Trwa ładowanie...

Pierwszy raz

Pierwszy raz - o czym należy pamiętać, antykoncepcja, mity

Pierwszy raz, czyli pierwszy stosunek seksualny, to bardzo ważne przeżycie, które większość ludzi zapamiętuje na całe życie. Niestety, niektórzy rozpoczynają swoje życie seksualne zbyt pochopnie, nie zastanawiając się nad wybraniem metody antykoncepcji czy nawet nad tym, czy partner jest odpowiednią osobą. Wiele osób jest nawet przekonana, że pierwszy raz nie może wywołać ciąży. Decyzja o pójściu z kimś do łóżka po raz pierwszy powinna być dobrze przemyślana, nie bez znaczenia jest także wybranie skutecznej formy antykoncepcji. Jak przygotować się do pierwszego razu, by wspomnienia mu towarzyszące były dobre?

Pierwszy raz - ważna decyzja

Rozpoczęcie współżycia seksualnego powinno być dobrze przemyślane, a decyzja dojrzała i suwerenna. Chociaż pod względem fizycznym zdolność do pożycia chłopcy i dziewczęta osiągają w wieku 11-13 lat, dojrzałość i gotowość psychiczna pojawia się dużo później, przede wszystkim u chłopców.

Polskie prawo także odnosi się do tej kwestii, ponieważ pod groźbą więzienia zakazane jest osobom dorosłym współżycia seksualnego z osobami poniżej 15. roku życia. Warto mieć na uwadze, że pierwszy raz może mieć również wpływ na cale późniejsze życie seksualne.

Doznania traumatyczne, mające związek z pierwszym razem, mogą skutkować na przyszłość lękami i zahamowaniami, utrudniającymi życie seksualne w przyszłości. Dla płci męskiej szczególnie bolesne mogą się okazać konsekwencje psychiczne przedwczesnego wytrysku. Szkodliwe dla ich psychiki mogą być również problemy z osiągnięciem i utrzymaniem penisa we wzwodzie.

Dla dziewczyn i młodych kobiet nieprzyjemnym, wręcz traumatycznym wspomnieniem może być np. poczucie bycia przymuszaną do odbycia stosunku przez ich partnera.

Pierwszy raz - o czym należy pamiętać

Pierwszy stosunek powinien się odbyć z człowiekiem, któremu się ufa. Dobrze, jeśli kochankowie przed swoim pierwszym razem najpierw poznają swoje ciała.

Najlepiej kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym pierwszym razem zacząć się przytulać, dotykać,uprawiać petting. Pozwala to poznać zarówno swoje ciało, jak i ciało partnera, zorientować się, co sprawia przyjemność i pozbyć się wstydu. Dzięki temu seks będzie mniej stresujący.

Czy będzie bolało? Ból w czasie pierwszego razu jest związany z rozerwaniem błony dziewiczej i nieprzystosowaniem narządów płciowych do stosunku. Jego nasilenie jest kwestią indywidualną.

Pomóc mogą tu endorfiny, hormony szczęścia, które wydzielają się przede wszystkim podczas „gry wstępnej”. Dlatego nie można o niej zapomnieć przed pierwszym razem - im dłużej będą trwały pieszczoty, tym mniej bolesny będzie stosunek.

Bolesność w czasie pierwszego stosunku może odczuwać także chłopak. Jeśli zabraknie odpowiedniego nawilżenia, może ona być bardziej odczuwalna.

Pamiętajmy, że kobieca pochwa jest niezwykle elastyczna i przystosowana do przyjęcia penisa o długości nawet dwa razy większej, niż wynosi jej głębokość.

Inne problemy, z którymi można się spotkać w czasie pierwszego zbliżenia, mają związek z wadami anatomicznymi. Okazać się może na przykład, że problemem wywołującym silny ból jest stulejka lub krótkie wędzidełko.

Oczywiście odpowiadając na pytanie, czy pierwszy raz boli chłopaka, należy mieć na uwadze także niedelikatność i nieuwagę nie tylko jego samego, ale i partnerki.

W tym kontekście wspomnieć można choćby o kontuzji prącia, której można się nabawić w pozycji na jeźdźca, gdy członek wyjdzie z pochwy, a partnerka opadnie nań całym ciężarem.

Wiele dziewcząt zastanawia się - czy można zajść w ciążę podczas pierwszego razu? Oczywiście można. Błona dziewicza nie zabezpiecza przed ciążą, ponieważ zostaje przerwana przy penetracji, czyli przed wytryskiem. Ciąży w czasie pierwszego razu zapobiegają tylko środki antykoncepcyjne.

Ryzyko zapłodnienia jest niewielkie, jeśli seks odbył się w czasie dni niepłodnych, jednak muszą one być wyznaczone zgodnie ze ściśle wyznaczonymi regułami metody objawowo-termicznej. Popularne sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych są obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu.

Pierwszy raz - antykoncepcja

Antykoncepcja to nie zabawa. Wszystkie metody mają duży wpływ na organizm i dlatego trzeba dokładnie poznać ich działanie i możliwe skutki uboczne. Takie informacje najlepiej czerpać od lekarza. Ginekolog poradzi przed pierwszym razem, jaki sposób zabezpieczenia wybrać i jak go stosować, by był skuteczny.

Na pierwszy raz, przy seksie nieregularnym, najlepsza jest prezerwatywa. Chroni ona przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Warto pamiętać, że nawet jeśli dla partnera to również pierwszy raz, to wcale nie oznacza, że jest zdrowy. Wirusem HIV i WZW C można się zarazić nawet u fryzjera.

Stosując prezerwatywę w czasie pierwszego razu, należy pamiętać, że nie wolno jej łączyć z nawilżaczami nieprzeznaczonymi specjalnie do tego celu, ponieważ grozi to jej uszkodzeniem i nieskutecznością.

Prezerwatywę można łączyć z globulkami antykoncepcyjnymi, o ile ich producent dopuszcza takie połączenie (odpowiednia informacja musi być zawarta w ulotce dołączonej do opakowania).

Antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne i plastry, dobrze zabezpieczają przed ciążą w czasie pierwszego razu, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Stosowanie tej metody w czasie pierwszego razu wymaga również wcześniejszej wizyty u lekarza i codziennego zażywania tabletek, nawet jeśli stosunki są odbywane okazjonalnie.

Pierwszy stosunek seksualny może być niezapomnianym przeżyciem, jeśli jest spełnionych kilka warunków. Partnerzy powinni dobrze się znać i ufać sobie nawzajem, wówczas seks nie jest tak stresujący. Na pewien czas przed pierwszym razem warto zacząć poznawać się bliżej, wskazany jest petting.

Nie warto wierzyć w mity związane ze współżyciem - nawet za pierwszym razem można zajść w ciążę. Dlatego też należy się zabezpieczyć. Jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży jest jednoczesne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw ze środkiem plemnikobójczym.

Pierwszy raz - mity

Wiele osób, które jeszcze nie odbyło stosunku seksualnego, ma mylne o nim wyobrażenie. Poniżej zestawiamy kilka najczęściej spotykanych mitów, które niepotrzebnie zwiększają strach przed tym ważnym wydarzeniem.

Pierwszy raz - krwawienie

Młode dziewczyny często odczuwają strach przed pierwszym razem, ponieważ boją się, że utracą w jego czasie zbyt dużą ilość krwi.

Tymczasem wszystko zależy od tego, jak zbudowana jest błona dziewicza. Może być mniej lub bardziej ukrwiona, grubsza lub cieńsza, mniej lub bardziej elastyczna, więc krwawienie u każdej kobiety może być inne, lub może nie pojawić się wcale.

Najistotniejsze, że jeśli nawet wystąpi, przybiera postać jednorazowego, niewielkiego plamienia, stąd też nie ma potrzeby wyposażać się w zabezpieczenia, typu bandaże.

Pierwszy raz - zbyt duży rozmiar penisa

Niektórzy mogą się obawiać, że penis w stanie erekcji nie będzie mógł zmieścić się w pochwie. Jest to jednak kolejny mit dotyczący pierwszego razu, który zdecydowanie obalamy.

Faktem jest, że dziewica ma ciaśniejszą pochwę od koleżanek, który pierwszy raz mają za sobą, jednak kiedy mężczyzna wprowadza do niej swojego członka, jej pochwa stopniowo rozszerza się. Jest ona bardzo elastyczna i rozciągliwa, dzięki czemu na 100% będzie w stanie pomieścić męskiego penisa, nawet o znacznych rozmiarach.

Pierwszy raz - im później się odbędzie, tym większy ból

Kolejnym mitem, który zyskał wielu zwolenników. Wiele osób myśli, że im później dziewczyna odbędzie swój pierwszy raz, tym większy odczuje podczas niego ból. W tym przekonaniu nie ma oczywiście nawet odrobiny prawdy. Jeśli więc dziewczyna chce jak najdłużej pozostać dziewicą, nie powinna się w żadnym stopniu przejmować wyobrażeniem o ogromnym bólu podczas stosunku.

Pierwszy raz - błona dziewicza zawsze pęka

Podczas pierwszego razu nie musi wcale dojść do przerwania dziewiczej błony. Jeśli dziewczyna posiada mocną i grubą błonę, mogą pojawić się trudności z przerwaniem jej. Czasem dziewczyna musi odbyć kilka stosunków, aby błona ta została trwale usunięta.

Czasem nieskuteczne przebicie błony dziewiczej wynika ze sposoby uprawiania seksu. Jeśli mężczyzna wprowadza swojego penisa tylko do przedsionka pochwy, błona nie zostanie przerwana, gdyż jest na nią za słaby nacisk.