Trwa ładowanie...

Groźny objaw cukrzycy. Serce może nie wytrzymać

Avatar placeholder
26.02.2024 10:36
Tachykardia objawem cukrzycy
Tachykardia objawem cukrzycy (Getty Images)

Tachykardia, czyli stan charakteryzujący się przyspieszonym rytmem serca, kojarzy się przede wszystkim jako objaw stanów chorobowych związanych z sercem. Czy wiesz, że może być również objawem cukrzycy?

spis treści

1. Czym jest tachykardia?

Tachykardia to stan, w którym serce bije szybciej niż normalnie, przekraczając 100 uderzeń na minutę w stanie spoczynku. Może ona występować jako odpowiedź na normalne reakcje organizmu, takie jak stres czy wysiłek fizyczny, ale również być objawem różnych zaburzeń zdrowotnych (np. nadczynności tarczycy, chorób serca, guza chromochłonnego nadnerczy). Spośród potencjalnych przyczyn tachykardii najrzadziej wymieniana jest cukrzyca.

Objawy tachykardii mogą być różne w zależności od jej przyczyny i nasilenia. Należą do nich palpitacje serca, zawroty głowy, duszności, ból w klatce piersiowej i osłabienie.

2. Cukrzyca jako przyczyna tachykardii

Zobacz film: "Czerwone mięso a choroby serca. Nowe niepokojące badania"

Pacjenci z cukrzycą często doświadczają komplikacji sercowo-naczyniowych, w tym tachykardii. Nieuregulowany poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co wpływa na funkcjonowanie serca.

Do innych objawów cukrzycy należą: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała pomimo normalnego lub zwiększonego apetytu (a nawet polifagii), problemy ze wzrokiem, słodki zapach ciała, a także częste, nawracające infekcje skórne oraz powolne gojenie się ran.

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci.

3. Leczenie tachykardii

Leczenie tachykardii zależy od jej przyczyny. Można stosować leki, zmienić styl życia (redukcja stresu, unikanie stymulantów, regularna aktywność fizyczna) oraz — przede wszystkim — leczyć podstawową przyczynę, np. wyregulować poziom cukru. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się procedury interwencyjne, np. ablacja przezskórna.

Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w zapobieganiu komplikacjom i utrzymaniu zdrowego rytmu serca. Warto więc regularnie monitorować swoje zdrowie i konsultować wszelkie niepokojące symptomy z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze