Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja serca wykorzystywana jest w leczeniu nieprawidłowego rytmu serca - arytmii. Typ arytmii i obecność innych chorób serca decyduje o tym, jaki rodzaj ablacji serca będzie przeprowadzony – ablacja chirurgiczna czy niechirurgiczna. Niechirurgiczna ablacja serca przeprowadzana jest w specjalnym gabinecie elektrofizjologicznym. W trakcie ablacji serca tego rodzaju cewnik doprowadzany jest do wybranego rejonu serca. Specjalne urządzenie emituje energię do fragmentu mięśnia serca, który powoduje jego nieprawidłowy rytm. Ta dawka energii „zaburza” ścieżkę nieprawidłowego rytmu.

Ablacja serca - wskazania

Ablacja serca chirurgiczna wykorzystywana jest w leczeniu migotania przedsionków. Chirurgiczna ablacja serca może być przeprowadzana w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak operacja wszczepienia bajpasów, wymiana zastawki serca. Ablacja serca może być wykonywana z wykorzystaniem:

  • procedury Maze – podczas tradycyjnej operacji na otwartym sercu chirurg wykonuje małe nacięcia w samym sercu, które przerywają przewodzenie zaburzonych impulsów, co pozwala na normalne ich przewodzenie do węzła przedsionkowo-komorowego;
  • minimalnie inwazyjnej chirurgicznej ablacji serca – w odróżnieniu od tradycyjnych operacji serca nie wykonuje się dużego nacięcia klatki piersiowej, a serce nie jest zatrzymane. Technika ta wykorzystuje się mniejsze nacięcia i endoskop (mały, oświetlony instrument, który zawiera aparat fotograficzny);
  • zmodyfikowanej procedury Maze – chirurg używa specjalnego cewnika do dostarczania energii, która tworzy kontrolowane zmiany w sercu i blizny. Ta blizna blokuje nieprawidłowe impulsy elektryczne i sprzyja normalnemu przewodzeniu impulsów przez odpowiednie ścieżki. Ablacja serca zalecana jest przy migotaniu przedsionków lub ich trzepotaniu, dodatkowej drodze przewodzenia w sercu, częstoskurczu komorowym, nawrotowym częstoskurczu węzłowym. Ablacja serca pozwala także kontrolować uderzenia serca u osób z ostrą arytmią i obniża ryzyko powstawania skrzepów krwi i udarów.

Ablacja serca z wykorzystaniem procedury Maze wymaga cięcia wzdłuż mostka. Cięcie w czasie ablacji serca może być tradycyjne (około 6 do 8 cm długości) lub małoinwazyjne (około 3 do 5 cm długości). Serce zostaje zatrzymane w trakcie tej procedury. Sztuczne płuco-serce zapewnia organizmowi tlen w trakcie całej operacji. Zmodyfikowana procedura Maze zakłada użycie jednego z czterech różnych źródeł energii w celu stworzenia linii bloku przewodzenia. Sonda energii służy do tworzenia linii zmiany. Jak w klasycznej procedurze Maze, zmiany te blokują linię przewodzenia, co przerywa przewodzenie nieprawidłowych impulsów oraz przywraca normalny rytm zatokowy. Procedura ta jest stosowana przede wszystkim u pacjentów z migotaniem przedsionków i innymi wskazaniami do leczenia operacyjnego.

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią świeże zioła. To one sprawią, że nasze danie stanie...

Obecnie stosuje się również laserową ablację serca. Lasorowa ablacja serca służy nie tylko do leczenia zaburzeń rytmu serca, ale i jest bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z żylakami kończyn dolnych.

Ablacja serca - przygotowanie

Ablacja serca wymaga odpowiedniego przygotowania. Kiedy pacjent przygotowuje się do ablacji serca, powinien m.in. zapytać lekarza, które leki odstawić i kiedy to zrobić. Jeśli pacjent jest cukrzykiem, dobrze jest uzgodnić, jak przyjmować leki przeciwcukrzycowe. W noc przed zabiegiem ablacji serca pacjent nie powinien nic pić ani jeść. Jeśli musi przyjąć leki, winien popić je niewielką ilością wody. Ponieważ do zabiegu ablacji pacjent otrzyma strój szpitalny, ważne, aby przyszedł swobodnie ubrany, a wszelką biżuterię i cenne przedmioty zostawił w domu.

Ablacja serca - przebieg zabiegu

Ablacja serca niechirurgiczna jest przeprowadzany w specjalnym pomieszczeniu – gabinecie elektrofizjologicznym. Przed ablacją serca pacjent kładzie się na łóżku, pielęgniarka wykonuje wkłucie dożylne, którym podawane są środki pomagające odprężyć się pacjentowi, pozwalające pozostać mu nieświadomym tego, co się będzie działo. Gdy pacjent jest senny, jego pachwina zostaje ogolona i zdezynfekowana. Lekarz znieczula miejsce wkłucia. Początkowo pacjent odczuwa pieczenie. Następnie do żyły bądź tętnicy zostają wprowadzone cewniki i doprowadzane są do serca.

Lekarz ocenia stan serca, a następnie przeprowadza samą ablację serca. Wysyła impulsy elektryczne, by zwiększyć bicie serca. Pacjent może odczuwać zwiększoną prędkość uderzeń serca. Jeśli pojawi się arytmia serca w trakcie zabiegu ablacji serca, pielęgniarka zapyta o samopoczucie pacjenta, a lekarz przesunie cewniki, by sprawdzić, która część serca wywołała arytmię. Jeśli znajdzie to miejsce, wysyła dawkę energii. Pacjent może poczuć pieczenie w klatce, ale ważne jest, aby nie ruszał się, nie oddychał zbyt głęboko. Podczas ablacji żył płucnych lekarz dostarcza energię przez cewnik do przestrzeni przedsionków, łączy się z żyłą płucną (ujście), tworząc okrągłe blizny. Blizna następnie zablokowuje wszelkie impulsy z żył płucnych, co zapobiega występowaniu migotania przedsionków. Proces ten jest powtarzany dla wszystkich czterech żył płucnych. W niektórych przypadkach ablacja może być także wykonywana w innych częściach serca, takich jak w miejscu żyły podobojczykowej i zatoki wieńcowej. Płyn krąży przez cewnik w celu kontroli intensywności temperatury. Po ablacji serca sprawdza się, czy nieprawidłowy rytm serca został usunięty.

Ablacja - zalecenia po zabiegu

Ablacja serca niesie ze sobą pewne ryzyko. Aby zminimalizować ryzyko powikłań po ablacji niechirurgicznej, pacjent pozostaje w łóżku co najmniej sześć godzin. Pacjent po ablacji serca może być także skierowany do szpitala, gdzie na specjalnych monitorach personel medyczny obserwuje tętno i rytm serca pacjenta. W większości przypadków pacjent może wrócić do domu następnego dnia po zabiegu ablacji serca, a w niektórych przypadkach – tego samego dnia. Wyniki zostaną przekazane później, a lekarz ustali, kiedy można wrócić do pracy i jak często odwiedzać lekarza.

Czasami pacjenci odczuwają mocne bicie serca przez kilka tygodni po zabiegu ablacji serca. Jest to normalne. Ważne, żeby informować o tym lekarza. Czasem przez pewien okres po ablacji serca zalecane jest przyjmowanie leków. Po zabiegu chirurgicznej ablacji serca pacjent jest przenoszony na oddział intensywnej opieki medycznej na około dwa dni. Gdy stan się ustabilizuje, pacjent kierowany jest na zwykły oddział. Monitoruje się rytm serca, ciśnienie krwi, wysycenie krwi tlenem. Większość pacjentów przebywa w szpitalu od 5 do 7 dni. Jeśli zabieg ablacji był mniejszy i mniej skomplikowany – 2-3 dni. Powrót do całkowitej sprawności po ablacji zajmuje 6-8 tygodni. Pacjent po ablacji serca otrzymuje specjalne informacje i wskazówki, dotyczące jego powrotu do pracy, aktywności, zdrowia. W trakcie trzech miesięcy po zabiegu ablacji serca pacjenci mogą odczuwać migotanie przedsionków. Powodowane jest to przez opuchnięcie tkanek i leczenie farmakologiczne. Leki zalecane po chirurgicznej ablacji serca to antykoagulanty, leki przeciwarytmiczne, diuretyki.

Ryzyko powikłań po ablacji serca jest bardzo niewielkie. Według statystyk po ablacji serca powikłania zdarzają się jedynie w 1 proc. przypadków, co sprawia, że sama ablacja serca jest uznawana za bardzo bezpieczną. Najczęściej powikłania po ablacji serca dotyczą miejsca wkłucia, np. powstanie krwiaka.

Chirurgiczna ablacja serca wykonywana jest z użyciem znieczulenia ogólnego lub miejscowego. W małoinwazyjnych przypadkach chirurg wykonujący ablację serca ogląda zewnętrzną powierzchnię serca przy użyciu endoskopu, specjalnego instrumentu, wykorzystywanego do lokalizacji obszarów wymagających zabieg ablacji serca i blokowania przewodzenia. W odróżnieniu od tradycyjnych operacji serca, nie każda ablacja serca wymaga dużego nacięcia klatki piersiowej i nie zawsze podczas ablacji serce jest zatrzymywane.

Redakcja abcZdrowie.pl, około miesiąca temu

Bibliografia

  • Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0
  • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (6)
~Rysi@k
~Rysi@k 4 miesiące temu

Z migotaniem przedsionków zmagam się od 2004 r przez lata leczenie rutynowe. W 2014 r. wszczepiono mi rozrusznik po którym miałem nieć mniej ataków. Jak przedtem migotałem raz na miesiąc tak po wszczepieniu rozrusznika migotałem 28% czasu miesięcznego dodatkowo masa dolegliwości : problemy ze skrętem głowy ,ból karku, ból głowy non stop, brak możliwości spania na boku i na wznak bo kłocie żołądka, ciągłe pokasływanie. Po czterech miesiącach w 2015 r. po niesympatycznych wielkich bojach z lekarzami renomowanego szpitala w Polsce usunięto mi rozrusznik, migotanie wróciło do normy raz na dwa trzy tygodnie, dolegliwości ustępowały w ciągu 3 dni . Migotałem ok dwa razy w miesiącu samemu się umiarawiając bo w szpitalu nie potrafiono tego zrobić. Stopniowo zacząłem myśleć o ablacji w końcu w styczniu 2017 poszedłem na zabieg 5,5 godziny na stole wypalone ok 100 punktów na trzeci dzień po zabiegu wpadłem w ciągłe migotanie. Szybciutko w lutym zrobiono mi drugą ablację 7 godzin na stole wypalone 300 punktów po zabiegu trauma na całe życie po czym w migotanie ciągłe wpadłem po 7 dniach. Trzecia ablacja w marcu 7,5 godziny na stole, palono wszystko równo już nikt nie liczył ile punktów. Okolice "uszka" w sercu całe na czerwono , przy przedsionkach to samo. Stan mój po tym taki , że kolację 1 kromkę chleba jadłem 2 godziny bo nie miałem siły. Po 22 dniach wpadłem w migotanie na 7 godzin umiarowiłem się sam po kolejnych 12 dniach znowu migotanie , umiarowiłem się sam po 1,5 godzinie. Po kolejnych 5 dniach kolejne migotanie 45 minut. Czekam co będzie dalej może się poprawi a jeśli będę wpadał w migotanie nie częściej niż raz na 10 dni i się będę umiarawiał to nigdy nie pójdę na ablację. Ogólnie 7 tygodni po ostatnim zabiegu czuję się słabo bral mi tchu jak chodzę. Piszę to dla tych którzy migotają raz na kwartał miesiąc, ablacja nie wszystkim pomaga. Lekarze którzy mi robili ablację to pierwsza liga w kraju serdeczni opiekuńczy ludzie robili wszystko aby mi pomóc za co im bardzo bardzo dziękuję pomimo, że efekt jest taki jak przed ablacjami.

Odpowiedz
~piotrek
~piotrek 10 miesięcy temu

mój chrzesny mial ablacje 2 razy tez w wawie w tym samym szpitalu niby taki najlepszy szpital a pierwszy zabieg nie dal rady po drugim umarl bo wystapila tamponada serca i tyle w temacie a tak sie bal szpitali i nie chcial tego zabiegu bo kazdy ocenial ryzyko powiklan jako bardzo niskie i zaufal lekarzom i cioci ze bedzie dobrze a teraz go nie ma z nami i juz nigdy nie bedzie.

Odpowiedz
~alicja
~alicja ponad rok temu

Najważniejszy to dobry lekarz i wtedy można być pewnym, że będzie dobrze. Moja mama chodzi do Centrum Kardiologii w Józefowie, wozimy ją tam i powiem, że warto!!! Ona się czuje lepiej, a ja wiem, że mogę na nich liczyć.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia
Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO)

Ablacja - badania serca przed zabiegiem (WIDEO) Odtwórz wideo

serca powinien wykonać pacjent przez zabiegiem ablacji? Na pytanie odpowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog. Przed ablacją powinny być wykonane następujące (...) wirusowi zapalenia wątroby typu C (WZW...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO)

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ablacja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz wykonania specjalistycznych badań serca. Chociaż zabieg (...) Ablacja przezskórna to jeden...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Ablacja przezskórna to jeden z zabiegów kardiologicznych, który wykorzystuje się w leczeniu różnych rodzajów zaburzeń rytmu serca. By wykonać zabieg (...) ablacji, przez tętnicę lub żyłę udową do serca...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak wygląda zabieg? (WIDEO)

Ablacja - jak wygląda zabieg? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ablacja jest zabiegiem kardiologicznym wykorzystywanym do leczenia zaburzeń rytmu serca, szczególnie do leczenia częstoskurczów, które wykazują (...) , który przeprowadza się na sercu. Chcą wiedzieć,...

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Wskazania do ablacji (WIDEO)

Wskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Zabieg ablacji polega na kontrolowanym zniszczeniu arytmogennego ogniska w mięśniu serca, które przyczynia się do zaburzeń rytmu serca. Zaburzenia (...) rytmu serca dotyczą coraz większej...

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.