Trwa ładowanie...

40-latek śpi tylko 30 minut dziennie. Twierdzi, że to sposób na długowieczność

Avatar placeholder
14.09.2024 14:13
Śpi tylko pół godziny dziennie. Twierdzi, że nie czuje zmęczenia
Śpi tylko pół godziny dziennie. Twierdzi, że nie czuje zmęczenia (Getty Images, Instagram)

40-letni Japończyk jest zdania, że ograniczenie snu do minimum jest środkiem na długowieczność i lepszą wydajność z pracy. Lekarz jest jednak innego zdania i apeluje, aby do podobnych rewelacji podchodzić z rezerwą.

spis treści

1. Śpi tylko pół godziny dziennie

Daisuke Hori, 40-letni Japończyk, twierdzi, że udało mu się przestawić ciało i umysł tak, aby mogły funkcjonować normalnie i nie odczuwać zmęczenia pomimo zaledwie 30 do 90 minut snu na dobę. Mężczyzna, który jest jednocześnie założycielem stowarzyszenia zrzeszającego osoby stosujące podobne praktyki, dostarcza sobie energii za pomocą codziennej aktywności fizycznej i kofeiny.

Japończyk uważa także, że jakość snu jest znacznie ważniejsza od czasu jego trwania i podkreśla, że jest w stanie zachować pełnię sił intelektualnych, fizycznych oraz wydajność ograniczając swój sen nawet do 26 minut. Na potwierdzenie tych słów, Hori argumentuje, że odkąd wprowadził nowe nawyki co do wypoczynku, udało mu się osiągnąć zawodowe wyniki w kulturystyce.

Zobacz film: "Jak radzić sobie ze stresem w pracy?"

2. Lekarze wątpią

Chociaż Hori zapewnia, że obecnie stosowana strategia snu bardzo mu służy, cytowany przez New York Post dr Thomas Kilkenny, dyrektor Instytutu Medycyny Snu w Szpitalu Uniwersyteckim Northwell Staten Island, ma wątpliwości co do teorii mężczyzny.

- Ciągły deficyt snu prowadzi do śmierci. Deprywacja snu jest zakazana przez konwencję genewską jako forma tortur. Człowiek nie może funkcjonować prawidłowo bez odpowiedniej ilości snu - podkreślił lekarz.

- Wątpię, aby historia tego pana była prawdziwa i z pewnością nie zwiększy jego oczekiwanej długości życia - dodał.

Eksperci od lat zaznaczają, że optymalna, zdrowa ilość snu na dobę dla dorosłych wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Regularne zarywanie nocy i spanie krócej niż sześć godzin na dobę zostało już kilkukrotnie powiązane przez badaczy z przyrostem masy ciała, otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami serca, a także udarami mózgu i depresją.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze