Trwa ładowanie...

34-latka poszła spać. Mąż zauważył dziwny objaw na jej twarzy i od razu zareagował

 Katarzyna Prus
13.11.2022 12:46
Catherine z mężem
Catherine z mężem (facebook)

Nic nie wskazywało, że zdrowie, a nawet życie Catherine Fahey może być poważnie zagrożone. 34-latka kładła się spać, kiedy jej mąż zauważył niepokojący objaw i natychmiast zabrał ją do szpitala. Okazało się, że kobieta przeszła udar mózgu.

spis treści

1. Sygnał alarmowy

Ten wieczór mógł się skończyć tragicznie. Catherine Fahey kładła się spać i nie przypuszczała, że obudzi się w szpitalu. Czuła się dobrze, zdążyła jeszcze obejrzeć z dziećmi film. Kiedy jej mąż przyszedł do sypialni, od razu zauważył, że dzieje się coś złego. Zwrócił uwagę na opadający lewy kącik ust 34-latki oraz niewyraźną mowę.

Pacjent z udarem powinien otrzymać pomoc medyczną jak najszybciej
Pacjent z udarem powinien otrzymać pomoc medyczną jak najszybciej (Getty Images)
Zobacz film: "10 objawów udaru. Nie wolno ich lekceważyć"

Nie czekając ani chwili, przełożył żonę przez ramię i zawiózł do szpitala. Okazało się, że kobieta przeszła udar mózgu. Błyskawiczna reakcja męża uratowała jej życie. W szpitalu Catherine od razu dostała leki i wyszła z tego bez szwanku.

"Kyle uratował mi życie" - przyznała 34-latka w rozmowie z portalem Lincolnshire Live.

2. Liczy się każda sekunda

Catherine przyznała, że kiedy kładła się spać, nie zauważyła żadnych niepkojących objawów i czuła się dobrze. Mąż natychmiast się zorientował, że coś jest nie tak. "Włączył światło i zaczął ze mną rozmawiać, by powiedzieć, że dzieci są już w łóżku. Zapytał, czy wszystko w porządku" - wspominała kobieta.

Lekarze alarmują, że w przypadku udaru czas odgrywa kluczową rolę.

- Leczenie udaru jest skuteczne, ale pod warunkiem szybkiej reakcji. Mówimy o tzw. złotej godzinie, w której chory ma największą szansę na odwrócenie lub znaczne ograniczenie skutków udaru. Dlatego po wystąpieniu objawów, musimy wezwać pogotowie jak najszybciej - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Zaznaczył, że w przypadku leczenia farmakologicznego szansa na skuteczne leczenie jest do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, a w przypadku leczenia wewnątrztętniczego, czyli trombektomii mechanicznej - do 6 godzin.

- Po upływie tego czasu, szansa na powodzenie leczenia i odzyskanie sprawności znacznie spada, zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych pacjentów - przyznaje prof. Rejdak.

3. Objawy udaru mózgu

Do objawów udaru mózgu należą:

  • nagłe zaburzenia czucia lub drętwienie po jednej stronie ciała,
  • wykrzywienie twarzy, opadanie kącika ust,
  • niedowład połowiczy,
  • zaburzenia mowy (niewyraźna, bełkotliwa),
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty i ból głowy,
  • problem z utrzymaniem równowagi,
  • zaburzenia świadomości.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze