Trwa ładowanie...

Najczęstsze objawy raka płuc. Sygnałem alarmowym jest gwałtowne chudnięcie i duszność

Nie tylko kaszel. O raku płuc może świadczyć też nagły spadek masy ciała, bez diety
Nie tylko kaszel. O raku płuc może świadczyć też nagły spadek masy ciała, bez diety (Getty Images)

- Rak płuca to jest konglomerat różnych dolegliwości, które mogą wskazywać na zupełnie inne choroby - mówi dr Tomasz Karauda, specjalista chorób płuc. - Jeżeli pojawiają się objawy choroby nowotworowej, to jest już późno - alarmuje lekarz. Onkolodzy przyznają, że największym wyzwaniem jest wykrycie go na odpowiednio wczesnym etapie. Nie tylko kaszel może świadczyć o rozwoju raka płuc, sygnałem alarmowym są też nawracające infekcje i wyraźny spadek masy ciała, mimo braku diety.

spis treści

1. Rak płuc - ''cichy zabójca''

Rak płuc jest na szczycie czarnej listy nowotworów w Polsce. Jest najczęściej diagnozowanym nowotworem i zarazem najczęstszą przyczyną zgonów z przyczyn onkologicznych. Odpowiada za ponad 23 tys. zgonów rocznie.

Nie ma specyficznych objawów, które wskazywałyby konkretnie na ten typ nowotworu, a podobne dolegliwości mogą pojawić się w toku innych chorób. W związku z tym rak płuca diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badania rentgenowskiego, bądź tomografii komputerowej - z innych przyczyn.

Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"

- Musimy pamiętać, że kiedy są objawy, to jest już bardzo późny etap choroby nowotworowej. Wielu pacjentów ma poczucie "skoro nic mi nie jest, to nie będę chodził do lekarza", a w przypadku raka płuc to może być mylące, dlatego tak ważne jest, żeby stawiać na profilaktykę, zapobieganie. Możliwości leczenia w momencie wystąpienia objawów są już bardzo ograniczone - mówi dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego N. Barlickiego w Łodzi.

- Rak płuca to jest konglomerat różnych dolegliwości, które mogą wskazywać na zupełnie inne choroby, ale najczęściej jeżeli pojawiają się objawy choroby nowotworowej, to jest już późno - dodaje ekspert.

Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych - przeżycie pięcioletnie w Polsce wynosi 13,4 proc.
Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych - przeżycie pięcioletnie w Polsce wynosi 13,4 proc. (Getty Images)

2. Kaszel, duszność, krwioplucie - objawy raka płuc

Początkowa faza choroby może przebiegać bezobjawowo. O rozwoju raka płuc może świadczyć m.in. przewlekający się kaszel, krwioplucie oraz duszność, kiedy guz zaczyna zamykać jedno z oskrzeli głównych. Kaszel występuje u 45-75 proc. chorujących.

- Objawem raka płuca może być długo trwający kaszel. Przyczyny kaszlu mogą być różne. Może to być przewlekłe zapalenie zatok, alergia, astma, czasem kaszel polekowy, bo część leków na nadciśnienie może powodować taki kaszel. Kolejną możliwą dolegliwością jest krwioplucie, kiedy guzy się rozrastają, naciekają na oskrzela, naczynia, które są tam umiejscowione i właśnie krwioplucie może pojawić się w wyniku infiltracji nowotworowej na naczynia - wyjaśnia dr Tomasz Karauda.

- Chociaż nie każde krwioplucie oznacza raka. Jeżeli mamy bardzo intensywny, poinfekcyjny kaszel, możemy zerwać fragment błony śluzowej, czy zerwać drobne naczynko i wtedy może pojawić się krew. Krwioplucie może też wskazywać na gruźlicę albo zatorowość płucną. Na pewno jest to objaw, który wymaga kontaktu z lekarzem, ale nie zawsze musi oznaczać coś bardzo groźnego - dodaje ekspert.

Późnym objawem świadczącym o nowotworze płuc jest duszność. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

- Jeżeli mogliśmy pokonywać określone dystanse bez problemu, a nagle mamy zadyszkę po przejściu kilkuset metrów albo nie możemy wejść na pierwsze piętro, bo mamy zadyszkę. Duszność najczęściej wskazuje na problemy z sercem, ale może wskazywać również na to, że guz przymyka jedno z dużych oskrzeli i brakuje wystarczającej powierzchni wymiany gazowej, bo część płuca jest odcięta przez rozrastającą się masę guza - tłumaczy dr Karauda.

3. Spadek masy ciała

U chorujących na nowotwór płuc mogą pojawiać się nawracające stany podgorączkowe, brak apetytu i niewytłumaczalna utrata masy ciała.

- Spadek masy ciała, to już jest bardzo późny objaw choroby, kiedy nasz organizm zużywa swoje magazyny energetyczne, dlatego że proces nowotworowy postępuje, zużywając dużą część dostarczanej energii. Człowiek chudnie, nawet jeżeli je tak samo - podkreśla lekarz.

Innym symptomem raka płuca mogą być nawracające infekcje, które słabo reagują na antybiotyk.

- Często ludzie z uporczywym, długo trwającym kaszlem, z którym nie mogą sobie poradzić, są kierowani na zdjęcie rentgenowskie i nagle się okazuje, że tam jest potężna masa - zaznacza specjalista.

4. Rak płuc - jak go zdiagnozować?

Wystąpienie objawów, które mogą wskazywać na raka płuc, wymaga wykonania badań obrazowych. Pacjenci najczęściej kierowani są na RTG klatki piersiowej, ale jak zauważa dr Karauda, nawet wtedy nie zawsze udaje się wykryć nowotwór.

- Kiedyś były zlecane zdjęcie rentgenowskie wszystkim, którzy pracowali w różnych zakładach pracy, zwłaszcza palacze, mieli robione okresowe zdjęcie rentgenowskie. Jednak udowodniono, że to nie zwiększa wykrywalności nowotworów płuc w momencie, kiedy można jeszcze skutecznie je leczyć. Owszem, na zdjęciu rentgenowskim te guzy są widoczne, ale najczęściej w momencie, kiedy są już duże, naciekają duże naczynia, bo nowotwór często lokalizuje się na środku klatki piersiowej, gdzie są duże tętnice płucne, serce, aorta, blisko dużych oskrzeli. W dodatku czasami guz chowa się za sylwetką serca - wyjaśnia dr Tomasz Karauda.

Znacznie skuteczniejszą metodą jest badanie tomografem komputerowym. Pozwala ono ocenić stopień zaawansowania nowotworu.

- To jest najskuteczniejsze rozwiązanie, ale jest to też miecz obosieczny, bo wiele osób ma pewne zmiany guzkowe w płucach, które nie wynikają z przyczyn onkologicznych. Trzeba sprawdzać, czy te zmiany nie narastają. Jeżeli guzek ma do pięciu milimetrów, musimy go kontrolować raz do roku, między pięć a dziesięć milimetrów - co pół roku, a jeżeli jest powyżej centymetra - należy rozważyć diagnostykę lub częstsze kontrole - wyjaśnia lekarz i dodaje, że najlepszym sposobem, żeby zapobiegać rakowi płuc, jest rzucenie palenia.

85 proc. przypadków zachorowań jest związanych z długoletnim paleniem papierosów.

- Jeden papieros według badań skraca życie o 11 minut, więc palacze żyją od 10 do 15 lat krócej niż osoby niepalące - podsumowuje ekspert.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze