Trwa ładowanie...

Endokrynologia – czym się zajmuje, zaburzenia hormonalne, badania, leczenie

Avatar placeholder
18.04.2023 09:39
Endokrynologia – czym się zajmuje, zaburzenia hormonalne, badania, leczenie
Endokrynologia – czym się zajmuje, zaburzenia hormonalne, badania, leczenie

Endokrynologia jest działem medycyny, który zajmuje się chorobami gruczołów wydzielających hormony, a także wynikającymi z nich zaburzeń. Przez hormony należy rozumieć substancje wydzielane do układu krążenia. Dzieje się tak w celu przekazania informacji, zaś następnie podjęcia regulacji określonych czynności życiowych organizmu. Endokrynologia jest zatem ściśle związana z innymi działami medycyny, np. z interną.

spis treści

1. Endokrynologia – czym się zajmuje

Endokrynologia to nauka o gruczołach wydzielania wewnętrznego, a także o hormonach i ich działaniu. Ponadto, zajmuje się zaburzeniami funkcji tych gruczołów, np. nadnerczy, tarczycy, przysadki mózgowej czy jajników. Endokrynologia rozpoznaje i podaje sposoby leczenia takich chorób gruczołu wewnętrznego wydzielania jak:

  • choroby nadnerczy, w tym nadciśnienie hormonalne, nadczynność, niedoczynność,
  • choroby tarczycy, np. wole, guzy, niedoczynność, nadczynność,
  • choroby przysadki mózgowej – guzy, niedoczynność, nadczynność, choroba Cushinga,
  • choroby przytarczyc – tężyczka, osteoporoza,
  • choroby trzustki – cukrzyca, guzy endokrynne,
  • niepłodność (męska i żeńska),
  • zespoły androgenne – trądzik, łysienie, nadmierne owłosienie,
  • ginekomastia (przerost sutka u mężczyzn),
  • choroby gonad – zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia miesiączkowania, menopauza, andropauza.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci"
#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość (WIDEO)
#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość (WIDEO)

Hormony płciowe wpływają na mózg i osobowość człowieka. Ambitność, zdecydowane działanie ale i małomówność

zobacz galerię

2. Endokrynologia – zaburzenia hormonalne

Zaburzenia endokrynologiczne wynikają z nadczynności bądź niedoczynności gruczołów, które są wydzielane przez hormony. Powstające na tym tle zmiany mają charakterystyczne cechy możliwe do zaobserwowania gołym okiem. Zachwianie równowagi hormonalnej przejawia się na wiele różnorodnych sposobów.

Specjaliści z zakresu endokrynologii do najczęstszych objawów zaliczają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Przyrost wagi, który nie powstał na wskutek nieodpowiedniego odżywiania może oznaczać niedoczynność tarczycy albo insulinooporność. Zaburzeniem hormonalnym jest również nadmierne owłosienie, które w szczególności dotyka kobiet. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest występowanie ciemnych włosów na brzuchu, udach, twarzy.

Warto wiedzieć:

W wyniku zachwianej równowagi hormonalnej może również dojść do spadku libido. Następuje to w przypadku wystąpienia zaburzeń cyklu miesiączkowego, a także braku owulacji. Gospodarka hormonalna wpływa również na zmienność nastrojów. Nieunormowany poziom hormonów tarczycy bywa zatem często mylony z depresją czy zaburzeniami dwubiegunowymi.

3. Endokrynologia – badania

Rodzaj badania endokrynologicznego jest uwarunkowany dolegliwościami pacjenta. Wynika również z przeprowadzonego wywiadu. Niemniej jednak, diagnostyka w endokrynologii opiera się najczęściej na następujących badaniach:

  • badanie krwi (TSH, FT3, FT4, testosteron, progesteron, prolaktyna),
  • badanie USG,
  • pobór biopsji ze zmiany.

4. Endokrynologia – leki

Leczenie chorób endokrynologicznych jest zazwyczaj bardzo proste. Oparte jest na farmakologii, polega na nieustannym zażywaniu leków zawierających hormony. Dawka leku jest ustalana indywidualnie na podstawie wyników badań hormonalnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze