Przejdź na WP

Penis – erekcja, urazy, obrzezanie

Może ci się wydawać, że wiesz wszystko o swoim penisie. Jednak ten atrybut męskości może cię jeszcze zaskoczyć. Z pewnością zauważyłeś, że twój penis zwykle żyje swoim życiem. Każdemu mężczyźnie zdarza się erekcja w najmniej odpowiednim momencie. Erekcja może pojawić się nawet podczas wypróżniania się lub podnoszenia dużych ciężarów. W takiej sytuacji nawet największa siła woli nie pomaga. Dlaczego tak się dzieje? Co jeszcze powinieneś wiedzieć o swoim penisie?

Zobacz film: "Czy wielkość członka ma znaczenie?"

spis treści

1. Penis - budowa

Zacznijmy od podstawowych informacji na temat budowy penisa. Penis (prącie) jest narządem homologicznym żeńskiej łechtaczki. Oznacza to, że oba te narządy pochodzą z tych samych struktur, ale różnią się między sobą funkcją i wyglądem.

Penis składa się z dwóch ciał jamistych ułożonych równolegle, a także ciała gąbczastego, które tworzy żołądź prącia i tzw. opuszkę. Przez penisa przebiega ostatni odcinek cewki moczowej. Jej ujście znajduje się na szczycie żołędzi. Cewkę moczową osłania ciało gąbczaste.

W budowie penisa wyróżniamy dwie części: nasadę i część ruchomą. Nasada dzięki obecności ciał jamistych przymocowana jest do kości kulszowych i łonowych. Ruchoma część penisa zakończona jest żołędzią.

W budowie penisa wyróżniamy również napletek, czyli fałd skórny, który osłania żołądź penisa. Obie te struktury połączone są za pomocą wędzidełka. Podczas erekcji napletek zsuwa się, tworząc fałd pod żołędzią.

Krew do penisa dostarczana jest za pomocą tętnicy grzbietowej prącia i tętnicy głębokiej.

2. Penis – erekcja

Stwierdzenie, że podniecenie seksualne jest od ciebie niezależne, na pewno nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Erekcja jest jednak wynikiem nie tylko rzeczywistego pobudzenia, ale i impulsów z mózgu podczas fazy snu REM, kiedy śnisz o seksie lub stresującym wydarzeniu. Otóż za erekcję odpowiada część układu nerwowego, która nie zawsze jest pod twoją świadomą kontrolą. Ten autonomiczny układ nerwowy reguluje także tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi.

Penis nie tylko powiększa się bez twojej kontroli. Członek może też się skurczyć, na przykład na skutek kontaktu z zimną wodą lub stresu.

U mężczyzny, który jest zrelaksowany, penis nawet w stanie spoczynku jest większy niż w czasie stresu. Napięcie może spowodować utratę libido i problemy z erekcją. Jednak przyczyn zaburzeń erekcji jest więcej. Są to między innymi: nadciśnienie, cukrzyca typu 2 oraz nadmierne spożycie alkoholu.

10 zaskakujących faktów o erekcji
10 zaskakujących faktów o erekcji [7 zdjęć]

Podczas fantazjowania, zbliżenia i każdego ranka towarzyszy mężczyznom. Erekcja, która wydaje się dość...

zobacz galerię

3. Penis - przeciętna długość i obwód

Określenie przeciętnej długości penisa nie jest łatwe. Powstało na ten temat wiele badań i analiz. Z większości z nich można wyciągnąć wniosek, że przeciętna długość męskiego penisa wynosi 13-16 cm we wzwodzie i 8-11 cm w spoczynku. W przypadku osób pochodzących z krajów afrykańskich średnia długość penisa jest wyższa, w przypadku mężczyzn z krajów azjatyckich - niższa.

Ważna wiadomość - długość penisa mierzymy podczas wzwodu, a nie w stanie spoczynku. Penis może podczas erekcji zwiększyć swój rozmiar nawet o 100 proc. Z badań wynika, że im dłuższy penis w stanie spoczynku, tym mniejszy przyrost rozmiaru podczas wzwodu (ok. 60 proc.). To pocieszająca informacja dla panów, którzy martwią się, że ich penis w stanie spoczynku ma niewielki rozmiar.

Do prawidłowej oceny rozmiaru penisa potrzebujemy nie tylko jego długości, ale też obwodu. Obwód penisa mierzy się w trzech miejscach - u podstawy, na środku i pod żołędzią. Pamiętajmy, że penis musi znajdować się w stanie erekcji. Z tych trzech wyników wyciągamy średnią i w ten sposób otrzymujemy obwód penisa. Według statystyk przeciętny obwód penisa wynosi od 11 do 14 cm.

W 2015 roku w magazynie “British Journal of Urology International” ukazały się badania zespołu naukowców pod kierownictwem profesora Davida Veale’a, które dokładnie opisywały przeciętne rozmiary męskich członków. Naukowcy przeanalizowali dane z 17 różnych publikacji, których autorzy zmierzyli łącznie ponad 15 tys. penisów mężczyzn w różnym wieku i różnych ras.

Co się okazało? Otóż średni penis ma w zwisie 9,16 cm, we wzwodzie 13, 12 cm. Grubość penisa w zwisie wynosi średnio 9,31 cm, a podczas erekcji 11,66 cm. Z analiz wynika również, że tylko 2 proc. mężczyzn może się pochwalić penisem o długości 17-18 cm, a tylko 1 proc. posiada członka długości 20 cm. Wychodzi więc na to, że przeciętny mężczyzna z powodzeniem mieści się w średniej.

4. Rozmiar penisa - znaczenie dla doznań kobiety

Mężczyźni często są przeświadczeni o tym, że wielkość penisa w znaczącym stopniu wpływa na doznania ich partnerki seksualnej. Nie jest to do końca prawda. Liczne badania dowodzą, że większość kobiet jest zadowolona z rozmiarów penisa swojego partnera. W badaniu z 2005 roku zadowolenie deklarowało 70 proc. kobiet. Tylko 6 proc. odpowiedziało, że chciałby, żeby penis ich partnera był większy.

Rozmiary penisa nie mają też aż tak wielkiego wpływu na doznania kobiet podczas stosunku seksualnego. Najbardziej wrażliwy na stymulację jest początkowy odcinek pochwy - ok. 10 cm od wejścia. Wydaje się więc, że rozmiar nie ma tu większego znaczenia, ponieważ penis przeciętnego mężczyzny osiąga we wzwodzie większe rozmiary.

5. Penis - choroby

Penis, jak każda część ciała, narażony jest na różne choroby. Nawet jeśli odczuwasz wstyd i zażenowanie (zupełnie niepotrzebnie!), nie możesz ignorować niepokojących objawów chorób dotykających penisa.

Nie dość, że powodują one dyskomfort, to jeszcze obniżają pewność siebie. Nie ma co liczyć na to, że choroba sama przejdzie. Najlepiej jak najszybciej udać się do urologa. Nieleczone choroby penisa mogą prowadzić do niepłodności.

Penis – erekcja, urazy, obrzezanie
Penis – erekcja, urazy, obrzezanie (Ilustracja / Shutterstock)

5.1. Zapalenie penisa

Do najczęściej rozwijających się chorób członka zaliczamy zapalenie żołędzi penisa, prącia czy napletka. Mogą one być wywoływane przez różne drobnoustroje, zarówno bakterie jak i wirusy oraz grzyby. Zapalenie penisa może też powstać w wyniku stosowania środków zawierających alergeny - lubrykantów i środków plemnikobójczych.

Zapalenie penisa nie jest tylko chorobą samą w sobie, ale może być też objawem poważniejszych problemów, np. rzeżączki czy kiły. Na zapalenie penisa bardziej narażeni są mężczyźni, którzy nie zostali obrzezani i nie dbają o higienę penisa. Pod napletkiem zbiera się mastka, składająca się z resztek moczu, łoju, potu oraz nasienia.

Jeśli nie jest na bieżąco usuwana staje się pożywieniem dla wszelkich drobnoustrojów patogennych powodujących zapalenie penisa. Pierwszym krokiem do uchronienia się przed chorobą jest więc zachowania higieny.

Stan zapalny penisa rozwija się zwykle na żołędzi lub w jej okolicach, po wewnętrznej stronie napletka oraz na cewce moczowej. Charakterystyczne objawy zapalenia penisa to: zaczerwienienie, bolesność, swędzenie i pieczenie zmienionych chorobowo okolic, wydzielina z cewki moczowej, problemy przy oddawaniu moczu, białe plamki i pęcherzyki na penisie oraz zaciśnięcie napletka.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, schowaj wstyd do kieszeni i niezwłocznie udaj się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub urologa. Nieleczone zapalenie penisa może przekształcić się w ostre paciorkowcowe zapalenie (tzw. różę moszny i prącia). Powikłaniem może być również zniekształcenie cewki moczowej albo marskość prącia.

5.2. Grzybica penisa

Kolejną chorobą, która może zaatakować twój członek jest grzybica penisa. To schorzenie wywołują zwykle grzyby z rodzaju Candida. Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy to: seks z zakażoną osobą, antybiotykoterapia, osłabienie odporności, cukrzyca, nieprawidłowa higiena miejsc intymnych oraz stosowanie lateksu lub środków plemnikobójczych.

Grzybica penisa może przebiegać bezobjawowo. Przez długi czas możesz nawet nie wiedzieć, że coś jest nie w porządku. Jeśli już pojawią się dolegliwości, to zwykle są one uciążliwe. Zwróć uwagę na swędzenie i pieczenie penisa, zwłaszcza żołędzi, zaczerwienienie penisa, suchą i popękaną skórę wokół żołędzi, pieczenie przy oddawaniu moczu, białawy nalot na prąciu.

Grzybica penisa jest groźna i ma skłonność do powracania. Nieleczona może stać się przyczyną niepłodności. Niezależnie od tego czy pojawiły się u ciebie objawy, czy też nie, leczenie grzybicy jest koniecznością. Oprócz powikłań, dochodzi też ryzyko zarażenia partnera seksualnego. Oboje powinniście podjąć leczenie.

5.3. Rak penisa

To jedna z najgroźniejszych chorób penisa i warto wiedzieć na jej temat jak najwięcej. Do czynników sprzyjających rozwojowi raka prącia należą: zmiany przedrakowe, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), przewlekłe zapalenie żołędzi i napletka, stulejka, urazy prącia, palenie papierosów, zaniedbanie higieny, AIDS oraz białaczka.

W ostatnich latach liczba zdiagnozowanych nowotworów penisa wzrosła o 20 proc. Typowymi objawami choroby, na które powinieneś zwrócić uwagę są: zmiany w obrębie napletka, żołędzi lub trzonu prącia. Zaliczamy do nich niegojące się owrzodzenia, rosnące brodawki, płaskie guzki czy stwardnienia. Zwykle są one bezbolesne. Do tego dochodzi powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach.

Leczenie raka penisa uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdy zauważysz niepokojące dolegliwości. Pamiętaj o samobadaniu i zachowaniu odpowiedniej higieny.

5.4. Inne choroby penisa

Pozostałe schorzenia penisa to:

  • stulejka, czyli schorzenie napletka, uniemożliwiająe ściągnięcie go z żołędzi,
  • kłykciny kończyste, które wywołuje wirus HPV,
  • zapalenie plazmakomórkowe żołędzi Zoona, to stan zapalny, który objawia się wilgotną, czerwono-brązową plamką wyrastającą na żołędzi lub napletku.
  • załupek - choroba, która uniemożliwia odprowadzenie napletka na żołądź.

Każda z tych chorób wymaga konsultacji lekarskiej, a im wcześniej rozpoczniesz leczenie tym lepiej.

6. Penis – urazy

Dużą niespodzianką może być dla ciebie fakt, że penis ma w rzeczywistości kształt bumerangu. Francuski naukowiec obserwował penisa u mężczyzny uprawiającego seks z kobietą w urządzeniu do rezonansu magnetycznego, i doszedł do wniosku, że członek ma kształt sportowego gadżetu. Jednak to nie kształt jest najważniejszy, ale wytrzymałość. Prawdopodobieństwo złamania prącia to nie mit. Mimo iż w penisie nie ma kości, możliwe jest jego uszkodzenie.

Uraz penisa jest rzadki, ale bardzo bolesny. Aby uniknąć złamania penisa, należy obchodzić się z nim delikatnie. Gwałtowne ruchy są niewskazane. Ostrożność należy zachować również podczas pozycji na jeźdźca. Kiedy kobieta jest na górze, ryzyko złamania penisa jest stosunkowo duże.

7. Penis – obrzezanie

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że na całym świecie około 30% mężczyzn powyżej 15. roku życia było poddanych obrzezaniu. Decyzja o tym zabiegu ma zwykle, tak jak w przypadku obrzezania kobiet, związek z religią. Niemal wszyscy Żydzi i Muzułmanie mają obrzezane penisy. Łącznie stanowią około 70% wszystkich obrzezanych mężczyzn na świecie.

Zobacz także:

Najwięcej mężczyzn, którzy poddali się temu zabiegowi nie z przyczyn religijnych, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Według statystyk, w tym kraju około 65% niemowląt płci męskiej jest obrzezanych, przy czym w ostatnim czasie obrzezanie w celach medycznych i kosmetycznych stało się dość kontrowersyjną kwestią. W tej sprawie głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia, która zarekomendowała obrzezanie u dorosłych mężczyzn jako sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem HIV.

Penis jest dla większości mężczyzn częścią ciała, której poświęcają najwięcej swojej uwagi. Penis bywa źródłem dyskomfortu, gdy w nieodpowiednim momencie staje na baczność lub – co gorsza – nie staje na wysokości zadania. Bez względu na kształt i długość warto o niego dbać i nie nadwyrężać go – w końcu jest tylko jeden.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy