Trwa ładowanie...

Pięciu pacjentów zarażonych gronkowcem w szpitalu

Avatar placeholder
09.12.2019 16:27
Pięciu pacjentów zarażonych gronkowcem w szpitalu
Pięciu pacjentów zarażonych gronkowcem w szpitalu (iStock)

Pięciu pacjentów jednego z lubelskich szpitali zostało zarażonych gronkowcem. Wszyscy mieli wykonywany ten sam zabieg. Teraz leczeni są w innej placówce.

1. Standardowa operacja

Pięciu pacjentów zgłosiło się do lubelskiego szpitala im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie z zapaleniem gałki ocznej. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu. W przypadku odwlekania operacji pacjent może utracić wzrok na zawsze.

Dlatego załoga szpitala zdecydowała się na wykonanie witrektomii, która polega na zabezpieczeniu oka specjalnym preparatem zawierającym silikon. W każdym z pięciu przypadków stan zapalny oka ustąpił po ingerencji lekarzy. Nie wiadomo jeszcze, jak zabieg wpłynie na jakość widzenia pacjentów.

Problem pojawił się, kiedy pacjenci wracali do szpitala z podobnymi objawami. Rzecznik szpitala w Lublinie potwierdza, że pacjenci, którzy zostali zarażeni gronkowcem, byli operowani jednego dnia. Nie wiadomo jeszcze co było bezpośrednią przyczyną zakażenia. W placówce kontrolę zaczął sanepid.

2. Zaćma

Zobacz film: "Objawy zakażenia E.coli"

Nazywana dawniej kataraktą powstaje, gdy dochodzi do zmętnienia soczewki oka. Pacjent widzi coraz gorzej niemal z dnia na dzień. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Powodów występowania tej choroby jest wiele. Najczęściej spotykana jest tzw. zaćma starcza. Jest to jedna z chorób osób starszych, co do których jest wiele wątpliwości. Nie znamy bezpośrednich przyczyn powstawania.

W przypadku zaćmy potrzebna jest operacja
W przypadku zaćmy potrzebna jest operacja

Nie jest to jednak jedynie choroba osób starszych. Szanse na wystąpienie tej choroby wzrastają z występowaniem u osób młodych krótkowzroczności lub cukrzycy.

W każdym przypadku zaćmę leczy się operacyjnie. Jeśli choroba nie postępuje szybko i pacjent nie zwlekał z diagnozą, chirurgiczne usunięcie katarakty i wszczepienie sztucznej soczewki jest wystarczającą terapią.

3. Gronkowiec

Bakteriami z rodziny gronkowców można zarazić się na wiele sposobów. Zarówno drogą kropelkową, dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba zarażona, a nawet przez krew.

Osoby zakażone powinny się zgłosić do szpitala
Osoby zakażone powinny się zgłosić do szpitala

Zarażenie gronkowcem przebiega początkowo jak ostre zatrucie pokarmowe. Pierwsze objawy, które występują u większości chorych to gorączka, biegunka, wymioty, czy bóle głowy. Nieleczony może prowadzić nawet do chorób wsierdzia.

Podstawą leczenia zakażeń gronkowcem jest antybiotykoterapia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze