Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina

Avatar placeholder
12.10.2021 14:45
Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina to zabieg polegający na usunięciu torbieli z przewodu gruczołu Bartholina
Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina to zabieg polegający na usunięciu torbieli z przewodu gruczołu Bartholina (AdobeStock)

Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina to zabieg polegający na usunięciu torbieli z przewodu gruczołu Bartholina. Gruczoł Bartholina znajduje się po obu stronach pochwy, jego wydzielina ma za zadanie lubrykację pochwy, kiedy kobieta jest podniecona. Gruczoły mają przewody, których wąskie otwory łatwo się blokują. W rezultacie może pojawić się torbiel. Mała torbiel gruczołu Bartholina nie jest bolesna, jednak jeśli się zainfekuje, może pojawić się ból, a także problemy podczas stosunku płciowego.

spis treści

1. Jakie są objawy zapalenia gruczołu Bartholina

Częstym schorzeniem jest zapalenie gruczołu Bartholina powstające w wyniku nagromadzenia ropy w gruczole. Do objawów charakterystycznych zapalenia gruczołu Bartholina zaliczamy bolesność okolic intymnych, apatię, ogólne osłabienie i podwyższoną temperaturę ciała.

2. Przed zabiegiem marsupializacji gruczołu Bartholina

Przed zabiegiem należy wykonać wszystkie niezbędne badania. Powinno oznaczyć się grupę krwi, wykonać morfologię i badanie ogólne moczu, badanie elektrolitów, EKG oraz układ krzepnięcia. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew, należy ograniczyć palenie papierosów. W razie wystąpienia przeziębienia lub poważnej infekcji warto poinformować o tym lekarza. Przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków na minimum 6 godzin wcześniej, w celu uniknięcia powikłań związanych ze znieczuleniem.

3. Przebieg marsupializacji

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Torbiel zostaje otwarta i oczyszczona. Brzegi zostają przyszyte do otaczającej ją skóry, w rezultacie otwór przewodu gruczołu staje się większy, co zapobiega ponownemu wystąpieniu torbieli. Po zabiegu kobieta tego samego dnia może wrócić do domu.

4. Stan pacjentki po zabiegu

Po 7-10 dniach od zabiegu kobieta wydala część szwów, które wyglądają jak małe kawałki czarnej nitki. Jest to normalny element procesu gojenia. Aby zmniejszyć odczuwany ból i opuchliznę, można na 10-15 minut przykładać zmrożoną podpaskę do okolic intymnych w pierwszej dobie po operacji. Można także przyjmować leki przeciwbólowe, na przykład ibuprofen. Zalecane są także 3-4 nasiadówki dziennie, aby oczyścić okolice genitaliów. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji należy odbyć nasiadówkę za każdym razem po wypróżnieniu. Branie prysznica jest dozwolone. Ponadto kobieta otrzymuje butelkę z płynem do przemywania krocza, który stosuje się podczas i po oddawaniu moczu. Następnie należy delikatnie się osuszyć. Warto spytać lekarza, kiedy można bez obaw wziąć kąpiel w wannie, pójść na basen lub współżyć.
Po marsupializacji może pojawić się niewielkie krwawienie z pochwy. Aby zapobiec infekcji, należy użyć podpaski zamiast tamponu.

5. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli pojawią się następujące objawy, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem:

  • dreszcze lub gorączka powyżej 38,5 °C;
  • wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu;
  • silniejszy ból lub opuchlizna w okolicach intymnych;
  • krwawienie z pochwy, które wymaga zmiany jednej lub więcej podpaski w ciągu godziny.

Stosowanie wszystkich zaleceń lekarskich w okresie pooperacyjnym zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych i przyspiesza okres rekonwalescencji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Marsupializacja torbieli śledziony
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze