Trwa ładowanie...

Metformax – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 22:57
Działanie Metformax polega na zmniejszaniu wytwarzania glukozy w wątrobie
Działanie Metformax polega na zmniejszaniu wytwarzania glukozy w wątrobie (123rf.com)

Cukrzyca jest chorobą układu pokarmowego oraz ma związek z nieprawidłową przemianą materii. Może być różna dla zdrowia i życia. Jednak współczesna medycyna pozwala złagodzić jej skutki i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Metformax to lek przepisywany na receptę skierowany dla diabetyków. W poniższym artykule znajdzie się opis preparaty, jego skład, działanie oraz skutki uboczne które może wywoływać.

spis treści

1. Metformax – działanie

Działanie Metformax polega na zmniejszaniu wytwarzania glukozy w wątrobie, zmniejszaniu wchłaniania glukozy w jelitach oraz zwiększaniu wrażliwość komórek na insulinę.

Lek Metformax jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 raz stanów przedcukrycowych, Stosuje się go zwłaszcza u osób otyłych, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do uzyskania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Zobacz film: "Początkowe objawy cukrzycy"

U dorosłych preparat Metformax może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

2. Metformax – skład

Skład Metformax to głównie substancja czynna jaką jest metformina. Stosuje się ją w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi w przebiegu cukrzycy typu 2. Metformina zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie poprzez hamowanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy, zwiększa obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia jelitowe wchłanianie glukozy.

Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO)
Czym jest cukrzyca typu 3? (WIDEO)

Cukrzyca typu 3 lub tzw. inny typ cukrzycy to cała grupa schorzeń, które mogą spowodować cukrzycę. Są

zobacz galerię

Metformina nie pobudza wydzielania insuliny i tym samym nie powoduje hipoglikemii. Stabilizuje masę ciała lub wpływa na jej umiarkowane zmniejszenie. U dorosłych z nadwagą, stosowana jako lek pierwszego rzutu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą.

Po podaniu doustnym postaci o natychmiastowym uwalnianiu maksymalne stężenie metforminy we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godzinach. Metformina nie jest metabolizowana w wątrobie, wydalana z moczem w postaci niezmienionej. W przypadku zaburzeń czynności nerek wydalanie metforminy zmniejsza się co prowadzi do zwiększenia jej stężenia w osoczu.

3. Metformax – skutki uboczne

Skutki uboczne Metformax wywołuje w przypadku nieodpowiedniego zażywania. Nie można także stosować preparatu w przypadku występowania takich schorzeń jak: kwasicy ketonowej związanej z cukrzycą, cukrzycowego stanu przedśpiączkowego, niewydolności lub zaburzeń czynności nerek. Stosowanie preparatu Metformax jest przeciwwskazane w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ponadto mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego takie jak: zmniejszenie łaknienia, metaliczny smak w ustach, nudności, wzdęcia, ból w jamie brzusznej, wymioty.

Lek Metformax stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Jeżeli jednak preparat stosowany jest w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii. W przypadku wystąpienia hipoglikemii sprawność psychofizyczna, w tym szybkość reakcji może być zaburzona. Może to stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych.

4. Metformax – dawkowanie

Tabletki Metformax należy przyjmować w czasie lub po posiłku. Podczas stosowania leku należy unikać spożywania alkoholu i zażywania leków zawierających alkohol.

Warto wiedzieć:

Podawanie Metformax należy przerwać na 2 dni przed badaniem radiologicznym wymagającym użycia jodowych dożylnych środków kontrastowych i wznowić najwcześniej 2 dni po badaniu.

5. Metformax – opinie

Opinie o Metformax pojawiające się na forach dotyczących medycynie skupiają się głównie przy temacie odchudzających właściwości leku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z zażywaniem preparatu niezgodnie z jego zaleceniem. Odchudzanie to sposób uboczny, jednak zażywanie leku może doprowadzić do powstania innych chorób.

Ponadto Metformax jest polecany przez osoby mające problem z cukrzycą i chwalony za szybkość działania i małe skutki uboczne jakie powoduje.

6. Metformax – zamienniki

Na rynku znajdziemy wiele alternatyw dla Metformax, jednak należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno zażywać leków na własną rękę. Lekarz może przepisać następujące preparaty jako zamienniki Metformax:

Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Metfogamma , Metformin Bluefish, Metformin Galena, Metformin Vitabalans, Metifor, Siofor.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze