych drugo- i trzeciorzędowych. Przywrócenie równowagi hormonalnej trwa zwykle kilka lat. Zakończenie tego etapu można rozpoznać zwykle poprzez unormowanie się cyklu miesięcznego. Regularne i niezbyt bolesne miesiączki to zasadnicza oznaka równowagi hormonalnej. Mimo to ciało kobiety może dalej się zmieniać. Wiele młodych kobiet po 20. roku życia notuje wzrost rozmiaru piersi nawet o jedną miseczkę.

W okresie pokwitania organizm potrzebuje wielu składników odżywczych. Nawet jeśli dziewczyna pozornie już nie rośnie, rozwijają się poszczególne jej narządy, zmienia się także struktura kości, rozwijają się stawy, a ciało zyskuje kobiecy wygląd. W tym czasie ryzyko ciąży jest bardzo wysokie, ponieważ miesiączka bywa nieregularna, podobnie jak owulacja. W przypadku ciąży przed ukończeniem dojrzewania, organizm przyszłej matki walczy o składniki odżywcze z organizmem dziecka. Dojrzewającej dziewczynie są potrzebne te same składniki odżywcze, co zarodkowi. Nie jest więc przypadkiem fakt, że dzieci młodych matek często mają niedowagę lub rodzą się przedwcześnie. Nie tylko dzieci nie rozwijają się prawidłowo – to dotyczy również ich matek. Ponadto pochwa młodej dziewczyny może nie poradzić sobie z porodem. Może dojść nawet do stałych uszkodzeń tego narządu, dlatego zwykle stosuje się cesarskie cięcie. Problemem mogą być również zmiany hormonalne.

2. Rozwój psychologiczny i społeczny

Psychologiczne następstwa wczesnego rozpoczęcia współżycia są rzadko wspominane, ale mogą być najtrwalsze w skutkach. Świadomość ryzyka zajścia w ciążę potrafi być bardzo męcząca, zwłaszcza dla młodej dziewczyny, która nie może sobie na nią pozwolić. Każdy przypadek spóźnienia się okresu o kilka dni wywołuje stres i napięcie.

Dziewczyna, która zastanawia się, czy jest gotowa na seks, powinna zadać sobie pytanie: czego oczekuję od seksu? Warto odpowiedzieć na nie szczerze. Jeśli masz kilkanaście lat, a twój chłopak naciska na ciebie i oczekuje od ciebie większej bliskości, uświadom sobie, że seks nastolatków wiąże się głównie ze strachem. Większość nastolatek aktywnych seksualnie boi się ciąży, zarażenia chorobami wenerycznymi, rozpadu związku, tego, że dowiedzą się o tym rodzice i znajomi, a także własnych niedociągnięć. Dlatego pierwszym krokiem u nastolatków dążących do uprawianiu seksu powinno być sięgnięcie po prezerwatywę. Nie jest to oczywiście 100% zabezpieczenie, ale jej skuteczność jest na tyle wysoka, że można juz realnie myśleć o seksie. Jeśli młoda kobieta zajdzie w ciążę, odbiór tego wydarzenia w dużej mierze zależy od jej wieku. Ciąża u szesnastolatki jest zwykle powodem do plotek, ale w przypadku dwudziestolatki ciąża nikogo nie bulwersuje. Warto sobie jednak uświadomić, że młodej dziewczynie mieszkającej z rodzicami trudno jest utrzymać współżycie w tajemnicy. Reakcja może być różna – niektóre matki udają, że nic nie zauważyły, inne prawią córkom kazania. Kobiety zwykle obawiają się, że ciężar wychowania dziecka młodocianej córki spadnie właśnie na nie. I tak nierzadko jest. Opieka nad dzieckiem to duże wyzwanie, któremu ciężko jest podołać nastolatce w pojedynkę. Pomoc rodziców jest niezbędna. Jednak nawet mimo wsparcia rodziny, młode matki przechodzą trudny czas, zwłaszcza gdy ojciec dziecka nie poczuwa się do odpowiedzialności i ma inne sprawy na głowie. Urodzenie oraz wychowanie dziecka wiążą się zwykle z przerwaniem nauki i końcem beztroskiego życia.

Zanim młoda kobieta podejmie decyzję o współżyciu, powinna zadać sobie następujące pytania: czy jestem fizycznie gotowa na ewentualny poród? Czy jestem w stanie stawić czoła potencjalnym skutkom współżycia, na przykład ciąży lub chorobom wenerycznym? Czy byłabym w stanie poświęcić naukę lub pracę na wychowanie dziecka? Szczera odpowiedź na te pytania powinna pomóc w podjęciu decyzji. Warto uświadomić sobie, że seks to nie tylko przyjemność, ale i ryzyko.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jego punkt widzenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze