Traktujemy po macoszemu. Powikłania choroby mogą być dotkliwe
Angina to choroba, która najmocniej uderza późną jesienią i zimą. Zachorować może każdy, a powikłania tego schorzenia mogą być naprawdę dotkliwe. Dlaczego nigdy nie powinniśmy bagatelizować anginy?
1. Angina to choroba o dwóch podłożach
Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych, może być spowodowana różnymi drobnoustrojami. To znaczy, że chorobę mogą wywołać zarówno wirusy, jak i bakterie. Na zakażenie jesteśmy najbardziej narażeni wiosną oraz w okresie jesienno-zimowym.
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. To, jaki drobnoustrój spowoduje chorobę, zależy od wieku pacjenta. U osób dorosłych najczęstszą przyczyną są wirusy, takie jak koronawirusy. Odpowiadają za ponad 90 proc. przypadków.
U dzieci wirusy przyczyniają się do anginy w mniejszym stopniu, a za większość przypadków odpowiada bakteria Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca z grupy A.
Okres wylęgania schorzenia także jest zależny od tego, jaki drobnoustrój wywołał chorobę. W przypadku zapaleń wirusowych jest dłuższy i może trwać nawet sześć dni, po czym chory może zakażać innych przez maksymalnie dwa dni, zanim pojawią się u niego pierwsze objawy.
Gdy zaś za zakażenie odpowiada paciorkowiec, okres wylęgania może wynosić zaledwie dwanaście godzin, a maksymalnie cztery dni. Od rozpoczęcia leczenia, czyli antybiotykoterapii, pacjent może zarażać innych przez jeszcze kolejny tydzień, jeśli nie przyjął leków.
2. Szereg groźnych powikłań
Anginą martwią się głównie rodzice. Może ona wywołać zespół PANDAS, czyli autoimmunologiczny pediatryczny zespół zaburzeń neuropsychiatrycznych po infekcji Streptococcus. To rzadkie schorzenie, które może powodować u maluchów szereg niepokojących objawów.
Podstawowym objawem schorzenia są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które prowadzą do frustracji i silnego stresu. Dziecko może mieć także tiki, wahania nastroju, być nadmiernie pobudzone, cierpieć na zaburzenia snu i częściej odczuwać potrzebę oddawania moczu.
Do innych powikłań anginy wywołanej przez paciorkowce zalicza się powikłania ropne, czyli np.:
ropień okołogardłowy, ropne zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie zatok przynosowych, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych.
Kolejną grupę powikłań po anginie obejmują skutki immunologiczne, które rzadziej atakują dorosłych. Są to np. ostre kłębuszkowe zapalenie nerek czy gorączka reumatyczna. Jeszcze rzadziej angina może spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie płuc.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.