Trwa ładowanie...

Alexisa Sancheza kontuzjowany, może być wyłączony z gry nawet przez miesiąc

Podczas treningu reprezentacji Chile Alexis Sanchez uległ kontuzji. Uszkodził sobie łydkę, jednak jeszcze nie wiadomo, jak długo zawodnik będzie wyłączony z gry.

1. Niedawno Sanchez został ogłoszony zawodnikiem roku

Kontuzja Sancheza to nie tylko problem dla reprezentacji Chile, ale też zmartwienie dla Arsenalu, gdzie ten zawodnik gra na pozycji skrzydłowego. Prawdopodobnie nie weźmie on udziału w nadchodzącym meczu między Arsenalem a Manchesterem United.

Piłkarz bardzo dobrze rozpoczął ten sezon – strzelił 8 bramek w 15 meczach, zaliczył również 7 asyst. Kilka dni temu otrzymał tytuł najlepszego piłkarza turnieju Copa America.

Zawodnik musiał zakończyć trening z powodu silnego bólu w łydce. Niedługo przejdzie dokładne badania, prawdopodobnie naderwał lub zerwał mięsień. Jeżeli to prawda, czeka go kilkumiesięczna przerwa.

Strata zawodnika martwi zarówno reprezentację Chile, jak i Arsenal
Strata zawodnika martwi zarówno reprezentację Chile, jak i Arsenal

2. Co zrobić w przypadku zerwania mięśnia?

Zerwanie mięśnia jest poważnym urazem, który skutkuje tym, że chory nie ma kontroli nad uszkodzoną kończyną. W jego wyniku następuje zerwanie ciągłości mięśnia i naczyń krwionośnych. Kontuzja może być połączona z innym urazem, np. złamaniem.

Najbardziej narażone są mięśnie nóg: kulszowo-goleniowy, mięsień podeszwowy, czworogłowy oraz mięsień brzuchaty łydki.

Uraz może być spowodowany przeciążeniem fizycznym, używaniem środków anabolicznych, które powodują rozrost tkanki mięśniowej lub gwałtownym ruchem.

Zobacz także

Jak rozpoznać zerwanie mięśnia? Kiedy dochodzi do urazu, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk chrupnięcia. Później pojawia się silny ból, krwawienie wewnętrzne, w wyniku którego tworzy się krwiak.

3. Pierwsza pomoc w przypadku zerwania mięśnia

Jeżeli zauważymy takie objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Możemy jednak pomóc poszkodowanemu od razu, na miejscu. Wystarczy nieco unieść bolącą kończynę i przyłożyć zimny kompres oraz ograniczyć zakres jej ruchów.

 Uraz tego typu leczy się za pomocą metody RICE:

  • odpoczynek (rest) – trzeba ograniczyć aktywność i nie używać uszkodzonej kończyny;
  • ochładzanie (ice) – niezbędne są zimne okłady, które łagodzą ból i zmniejszają obrzęk;
  • uciskanie (compression) trzeba ostrożnie uciskać miejsce, gdzie wystąpił uraz;
  • unoszenie (elevation) – podniesienie urażonej kończyny pomaga poprawić krążenie, a tym samym wspomaga regenerację.

W czasie leczenia trzeba unikać wysiłku fizycznego, ponieważ przeciążenie chorej kończyny może zakłócić proces. Jeżeli tak się stanie, kontuzja może nawrócić w przyszłości.

Aby się prawidłowo zrosnąć, włókna mięśniowe potrzebują ok. miesiąca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza