Trwa ładowanie...

Spanie przy świetle szkodzi zdrowiu. Poważne konsekwencje

Avatar placeholder
15.02.2022 12:34
Spanie przed telewizorem może powodować otyłość, która przyczynia się m.in. do chorób serca i układu krążenia, cukrzycy i nowotworów
Spanie przed telewizorem może powodować otyłość, która przyczynia się m.in. do chorób serca i układu krążenia, cukrzycy i nowotworów (123rf)

Spanie przy włączonym telewizorze lub zapalonej lampce nocnej może powodować nie tylko dyskomfort śniących osób. Nowe badania wykazały, że może to być przyczyna wielu groźnych chorób.

spis treści

1. Spanie przed telewizorem - skutki dla zdrowia

Sporadycznie zaśnięcie przed telewizorem może się zdarzyć każdemu. Wiele osób jednak świadomie wybiera taką formę wypoczynku. Czują się bardziej komfortowo, gdy w pomieszczeniu nie jest całkiem ciemno.

W "JAMA Internal Medicine" opublikowano wyniki badań, które wskazują, że czas zaprzestać takich praktyk. W badaniu "Sister Study" przez 6 lat obserwowano 43 722 Amerykanek w wieku od 35 do 74 lat.

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"

Okazuje się, że włączony telewizor lub inne źródło światła może powodować nie tylko zaburzenia snu i gorsze samopoczucie za dnia. Spanie przed telewizorem może skutkować wieloma konsekwencjami dla zdrowia.

Zauważono, że kobiety, które zasypiają przed ekranem, narażone są na przyrost masy ciała. Światło emitowane przez telewizor lub inne źródło jak np. lampka nocna, może sprzyjać otyłości. Osoby, które regularnie praktykują taki zwyczaj, zwykle ważą więcej, niż ich śpiące w ciemnościach rówieśnice.

Dale Sandler z National Institute of Environmental Health Sciences w Karolinie Północnej podkreślił, że ryzyko nadwagi i otyłości było u śpiących przed telewizorem niepokojąco wysokie.

17 proc. badanych sypiających ze światłem miało dodatkowych 5 kilogramów. 10 proc. ankietowanych stale przybierało na wadze. U 22 proc. stwierdzono duże ryzyko nadwagi, u kolejnych 33 proc. wysokie prawdopodobieństwo otyłości w przyszłości.

Zarówno nadwaga, jak i otyłość to zmora coraz większej części populacji. Mówi się nawet o epidemii.

Chociaż trudno wykazać, jaki jest dokładnie związek między przyrostem masy ciała a spaniem w oświetlonym pomieszczeniu, szereg badań potwierdza te obserwacje. W "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" już 2016 ostrzegano, że spanie przy świetle powoduje wzrost masy ciała o 10 proc.

Naukowcy zachęcają, by pozbyć się telewizorów i innych źródeł światła z sypialni. Tylko to gwarantuje zdrowy wypoczynek i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

2. Skutki spania przy zapalonym świetle

Nadwaga i otyłość to problem nie tylko estetyczny, lecz przede wszystkim źródło szeregu problemów zdrowotnych. Skutkiem mogą być choroby serca i układu krążenia.

Otyli są znacznie bardziej niż osoby o prawidłowej masie ciała narażeni są na chorobę wieńcową, miażdżycę, nadciśnienie i zawał. Znacząco wzrasta też ryzyko cukrzycy typu 2.

Nadmiar tkanki tłuszczowej upośledza pracę wątroby, żołądka i pęcherzyka żółciowego. Osoby o zbyt dużej masie ciała cierpią z powodu problemów oddechowych oraz bezdechu sennego.

Kobiety zbyt grube mogą mieć zaburzenia miesiączkowania. U obu płci zauważa się problemy z płodnością. W przypadku ciężarnych kobiet, masa ciała matki może przekładać się na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu albo powikłań okołoporodowych dla matki i dziecka.

Otyłe kobiety cierpią również z powodu innych zaburzeń hormonalnych, powodujących m.in. hirsutyzm. Nadwaga i otyłość skutkują również problemami z narządami ruchu i chorobami stawów.

Udowodniono także, że zbędne kilogramy mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób nowotworowych. Uważa się też, że otyłość spowalnia pracę mózgu, może mieć związki z chorobą Alzheimera i Parkinsona oraz może sprzyjać depresji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze