Trwa ładowanie...

Dłuższy sen szkodzi zdrowiu. Naukowcy ostrzegają przed leżeniem w łóżku

Avatar placeholder
06.06.2019 08:55
Zbyt dużo czasu w łóżku i zbyt długi sen mogą sprzyjać chorobom serca, otyłości, cukrzycy
Zbyt dużo czasu w łóżku i zbyt długi sen mogą sprzyjać chorobom serca, otyłości, cukrzycy (123rf)

Marzysz o sobotnim lenistwie i wylegiwaniu się na kanapie? To nie jest dobry pomysł. Badania wykazały, że dodatkowe godziny spędzone w łóżku mogą skutkować otyłością i chorobami serca.

1. Sen a ryzyko chorób

Chociaż dodatkowe godziny w łóżku mogą być marzeniem wielu z nas, lepiej postawić na aktywny wypoczynek. Zauważono, że leżenie może zwiększać ryzyko otyłości i chorób serca o blisko 30 proc. Wystarczy już godzinne lenistwo.

Każda godzina leżenia może zwiększyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Naukowcy z National Heart, Lung i Blood Institute przeprowadzili badania, których wyniki opublikowano w "Diabetes Care". Przez 6 lat analizowano stan zdrowia ponad 2 tys. osób obydwu płci, w przedziale wiekowym 45-84 lata.

Zobacz film: "Nie tylko ilość snu jest ważna. Liczy się też jakość"

Każda godzina leżenia, według nowych ustaleń, zwiększa o 27 proc. ryzyko otyłości, wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia i wysokiego poziomu cukru we krwi.

Współautorka badań, dr Susan Redline, podkreśliła, że najzdrowsze były osoby prowadzące regularny tryb życia.

Uczestnicy badania przez tydzień nosili specjalne zegarki, które mierzyły ich dobową aktywność. Opisywali również swój rytm życia i zwyczaje.

Osoby, które lubiły wylegiwać się w łóżku, cierpiały nie tylko na zaburzenia metaboliczne, ale również częściej doświadczały depresji, bezdechu sennego i spożywały więcej kalorii w ciągu dnia.

2. Nadmiar snu groźny jak niedosypianie

Autorzy podkreślili, że dłuższy lub nieregularny rytm dobowy skutkowały problemami, takimi jak niższy poziom "dobrego" cholesterolu, wysokie ciśnienie, wysokie stężenie trójglicerydów i glukozy we krwi, a także otyłość brzuszna.

Związki zaburzeń metabolicznych, cukrzycy i otyłości ze snem były znane od dawna. Dotychczas sądzono, że kluczowe dla zdrowia jest spanie odpowiednio długo, a zbyt krótki sen obwiniano za choroby. Dziś wiadomo, że również nadmiar snu powoduje niekorzystny efekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze