Trwa ładowanie...

Akupresura - najważniejsze informacje

Avatar placeholder
16.12.2018 20:41
Akupresura - najważniejsze informacje
Akupresura - najważniejsze informacje

Akupresura to jedna z najpopularniejszych i najstarszych technik, jakie oferuje nam orientalna medycyna naturalna. Akupresura przyszła do nas z Chin wiele lat temu. Obecnie staje się coraz bardziej popularna.

spis treści

1. Co to jest akupresura?

Akupresura jest podobna do akupunktury, ale nie wymaga użycia igieł. Jest więc formą leczenia odpowiednią dla osób, które nie lubią igieł.

Osoba praktykująca akupresurę używa palców, dłoni, łokci, stóp i kolan, aby udrożnić przepływ energii przez ciało. Wykorzystuje ona nacisk na skórę, opukiwanie i dotykanie punktów na ciele.

2. Leczenie za pomocą akupresury

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Według chińskiej teorii, w ciele istnieją kanały, łączące różne części ciała, przez które przepływa energia. Wszelkie choroby są spowodowane zablokowaniem tych kanałów i wynikającą z tego nierównowagą w przepływie energii yin i yang przez ciało.

Akupresura pomaga w przywróceniu równowagi poprzez uciskanie punktów na ciele, odpowiadających za ból lub chorobę. Na przykład punktem, który uciska się przy bólu głowy, jest miejsce na grzbiecie dłoni, między palcem wskazującym a kciukiem.

Najbardziej popularnymi technikami leczenia za pomocą akupresury jest akupresura stóp i akupresura dłoni. Pomagają one zwłaszcza w chorobach reumatycznych.

Według badań, akupresura wspomaga również leczenie niektórych chorób somatycznych. Zwolennicy tej metody medycyny naturalnej mówią, że obniża ona stres, zmniejsza ból i poprawia krążenie. Dzięki właściwościom rozluźniającym, zmniejsza też napięcie mięśni i ułatwia relaks. Akupresura jest stosowana przy:

3. Historia akupresury

Trudno określić, jak dawno pojawiła się akupresura. Wiadomo, że była stosowana już 5 tysięcy lat temu w Chinach. W czasie dynastii Ming akupresura stała się jedną ze specjalizacji lekarskich.

W XVII wieku akupresura zaczęła pojawiać się także poza Chinami. Prawdziwie popularna stała się jednak dopiero w XX wieku, kiedy na Zachodzie powstawały kliniki, szpitale i szkoły akupresury.

W latach 70. Światowa Organizacja Zdrowia po badaniach stwierdziła skuteczność akupresury i akupunktury w leczeniu wielu chorób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze