Alkohol a antybiotyki. Czy wiesz, dlaczego nie należy ich łączyć?
Wokół antybiotykoterapii z biegiem czasu pojawiło się wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Dotyczą one tego, kiedy zażywać antybiotyki, w jaki sposób oraz na co trzeba uważać. Wśród najczęstszych obaw pacjentów związanych z antybiotykami pierwsze miejsce zajmuje picie alkoholu w trakcie lub po antybiotykoterapii.
1. Dlaczego nie można pić alkoholu w trakcie antybiotykoterapii?
Poważne skutki uboczne czy nieprawidłowe działanie leków? Jak się okazuje, główne zagrożenie wynikająca z picia alkoholu w trakcie leczenia antybiotykiem związane jest z dłuższym powrotem do zdrowia.
Dlaczego tak się dzieje? Osłabiony infekcją i alkoholem organizm może mieć problemy z mobilizacją sił do walki z patogenem.
W przypadku dużych ilości alkoholu dodatkowym czynnikiem utrudniającym powrót do zdrowia będą próby zmetabolizowania i usunięcia z organizmu trujących toksyn.
Utrata cennych witamin, odwodnienie, czyli skutki kaca – one również mogą przyczynić się do dłuższego powrotu do zdrowia.
2. Nie wszystkie antybiotyki działają tak samo
Nie ma jednej, złotej reguły dotyczącej możliwych interakcji pomiędzy antybiotykiem a alkoholem lub innymi lekami. To dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do leku lub poinformowanie o swoich wątpliwościach lekarza lub farmaceuty.
Metronidazol – wykazujący działanie pierwotniakobójcze oraz bakteriobójcze wobec drobnoustrojów beztlenowych – nie powinien być łączony z alkoholem, nie wolno także pić przez najbliższe 24 godziny od zakończenia kuracji.
Z kolei tynidazol, który również stosowany jest w leczeniu infekcji bakteryjnych oraz ma działanie przeciwpasożytnicze, wymaga zachowania abstynencji nawet przez 72 godzin od zakończenia leczenia. Te leki mogą bowiem nasilać toksyczne działanie alkoholu i doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych takich jak: bóle brzucha lub wymioty, a także zwiększenie częstotliwości rytmu serca.
Jakie jeszcze leki mogą wchodzić w interakcje z alkoholem?
3. Tych antybiotyków nie wolno łączyć z alkoholem
- kotrimoksazol - przepisywany przez lekarzy w przypadku takich infekcji jak rzeżączka, zapalenia ucha środkowego czy zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz toksoplazmoza. Skutkiem łączenia go z alkoholem może być nasilenie działania alkoholu.
- erytromycyna – najstarszy antybiotyk z grupy makrolidowych. Ma szerokie spektrum działania, wykorzystuje się ją do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia dziąseł czy zakażeń przewodu pokarmowego. Alkohol może wpływać negatywnie na działanie terapeutyczne leku – osłabiać lub opóźniać działanie erytromycyny.
- doksycyklina – to antybiotyk z grupy tetracyklin, które wykazują aktywność wobec wielu gatunków bakterii. Przy stosowaniu tego antybiotyku nie należy sięgać po alkohol, bo również może osłabiać skuteczność kuracji.
- linezolid - stosowany jest w szpitalnym i pozaszpitalnym leczeniu zapalenia płuc. Może wchodzić w interakcje z niedestylowanymi (sfermentowanymi) napojami alkoholowymi, takimi jak wino czy piwo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.