Trwa ładowanie...

Metafen - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:04
Metafen to lek złożony, który posiada dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol
Metafen to lek złożony, który posiada dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol (123rf.com)

Metafen to lek stosowany w medycynie rodzinnej, reumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz w medycynie sportowej. Metafen jest lekiem wypisywanym na receptę, który występuje w postaci tabletek. W jednym opakowaniu znajduje się 10 lub 20 sztuk tabletek. Dowiedz się więcej o tym leku, o jego działaniu i skutkach ubocznych, jakie wywołuje.

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Metafen

Metafen to lek złożony, który posiada dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Dzięki temu, że metafen ma w składzie dwie substancje czynne, działa szybciej, silniej i dłużej. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Paracetamol wykazuje działanie ośrodkowe, które hamuje aktywność cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Po zażyciu zarówno paracetamol, jak i ibuprofen wchłaniają się szybko z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi ibuprofen osiąga po około 2 godzinach, a paracetamol po około 40 minutach.

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?"

Lek metafen wskazany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia (ból głowy, migrena, bóle miesiączkowe, ból zębów, nerwobóle). Wskazaniem do stosowania metafenu jest także gorączka oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Stosowany jest także w ortopedii przy urazach i złamaniach a także w bólach pooperacyjnych.

Jedzenie, które ukoi ból głowy
Jedzenie, które ukoi ból głowy [7 zdjęć]

Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast od razu sięgać po tabletkę, uzupełnij

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Leku metafen nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku. Osoby uczulone lub nadwrażliwe na leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych również nie mogą stosować leku metafen. Przeciwwskazaniem do stosowania leku metafen jest także: niewydolność nerek lub wątroby, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba alkoholowa. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia, a także u kobiet w ciąży oraz karmiacych piersią.

4. Jak bezpiecznie dawkowac lek Metafen?

Osoby dorosłe mogą przyjmować jednorazowo jedną lub dwie tabletki metafenu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można zwiększyć przyjmowanie metafenu do trzech razy na dobę. Nie należy jednak przyjmować więcej niż sześć tabletek na dobę. U dzieci powyżej 12. roku życia należy podawać jednorazowo jedną tabletkę. W razie konieczności można zwiększyć dawkę do trzech razy na dobę, należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać więcej niż trzech tabletek dziennie.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania leku

Podczas stosowania leku metafen mogą występować działania niepożądane. Najczęściej występujące skutki uboczne przyjmowania metafenu to: niestrawność, ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, zaostrzenie choroby Leśniowskiego i Crohna, perforacja przewodu pokarmowego. Mogą występować także bóle oraz zawroty głowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze