Trwa ładowanie...

Depresja równie groźna dla serca jak otyłość i cholesterol

Avatar placeholder
17.01.2017 12:58
Depresja równie groźna dla serca jak otyłość i cholesterol
Depresja równie groźna dla serca jak otyłość i cholesterol

Badania wykazały, że ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych spowodowanych depresją może być tak duże, jak w wyniku wysokiego cholesterolu i otyłości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja dotykać może nawet 350 milionów ludzi na świecie.

"Nasze badania pokazują, że depresja wpływać może na zagrożenie chorobami układu krążenia w podobnym stopniu jak powszechne czynniki ryzyka" - powiedział Karl-Heinz Ladwig, profesor na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM) w Niemczech.

To zaburzenie psychiczne jest przyczyną prawie 15 proc. wszystkich zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Tymczasem, jak wymienia Ladwig, hipercholesterolemia, otyłość czy palenie odpowiadają za 8,4-21,4 proc. zgonów w wyniku problemów układu krążenia.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Naukowcy zbadali czy depresja ma duży wpływ na choroby układu sercowo-naczyniowego
Naukowcy zbadali czy depresja ma duży wpływ na choroby układu sercowo-naczyniowego

Do badania zespół zaprosił 3 428 mężczyzn w wieku od 45 do 74 lat, a ich stan zdrowia obserwowano przez okres kolejnych 10 lat.

Naukowcy przeanalizowali związek pomiędzy depresją i innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, otyłość czy nadciśnienie.

Wyniki pokazują, że tylko wysokie ciśnienie krwi i palenie papierosów jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie "Atherosclerosis".

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku
Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku [10 zdjęć]

Choć depresja dotyka ludzi w każdym wieku, to jednak najczęściej rozwija się u osób w wieku 35-55 lat.

zobacz galerię

Wśród popularnych czynników ryzyka znajdują się również brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, a co za tym idzie otyłość i nadwaga.

Siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na układ krążenia. Zwiększenie aktywności fizycznej jest jednym z pierwszych zaleceń lekarskich w gabinecie kardiologa. W parze z ruchem idzie oczywiście odpowiednia, zdrowa, zbilansowana dieta. Tak naprawdę to proste połączenie może zapewnić nam długie życie wolne od problemów z sercem.

Brak ruchu i nieprawidłowe odżywianie prowadzą do nadwagi i otyłości, a to może być grunt do rozwoju innych schorzeń, które również mogą wpływać na zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak cukrzyca i choroby nerek.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Osobnym czynnikiem ryzyka jest stres. Stres sprawia, że nasze tętno przyśpiesza, wzrasta ciśnienie krwi, zarówno rozkurczowe, jak i skurczowe, a także zwiększa się objętość wyrzutowa lewej komory serca. W konsekwencji wzrasta zapotrzebowanie serca na tlen.

W dzisiejszych czasach ludzie są narażeni na dużo nerwów i stresów zarówno w pracy, jak i w domu. Żyjemy coraz szybciej, mamy coraz więcej obowiązków, a coraz mniej czasu. Taka sytuacja sprawia, że żyjemy pod stałą presją czasu i musimy dokonywać ciągłych wyborów.

Istnieją różne techniki radzenia sobie ze stresem. Jest to bardzo ważne, aby każdy z nas znalazł sposób idealny dla siebie. Jeśli chcemy uniknąć problemów z sercem, powinniśmy zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze