Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Ablacja wykorzystywana jest w leczeniu nieprawidłowego rytmu serca lub arytmii. Typ arytmii i obecność innych chorób serca decyduje o tym, jaki rodzaj zabiegu będzie przeprowadzony – ablacja chirurgiczna czy niechirurgiczna. Ablacja niechirurgiczna przeprowadzana jest w specjalnym gabinecie elektrofizjologicznym. W trakcie tego zabiegu cewnik doprowadzany jest do wybranego rejonu serca. Specjalne urządzenie emituje energię do fragmentu mięśnia serca, który powoduje jego nieprawidłowy rytm. Ta dawka energii „zaburza” ścieżkę nieprawidłowego rytmu.

Polecane wideo:

Ablacja - zastosowanie zabiegu chirurgicznego

Wyniki badania EKG z diagnozą migotania komór

Migotanie komór jest częstą przyczyną zgonów.

Ablacja chirurgiczna wykorzystywana jest w

leczeniu migotania przedsionków. Może być przeprowadzana w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak operacja wszczepienia bajpasów, wymiana zastawki serca. Ablacja może być wykonywana z wykorzystaniem:

  • procedury Maze – podczas tradycyjnej operacji na otwartym sercu chirurg wykonuje małe nacięcia w samym sercu, które przerywają przewodzenie zaburzonych impulsów, co pozwala na normalne ich przewodzenie do węzła przedsionkowo-komorowego;
  • minimalnie inwazyjnej ablacji chirurgicznej – w odróżnieniu od tradycyjnych operacji serca nie wykonuje się dużego nacięcia klatki piersiowej, a serce nie jest zatrzymane. Technika ta wykorzystuje mniejsze nacięcia i endoskop (mały, oświetlony instrument, który zawiera aparat fotograficzny);
  • zmodyfikowanej procedury Maze – chirurg używa specjalnego cewnika do dostarczania energii, która tworzy kontrolowane zmiany w sercu i blizny. Ta blizna blokuje nieprawidłowe impulsy elektryczne i sprzyja normalnemu przewodzeniu impulsów przez odpowiednie ścieżki. Ablacja zalecana jest przy migotaniu przedsionków lub ich trzepotaniu, dodatkowej drodze przewodzenia w sercu, częstoskurczu komorowym, nawrotowym częstoskurczu węzłowym. Ablacja pozawala także kontrolować uderzenia serca u osób z ostrą arytmią i obniża ryzyko powstawania skrzepów krwi i udarów.

Ablacja z wykorzystaniem procedury Maze wymaga cięcia wzdłuż mostka. Cięcie może być tradycyjne (około 6 do 8 cm długości) lub małoinwazyjne (około 3 do 5 cm długości). Serce zostaje zatrzymane w trakcie tej procedury. Sztuczne płuco-serce zapewnia organizmowi tlen w trakcie całej operacji. Zmodyfikowana procedura Maze zakłada użycie jednego z czterech różnych źródeł energii w celu stworzenia linii bloku przewodzenia. Sonda energii służy do tworzenia linii zmiany. Jak w klasycznej procedurze Maze, zmiany te blokują linię przewodzenia, co przerywa przewodzenie nieprawidłowych impulsów oraz przywraca normalny rytm zatokowy. Procedura ta jest stosowana przede wszystkim u pacjentów z migotaniem przedsionków i innymi wskazaniami do leczenia operacyjnego.

Ablacja - przygotowanie i przebieg zabiegu

Gdy pacjent przygotowuje się do ablacji, powinien m.in. zapytać lekarza, które leki odstawić i kiedy to zrobić. Jeśli pacjent jest cukrzykiem, dobrze jest uzgodnić, jak przyjmować leki antycukrzycowe. W noc przed zabiegiem ablacji pacjent nie powinien nic pić ani jeść. Jeśli musi przyjąć leki, winien popić je niewielką ilością wody. Ponieważ do zabiegu ablacji pacjent otrzyma strój szpitalny, ważne, aby przyszedł swobodnie ubrany, a wszelką biżuterię i cenne przedmioty zostawił w domu.

Zabieg ablacji niechirurgicznej jest przeprowadzany w specjalnym pomieszczeniu – gabinecie elektrofizjologicznym. Pacjent kładzie się na łóżku, pielęgniarka wykonuje wkłucie dożylne, którym podawane są środki pomagające odprężyć się pacjentowi, pozwalające pozostać mu nieświadomym tego, co się będzie działo. Gdy pacjent jest senny, jego pachwina zostaje ogolona i zdezynfekowana. Lekarz znieczula miejsce wkłucia. Początkowo pacjent odczuwa pieczenie. Następnie do żyły bądź tętnicy zostają wprowadzone cewniki i doprowadzane są do serca. Lekarz ocenia stan serca, a następnie przeprowadza samą ablację. Wysyła impulsy elektryczne, by zwiększyć bicie serca. Pacjent może odczuwać zwiększoną prędkość uderzeń serca. Jeśli pojawi się arytmia serca w trakcie zabiegu ablacji, pielęgniarka zapyta o samopoczucie pacjenta, a lekarz przesunie cewniki, by sprawdzić, która część serca wywołała arytmię. Jeśli znajdzie to miejsce, wysyła dawkę energii. Pacjent może poczuć pieczenie w klatce, ale ważne jest, aby nie ruszał się, nie oddychał zbyt głęboko. Podczas ablacji żył płucnych (migotania przedsionków) lekarz dostarcza energię przez cewnik do przestrzeni przedsionków, łączy się z żyłą płucną (ujście), tworząc okrągłe blizny. Blizna następnie zablokowuje wszelkie impulsy z żył płucnych, co zapobiega występowaniu migotania przedsionków. Proces ten jest powtarzany dla wszystkich czterech żył płucnych. W niektórych przypadkach ablacja może być także wykonywana w innych częściach serca, takich jak w miejscu żyły podobojczykowej i zatoki wieńcowej. Płyn krąży przez cewnik w celu kontroli intensywności temperatury. Po ablacji sprawdza się, czy nieprawidłowy rytm serca został usunięty.

Ablacja - zalecenia po zabiegu Po ablacji niechirurgicznej pacjent pozostaje w łóżku co najmniej sześć godzin. Pacjent może być także skierowany do szpitala, gdzie na specjalnych monitorach personel medyczny obserwuje

tętno i rytm serca pacjenta. W większości przypadków pacjent może wrócić do domu następnego dnia po zabiegu ablacji, a w niektórych przypadkach – tego samego dnia. Wyniki zostaną przekazane później, a lekarz ustali, kiedy można wrócić do pracy i jak często odwiedzać lekarza. Czasami pacjenci odczuwają mocne bicie serca przez kilka tygodni po zabiegu ablacji. Jest to normalne. Ważne, żeby informować o tym lekarza. Czasem przez pewien okres zalecane jest przyjmowanie leków. Po ablacji chirurgicznej pacjent jest przenoszony na oddział intensywnej opieki medycznej na około dwa dni. Gdy stan się ustabilizuje, pacjent kierowany jest na zwykły oddział. Monitoruje się rytm serca, ciśnienie krwi, przepływ tlenu. Większość pacjentów przebywa w szpitalu od 5 do 7 dni. Jeśli zabieg ablacji był mniejszy i mniej skomplikowany – 2-3 dni. Powrót do całkowitej sprawności zajmuje 6-8 tygodni. Pacjent otrzymuje specjalne informacje i wskazówki, dotyczące jego powrotu do pracy, aktywności, zdrowia. W trakcie trzech miesięcy po zabiegu pacjenci mogą odczuwać migotanie przedsionków. Powodowane jest to przez opuchnięcie tkanek i leczone farmakologicznie. Leki zalecane po ablacji chirurgicznej to antykoagulanty, leki przeciwarytmiczne, diuretyki.

Chirurgiczna ablacja serca wykonywana jest z użyciem znieczulenia ogólnego lub miejscowego. W małoinwazyjnych przypadkach chirurg ogląda zewnętrzną powierzchnię serca przy użyciu endoskopu, specjalnego instrumentu, wykorzystywanego do lokalizacji obszarów wymagających ablacji i blokowania przewodzenia. W odróżnieniu od tradycyjnych operacji serca, nie ma dużego nacięcia klatki piersiowej, a serce nie jest zatrzymywane.

Redakcja abcZdrowie.pl, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0
  • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (6)
~Rysi@k
~Rysi@k około miesiąca temu

Z migotaniem przedsionków zmagam się od 2004 r przez lata leczenie rutynowe. W 2014 r. wszczepiono mi rozrusznik po którym miałem nieć mniej ataków. Jak przedtem migotałem raz na miesiąc tak po wszczepieniu rozrusznika migotałem 28% czasu miesięcznego dodatkowo masa dolegliwości : problemy ze skrętem głowy ,ból karku, ból głowy non stop, brak możliwości spania na boku i na wznak bo kłocie żołądka, ciągłe pokasływanie. Po czterech miesiącach w 2015 r. po niesympatycznych wielkich bojach z lekarzami renomowanego szpitala w Polsce usunięto mi rozrusznik, migotanie wróciło do normy raz na dwa trzy tygodnie, dolegliwości ustępowały w ciągu 3 dni . Migotałem ok dwa razy w miesiącu samemu się umiarawiając bo w szpitalu nie potrafiono tego zrobić. Stopniowo zacząłem myśleć o ablacji w końcu w styczniu 2017 poszedłem na zabieg 5,5 godziny na stole wypalone ok 100 punktów na trzeci dzień po zabiegu wpadłem w ciągłe migotanie. Szybciutko w lutym zrobiono mi drugą ablację 7 godzin na stole wypalone 300 punktów po zabiegu trauma na całe życie po czym w migotanie ciągłe wpadłem po 7 dniach. Trzecia ablacja w marcu 7,5 godziny na stole, palono wszystko równo już nikt nie liczył ile punktów. Okolice "uszka" w sercu całe na czerwono , przy przedsionkach to samo. Stan mój po tym taki , że kolację 1 kromkę chleba jadłem 2 godziny bo nie miałem siły. Po 22 dniach wpadłem w migotanie na 7 godzin umiarowiłem się sam po kolejnych 12 dniach znowu migotanie , umiarowiłem się sam po 1,5 godzinie. Po kolejnych 5 dniach kolejne migotanie 45 minut. Czekam co będzie dalej może się poprawi a jeśli będę wpadał w migotanie nie częściej niż raz na 10 dni i się będę umiarawiał to nigdy nie pójdę na ablację. Ogólnie 7 tygodni po ostatnim zabiegu czuję się słabo bral mi tchu jak chodzę. Piszę to dla tych którzy migotają raz na kwartał miesiąc, ablacja nie wszystkim pomaga. Lekarze którzy mi robili ablację to pierwsza liga w kraju serdeczni opiekuńczy ludzie robili wszystko aby mi pomóc za co im bardzo bardzo dziękuję pomimo, że efekt jest taki jak przed ablacjami.

Odpowiedz
~piotrek
~piotrek 7 miesięcy temu

mój chrzesny mial ablacje 2 razy tez w wawie w tym samym szpitalu niby taki najlepszy szpital a pierwszy zabieg nie dal rady po drugim umarl bo wystapila tamponada serca i tyle w temacie a tak sie bal szpitali i nie chcial tego zabiegu bo kazdy ocenial ryzyko powiklan jako bardzo niskie i zaufal lekarzom i cioci ze bedzie dobrze a teraz go nie ma z nami i juz nigdy nie bedzie.

Odpowiedz
~alicja
~alicja ponad rok temu

Najważniejszy to dobry lekarz i wtedy można być pewnym, że będzie dobrze. Moja mama chodzi do Centrum Kardiologii w Józefowie, wozimy ją tam i powiem, że warto!!! Ona się czuje lepiej, a ja wiem, że mogę na nich liczyć.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

co mi jest

~start • ostatni post 10 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu
Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu?

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? Odtwórz wideo

zaburzeń rytmu serca. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak ablacja, wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przygotowanie do ablacji (...) . O przygotowaniu...

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Powikłania po ablacji

Powikłania po ablacji Odtwórz wideo

Ablacja przezskórna to jeden z zabiegów kardiologicznych, który wykorzystuje się w leczeniu różnych rodzajów zaburzeń rytmu serca. By wykonać zabieg (...) przedsionków. Ze względu na wysokiej jakości...

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Ablacja - badania serca przed zabiegiem

Ablacja - badania serca przed zabiegiem Odtwórz wideo

wirusowi zapalenia wątroby typu C (WZW C). O przygotowaniu pacjenta do zabiegu ablacji i wykonaniu określonych badań decyduje lekarz kardiolog (...) Ablacja jest to zabieg...

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Przeciwwskazania do ablacji

Przeciwwskazania do ablacji Odtwórz wideo

. Ablacja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz wykonania specjalistycznych badań serca. Chociaż zabieg (...) Ablacja przezskórna...

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Ablacja - jak wygląda zabieg?

Ablacja - jak wygląda zabieg? Odtwórz wideo

Ablacja jest zabiegiem kardiologicznym wykorzystywanym do leczenia zaburzeń rytmu serca, szczególnie do leczenia częstoskurczów, które wykazują (...) tendencję do nawracania. Pacjenci skierowani na ablację...

Ablacja - stosowanie, przygotowanie, zalecenia po zabiegu

Wskazania do ablacji

Wskazania do ablacji Odtwórz wideo

Zabieg ablacji polega na kontrolowanym zniszczeniu arytmogennego ogniska w mięśniu serca, które przyczynia się do zaburzeń rytmu serca. Zaburzenia (...) arytmogenne występujące w określonej strukturze mięśnia serca. Na...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Obrzezanie - zabieg, zalecenia, przeciwwskazania, korzyści

Zabieg obrzezania

Zabieg obrzezania

Malowidło przedstawiające obrzezanie, Sakkara, 2350-2000 rok przed naszą erą. Penis po zabiegu obrzezania.

Profesjonalne peelingi

Peelingi chemiczne

wskazane jest przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie jednego z kremów zawierających:
 AHA w stężeniu 8-10% - obniżają pH skóry z 5,5 do 4,5 (...) Peeling chemiczny to jeden z rodzajów zabiegów...

Chirurgia plastyczna

Ile kosztują operacje plastyczne?

Ile kosztują operacje plastyczne? Odtwórz wideo

przygotowanie się do zabiegu. Należy mieć na uwadze to, że operacja plastyczna jest takim samym zabiegiem chirurgicznym jak każdy inny (...) , więc nie pozostaje bez wpływu na organizm. Ważne jest jednak,...