Trwa ładowanie...

Pomoże, gdy poziom libido spadnie do zera. Stosowany pomocniczo przy leczeniu depresji

Avatar placeholder
21.01.2024 18:23
Leczenie depresji obniża libido. Pomóc może być maca
Leczenie depresji obniża libido. Pomóc może być maca (Getty Images)

Leczenie depresji często wywołuje skutek uboczny w postaci zmniejszenia libido lub wywołania innych problemów w sferze seksualnej. Okazuje się jednak, że istnieje roślina, która może niwelować te dysfunkcje.

spis treści

1. Maca - korzeń, który warto spożywać

Maca (Lepidium meyenii) to roślina korzeniowa, która naturalnie występuje w Andach. Korzeń, który jest najczęściej spożywaną częścią rośliny, jest bogaty w składniki odżywcze. Zawiera białko, błonnik, witaminy (w tym B1, B2, C i E), a także minerały (żelazo, potas, miedź, mangan i cynk) oraz unikalne bioaktywne związki, w tym alkaloidy, sterole i glukozynolany, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie.

Tradycyjnie maca była używana do zwiększenia wytrzymałości, energii i wydolności fizycznej, a także jako środek poprawiający płodność i libido. Obecne badania naukowe sugerują, że maca może wywierać pozytywny wpływ na równowagę hormonalną, poprawę nastroju oraz funkcjonowanie seksualne. Wykazano, że może ona łagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i niestabilność nastroju. To jednak nie wszystko.

2. Poprawa funkcjonowania seksualnego w trakcie terapii SSRI

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ spożywania macy na łagodzenie dysfunkcji seksualnych spowodowanych stosowaniem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które są powszechnie stosowane w leczeniu depresji.

SSRI, choć skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju, często prowadzą do niepożądanych efektów ubocznych, w tym do zaburzeń seksualnych, takich jak zmniejszone libido, trudności z osiągnięciem orgazmu czy zaburzenia erekcji.

W świetle tych komplikacji cenną informacją jest fakt, że składniki aktywne macy, w tym makamidy i makainy, mogą modulować osie hormonalne i neurotransmiterowe, co z kolei wpływa na poprawę libido i funkcji seksualnych.

Badania kliniczne wykazały, że u pacjentów przyjmujących macę obserwowano istotną poprawę w zakresie pożądania seksualnego oraz ogólnej satysfakcji seksualnej, co jest istotne w kontekście ogólnej jakości życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze