Trwa ładowanie...

Hasło biło rekordy Google w 2023 r. Ujawnia główny problem młodych

 Patrycja Pupiec
15.01.2024 10:52
To hasło biło rekordy Google w 2023 r. Problem może być objawem wielu groźnych chorób
To hasło biło rekordy Google w 2023 r. Problem może być objawem wielu groźnych chorób (Getty Images)

Osoby, które cierpią na zaburzenia snu, są narażone na różne schorzenia, ale problem może być również objawem wielu chorób. Zaburzenia snu dają się we znaki tak wielu ludziom, że według Google Trends słowo "sen" osiągnęło w 2023 r. najwyższy poziom w historii wyszukiwania.

spis treści

1. Zaburzenia snu to częsta dolegliwość u młodych

Niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez Sleep Foundation wykazało, że w 2023 roku aż 37 proc. Amerykanów spało gorzej niż w poprzednich latach. Okazuje się, że na problemy ze snem najbardziej cierpią członkowie pokolenia Z.

Tak wiele osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, że według Google Trends słowo "sen" osiągnęło najwyższy poziom w historii wyszukiwania.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Sleep Foundation wskazuje także, jakie sposoby Amerykanie stosowali, by poprawić swój sen. Do najpopularniejszych zaliczono branie prysznica przed pójściem spać, korzystanie z koca obciążeniowego oraz spanie przy otwartym oknie.

"Najpopularniejszymi produktami kupowanymi w celu poprawy snu były wygodne poduszki (40 proc.), wysokiej jakości prześcieradła (24 proc.) i nowy materac (23 proc.)" - wskazuje organizacja.

2. Problemy ze snem mogą być objawem wielu chorób

Niewystarczająca ilość snu lub sen złej jakości może spowodować wiele szkodliwych konsekwencji dla zdrowia. Do najbardziej oczywistych zalicza się zmęczenie, spadek energii, problemy z koncentracją czy drażliwość. Lecz to tylko początek długiej listy.

Brak snu lub zaburzenia z nim związane mogą wpływać na zdolność człowieka do podejmowania decyzji i jego nastrój. Często są również objawem, który towarzyszy innym zdrowotnym problemom, takim jak depresja, ale z drugiej strony - mogą ją również potęgować.

Naukowcy wiążą także brak, ale i nadmiar snu z innymi chorobami przewlekłymi. Cukrzyca typu 2, choroby serca, zaburzenia neurologiczne - również mogą wiązać się z zaburzeniami snu. Mogą także być sygnałem ostrzegawczym zwiastującym inne dolegliwości, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy choroba Parkinsona.

3. Najczęstsze zaburzenie snu

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wskazuje, że najczęstszym zaburzeniem snu jest bezsenność. Około jedna trzecia dorosłych ma z tym problem, a nawet połowa osób, których dotyka, ma także inne zaburzenia psychiczne. Problemy ze snem mogą dotknąć każdego, ale najczęściej rozpoczynają się w młodym wieku dorosłym.

Co więcej, rodzaj bezsenności często zmienia się wraz z upływem lat. By ją zdiagnozować, problemy ze snem muszą występować co najmniej przez trzy noce w tygodniu przez minimum trzy miesiące, a także odbijać się na funkcjonowaniu danej osoby.

Do innych częstych zaburzeń snu zalicza się bezdech senny i syndrom niespokojnych nóg. Znacznie rzadziej, bo zaledwie u 0,02-0,04 populacji ogólnej, ujawnia się narkolepsja.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze