Trwa ładowanie...

10 minut dziennie i zapomnisz o papierosach. Rewolucyjna i bezpłatna metoda

 Karolina Rozmus
02.01.2024 13:42
Naukowcy opracowali rewolucyjną i bezpłatną metodę na rzucenie palenia
Naukowcy opracowali rewolucyjną i bezpłatną metodę na rzucenie palenia (Getty Images)

Początek roku to czas noworocznych postanowień, a wśród nich oczywiście postanowienia dotyczące zdrowia. Nietrudno się zatem domyślić, że spośród niemal 30 proc. palących papierosy Polaków niemały odsetek będzie chciał uporać się z nałogiem. Badacze znaleźli na to sposób.

spis treści

1. Palenie skraca życie o 10 lat

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypominają, że palenie papierosów to jedna z głównych przyczyn chorób i zgonów na całym świecie.

Nałóg ten naraża na szereg chorób:

Zobacz film: "Co papierosy robią z płucami? Filmik stał się hitem internetu"
  • rozedmę płuc,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • raka płuc,
  • raka języka,
  • raka wargi,
  • raka jamy ustnej,
  • raka krtani,
  • raka tchawicy,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • astmę oskrzelową,
  • gruźlicę.
Papierosy skracają życie średnio o dziesięć lat
Papierosy skracają życie średnio o dziesięć lat (Pixabay)

Wpływa negatywnie na płodność i sprzyja impotencji, uszkadza mózg, zwiększa ryzyko szeregu chorób układu krążenia, zwiększa ryzyko raka nerki czy wrzodów żołądka. Szacuje się, że każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut, a przeciętny palacz według badaczy z Bristolu żyje średnio o dekadę krócej niż osoby niepalące. Nic dziwnego zatem, że rozprawienie się z nałogiem, to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych.

Doradcy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym przyznają, że w okresie noworocznym odbierają wiele telefonów od osób, które podjęły to wyzwanie.

- Jak nie przy tej, to przy kolejnej próbie się uda. Najważniejsze, że ktoś myśli o odstawieniu papierosów – podkreśla cytowany na stronie jakrzucicplaenie.pl Waldemar Rejch z Telefonicznej Poradni. Wszystkie badania wskazują, że często dopiero kolejna próba rzucenia palenia kończy się sukcesem.

A jak rzucić palenie? Poza wsparciem konsultantów wspomnianej Telefonicznej Poradni do wyboru mamy również środki farmakologiczne, które wesprą naszą silną wolę. Wśród leków stosowanych w nikotynizmie znajdują się kuracje z nikotyną tzw. Nikotynowa Terapia Zastępcza czy specjalistyczne leki, które nie zawierają nikotyny.

2. Nie kosztuje nic i wymaga tylko 10 min. dziennie

Jest jeszcze jedna, zupełnie nowa metoda. Opracowali ją, a właściwie zidentyfikowali badacze z Innsbrucka. Ich zdaniem pomocne w rzucaniu palenia mogą być regularne 10-minutowe sesje szybkiego marszu i ćwiczeń.

Analizę przeprowadzono na 16 palaczach, których przydzielono do trzech grup. Jedną po nocnej przerwie od palenia wysłano na energiczny spacer na dworze, druga grupa ćwiczyła w tym czasie na bieżni, a grupa kontrolna spędzała czas w wygodnych fotelach. Okazało się, że grupa aktywna fizycznie odnotowała znacznie mniejszą chęć do zapalenia papierosa, to samo dotyczyło objawów odstawiennych oraz ogólnego samopoczucia. W grupie kontrolnej chęć na dymka się nie zmniejszyła. Kolejne dziesięć minut później osoby spacerujące na świeżym powietrzu nadal miały mniejszą chęć na zapalenie.

Warto pamiętać, że spacery wpływają pozytywnie także na kondycję zdrowotną i poprawiają samopoczucie psychiczne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze