Trwa ładowanie...

Najgorsza i najlepsza pozycja do snu. Ekspert wyjaśnia

 Katarzyna Prus
04.07.2023 16:13
Najgorsza i najlepsza pozycja do snu. Tak unikniesz problemów ze zdrowiem
Najgorsza i najlepsza pozycja do snu. Tak unikniesz problemów ze zdrowiem (Getty Images)

Nie tylko odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zdrowia, ale także pozycja, w jakiej śpimy. Sposób, w jaki się układamy może nawet sprzyjać konkretnym chorobom. Która pozycja jest najgorsza?

spis treści

1. Na plecach

- Pozycje w czasie snu zostały powiązane z bezdechem sennym, zaburzeniem oddychania w nocy, które może wpływać na zdrowie serca i powodować chroniczny brak snu - zaznacza dr Lindsay Browning, ekspert ds. snu i autorka książki "Navigating Sleeplessness" cytowana przez "The Sun".

Zaburzenia snu może skutkować m.in. udarem, nadciśnieniem, cukrzycą czy depresją. Dlatego tak ważne jest wybieranie pozycji do snu, w zależności konkretnych potrzeb.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Spanie na plecach jest najlepsze dla osób z bólami dolnej części pleców i przekrwieniem błony śluzowej nosa. Może pomóc w bólu lędźwiowym, ponieważ kręgosłup może zachować naturalne ustawienie.

Może złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa, ponieważ uniesienie głowy na poduszce usuwa śluz i zmniejsza ból zatok poprzez odciążenie tego obszaru.

Spanie na boku jest korzystne dla zdrowia
Spanie na boku jest korzystne dla zdrowia (Getty Images)

Spanie na plecach jest też korzystne dla urody, bo - w przeciwieństwie do spania na boku - nie sprzyja zmarszczkom.

Z takiej pozycji powinny jednak zrezygnować kobiety w trzecim trymestrze ciąży (po 28. tygodniu ciąży). Dla nich to będzie najgorszy wybór.

2. Na prawym czy lewym boku?

Spanie na lewym boku to świetny wybór dla osób, ktore zmagają się z problemami żołądkowymi. Taka pozycja lepiej wpływa na trawienie, a także zmniejsza ryzyko refluksu oraz zgagi.

Powinny ją także wybierać kobiety po 28. tygodniu ciąży.

Z drugiej strony, to bardzo niekorzystny wybór dla osób, które mają zaburzenia rytmu serca. W tej pozycji serce jest "ściśnięte", co z czasem może doprowadzić do problemów, m.in. z jego rytmem.

Dla serca (w tym osób z niewydolnością serca) znacznie lepsza jest prawa strona.

Taka pozycja zmniejsza też ryzyko choroby Alzheimera. Naukowcy z University of Rochester Medical Center w USA odkryli, że nagromadzone w ciągu dnia toksyny (w tym beta amyloid, którego złogi są odpowiedzialne za rozwój alzheimera) są znacznie skuteczniej wypłukiwane, jeśli śpimy na prawym boku.

Prawa strona nie sprzyja jednak osobom, które mają refluks i zgagę (taki sen może nasilić te problemy).

3. Na brzuchu

Spanie na brzuchu świetnie sprawdzi się w przypadku osób z bezdechem sennym. Pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych przez całą noc i ograniczyć głośne chrapanie.

Ma jednak zncznie mniej korzyści dla zdrowia, w porównaniu do spania na boku czy na plecach.

Co więcej, ta pozycja ma wiele istotnych minusów. Może obciążać kręgosłup, dlatego nie jest zalecane dla osób, które odczuwają ból pleców czy szyi. Powinny jej także unikać kobiety w ciąży.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze