Trwa ładowanie...

Terapia celowana – na czym polega i jak działa?

Terapia celowana może być wykorzystywana w leczeniu raka jelita grubego
Terapia celowana może być wykorzystywana w leczeniu raka jelita grubego (Adobe Stock)

Terapia celowana to jedna z metod leczenia przeciwnowotworowego, która opiera się na lekach planowanych molekularnie. Daje ona nie tylko zadowalające rezultaty, ale najczęściej jest też lepiej tolerowana przez pacjentów niż tradycyjna chemioterapia. Co to jest terapia celowana? Ile trwa i kiedy się ją stosuje?

spis treści

1. Czym jest terapia celowana?

Terapia celowana, zwana też leczeniem indywidualizowanym to stosunkowo nowa metoda leczenia onkologicznego, która polega na hamowaniu określonych szlaków molekularnych. Terapia celowana jest bardzo precyzyjna, bo nakierowana wyłącznie na konkretny rodzaj komórek, które mają być zwalczane.

Stosuje się w niej leki, które mają ściśle określony cel molekularny. Takie zindywidualizowanie terapii zwiększa nie tylko skuteczność, ale także bezpieczeństwo leczenia. W zależności od przypadku terapia lekami celowanymi może być jedyną metodą leczenia, jak i metodą wspomagającą przy innych terapiach.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"
Leczenie tętniaka
Leczenie tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych wypełnionymi krwią. Nie zawsze wywołują one jakiekolwiek

zobacz galerię

2. Jak działa i na czym polega terapia celowana?

Terapia celowana możliwa jest dzięki rozwojowi genetyki molekularnej oraz stale rosnącej wiedzy na temat nowotworów. Umożliwia ona odnalezienie konkretnych mutacji genetycznych, związanych z procesem nowotworzenia oraz genów, które decydują o odpowiedzi na chemioterapię.

Rozpoznanie zmian odpowiadających za rozwój danego nowotworu pozwala na opracowanie i dobranie odpowiedniego leku, ukierunkowanego indywidualnie na specyfikę zmiany.

Celem terapii spersonalizowanej jest zahamowanie poszczególnych szlaków molekularnych onkogenezy (zmniejszenie namnażania się komórek rakowych, zmniejszenie ukrwienia guza) oraz indukcja niszczenia tych tkanek przez naturalne siły obronne organizmu.

Pomimo tego, że w terapii spersonalizowanej nie stosuje się typowych cytostatyków, zalicza się ją potocznie do chemioterapii. Celowane leczenie oparte jest natomiast na lekach planowanych molekularnie, ukierunkowanych na indywidualne potrzeby chorego, które łączą się tylko z receptorami komórek nowotworowych.

W terapii celowanej nowotworów wykorzystuje się głównie przeciwciała monoklonalne oraz leki będące inhibitorami kinaz, głównie inhibitory kinazy tyrozynowej. Środki te zdecydowanie mniej wpływają na zdrowe komórki niż tradycyjne onkologiczne leczenie systemowe (chemia). Celowane leczenie nie jest jednak całkowicie pozbawione działań niepożądanych.

3. Terapia celowana – ile trwa?

Czas trwania terapii celowanej może różnić się od tradycyjnego leczenia systemowego nowotworów. Leki celowane mają bowiem inny profil toksyczności niż w przypadku standardowej chemioterapii. Ponadto w większości przypadków terapia celowana opiera się na leczeniu doustnym. Podczas, gdy tradycyjnie często stosuje się dożylne, czy podskórne podanie chemii.

Ile trwa celowane leczenie? Z racji tego, że jest ono dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, częstotliwość oraz czas trwania leczenia będą bardzo różne. Okres leczenia uzależniony jest od konkretnego przypadku i może być inny dla każdej osoby.

4. Terapia celowana – dla kogo?

Terapia celowana ma duże znaczenie w leczeniu raka, zwłaszcza u pacjentów źle rokujących oraz u chorych, u których wcześniejsze terapie były nieskuteczne. Jednak leczenie indywidualizowane ma zastosowanie tylko u niektórych pacjentów onkologicznych.

Obecnie można wyleczyć nią tylko niektóre przypadki raka tam, gdzie w komórkach nowotworu występuje konkretna zmiana genetyczna. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest ocena genetyczna komórek nowotworu oraz określenie podatności pacjenta.

Z tego powodu wielu zdiagnozowanych pacjentów nadal wymaga leczenia z włączeniem innych sposobów. Ograniczeniem jest też cena terapii celowanej molekularnie.

5. Skutki uboczne terapii celowanej

Choć leczenie terapią celowaną jest zdecydowanie mniej obciążające dla pacjenta, niż tradycyjna chemioterapia, to jednak w tym przypadku również pojawiają się skutki uboczne. Zależą one w głównej mierze od rodzaju podanego leku. Do najczęstszych działań niepożądanych można zaliczyć:

U niektórych chorych mogą pojawiać się objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego.

6. Kiedy stosuje się terapię celowaną?

Obecnie terapia celowana wykorzystywana jest najczęściej w leczeniu:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze