Alexisa Sancheza kontuzjowany, może być wyłączony z gry nawet przez miesiąc

Podczas treningu reprezentacji Chile Alexis Sanchez uległ kontuzji. Uszkodził sobie łydkę, jednak jeszcze nie wiadomo, jak długo zawodnik będzie wyłączony z gry.

Niedawno Sanchez został ogłoszony zawodnikiem roku

Kontuzja Sancheza to nie tylko problem dla reprezentacji Chile, ale też zmartwienie dla Arsenalu, gdzie ten zawodnik gra na pozycji skrzydłowego. Prawdopodobnie nie weźmie on udziału w nadchodzącym meczu między Arsenalem a Manchesterem United.

Piłkarz bardzo dobrze rozpoczął ten sezon – strzelił 8 bramek w 15 meczach, zaliczył również 7 asyst. Kilka dni temu otrzymał tytuł najlepszego piłkarza turnieju Copa America.

Zawodnik musiał zakończyć trening z powodu silnego bólu w łydce. Niedługo przejdzie dokładne badania, prawdopodobnie naderwał lub zerwał mięsień. Jeżeli to prawda, czeka go kilkumiesięczna przerwa.

Co zrobić w przypadku zerwania mięśnia?

Zerwanie mięśnia jest poważnym urazem, który skutkuje tym, że chory nie ma kontroli nad uszkodzoną kończyną. W jego wyniku następuje zerwanie ciągłości mięśnia i naczyń krwionośnych. Kontuzja może być połączona z innym urazem, np. złamaniem.

Najbardziej narażone są mięśnie nóg: kulszowo-goleniowy, mięsień podeszwowy, czworogłowy oraz mięsień brzuchaty łydki.

Uraz może być spowodowany przeciążeniem fizycznym, używaniem środków anabolicznych, które powodują rozrost tkanki mięśniowej lub gwałtownym ruchem.

Jak rozpoznać zerwanie mięśnia? Kiedy dochodzi do urazu, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk chrupnięcia. Później pojawia się silny ból, krwawienie wewnętrzne, w wyniku którego tworzy się krwiak.

Pierwsza pomoc w przypadku zerwania mięśnia

Jeżeli zauważymy takie objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Możemy jednak pomóc poszkodowanemu od razu, na miejscu. Wystarczy nieco unieść bolącą kończynę i przyłożyć zimny kompres oraz ograniczyć zakres jej ruchów.

 Uraz tego typu leczy się za pomocą metody RICE:

  • odpoczynek (rest) – trzeba ograniczyć aktywność i nie używać uszkodzonej kończyny;
  • ochładzanie (ice) – niezbędne są zimne okłady, które łagodzą ból i zmniejszają obrzęk;
  • uciskanie (compression) trzeba ostrożnie uciskać miejsce, gdzie wystąpił uraz;
  • unoszenie (elevation) – podniesienie urażonej kończyny pomaga poprawić krążenie, a tym samym wspomaga regenerację.

W czasie leczenia trzeba unikać wysiłku fizycznego, ponieważ przeciążenie chorej kończyny może zakłócić proces. Jeżeli tak się stanie, kontuzja może nawrócić w przyszłości.

Aby się prawidłowo zrosnąć, włókna mięśniowe potrzebują ok. miesiąca.

Kinga Ludwik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...