Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn
Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Świadomość społeczna na temat inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, jest stosunkowo niska, dlatego wiele osób uważa niekontrolowane oddawanie moczu za problem typowy dla seniorów. Rzeczywistość przedstawia się jednak nieco inaczej. Inkontynencja jest chorobą, która może wystąpić u osób w każdym wieku. Według danych szacunkowych problem nietrzymania moczu może dotyczyć aż 10-12% społeczeństwa. Jakie czynniki predysponują do inkontynencji?

spis treści

1. Płeć a nietrzymanie moczu

Czynniki ryzyka nietrzymania moczu
Czynniki ryzyka nietrzymania moczu

Jeśli dochodzi do niezależnego od woli wypływu moczu przez cewkę moczową o takiej częstości i w takiej

zobacz galerię

Inkontynencja to choroba, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak, nietrzymanie moczu częściej występuje u przedstawicielek płci pięknej. Szacuje się, że aż co czwarta kobieta doświadcza w swoim życiu

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

objawów nietrzymania moczu . Dla porównania, jest to problem co ósmego mężczyzny. U większości chorych inkontynencja przybiera postać lekkiego nietrzymania moczu – tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu diagnozuje się u 40% pacjentów. Choroba ta uchodzi za wstydliwą i większość osób doświadczających niekontrolowanego oddawania moczu niechętnie mówi o swoim problemie. Nietrzymanie moczu jest tematem szczególnie trudnym dla kobiet. Często ukrywają one tę chorobę przed bliskimi im osobami. Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że inkontynencja u kobiet to częstszy problem niż depresja, nadciśnienie lub cukrzyca . Dlaczego kobiety są w większym stopniu niż mężczyźni narażone na nietrzymanie moczu?

Inkontynencja u kobiet jest ściśle związana z anatomią. Problem nietrzymania moczu pojawia się, gdy prawidłowa czynność mięśni i nerwów kontrolujących wydalanie moczu z pęcherza ulega zaburzeniu w czasie ciąży, porodu, w wyniku spadku poziomu estrogenu w okresie menopauzy, procesów starzenia, udaru, wad wrodzonych lub chorób przewlekłych (np. choroba Alzheimera , stwardnienie rozsiane ). Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu rośnie z każdą kolejną ciążą, ponieważ w okresie oczekiwania na dziecko i podczas porodu naturalnego mięśnie dna miednicy podtrzymujące pęcherz moczowy są poddawane dużemu naciskowi. Jednak nawet te kobiety, które nigdy nie rodziły mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu w okresie menopauzy . W czasie przekwitania spada bowiem poziom estrogenu w organizmie. Wówczas komórki wyściełające wnętrze pęcherza i cewki moczowej stają się cieńsze i mniej elastyczne, a przepływ krwi do cewki maleje. Gąbczasta tkanka otaczająca cewkę zapada się, przez co cewka moczowa jest stale otwarta... W takiej sytuacji rośnie ryzyko mimowolnych wycieków moczu. Na stan pęcherza moczowego wpływa również spożywanie kofeiny, owoców cytrusowych, pikantnych potraw i alkoholu. Spadek poziomu estrogenu może prowadzić także do nadwrażliwości nerwów kontrolujących pęcherz moczowy. W rezultacie może dochodzić do skurczów pęcherza lub nagłej i silnej potrzeby oddania moczu.

Istotną rolę w powstawaniu inkontynencji u kobiet odgrywa proces starzenia. Szacuje się, że nawet 35% kobiet po 60. roku życia zmaga się z nietrzymaniem moczu. Za taki stan odpowiedzialne jest przede wszystkim osłabienie mięśnie dna miednicy oraz wspomniany wcześniej spadek estrogenu. Inkontynencja znacząco obniża jakość życia chorych, wpływając negatywnie zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny pacjentek. Kobiety doświadczające epizodów nietrzymania moczu częściej zapadają na depresję i izolują się od otoczenia.

2. Sposoby na objawy inkontynencji

W zależności od rodzaju inkontynencji i stopnia nasilenia jej objawów zaleca się różne metody leczenia tego schorzenia. Osoby dotknięte lekkim nietrzymaniem moczu mogą dostrzec znaczne zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie objawów inkontynencji dzięki systematycznym ćwiczeniom mięśni dna miednicy (tak zwanych mięśni Kegla). Jest to, obok zmiany diety oraz przyzwyczajeń, jeden z elementów terapii behawioralnej. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania leczenia farmakologicznego lub przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Doraźnym rozwiązaniem są produkty wchłaniające mimowolne wycieki moczu. Osoby zmagające się z lekkim nietrzymaniem moczu mogą skorzystać ze specjalnych wkładek urologicznych, które błyskawicznie chłoną mocz i neutralizują jego przykry zapach. W przypadku średniego i ciężkiego nietrzymania moczu warto zdecydować się na bardziej chłonne środki (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nietrzymanie moczu u osób starszych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze