Trwa ładowanie...

Objawy anginy – ból gardła, zmiany na migdałkach, inne objawy

Angina to choroba, która może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej wywołują ja bakterie paciorkowca, choć bywa, że na jej pojawienie się maja wpływ wirusy. Objawy anginy są dosyć charakterystyczne, dlatego trudno pomylić je chociażby ze zwykłym przeziębieniem i grypą.

spis treści

1. Charakterystyka choroby

Angina to inaczej zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej. To choroba zakaźna, która na drugiego człowieka przenosi się drogą kropelkową. Gdy za jej wystąpienie odpowiadają wirusy, chory ma do czynienia z zapaleniem gardła. Jeśli przyczyną są bakterie, na migdałkach pojawiają się zmiany ropne. W tym przypadku konieczne jest podanie antybiotyku. Objawy anginy najczęściej pojawiają się latem, czyli w czasie, gdy dążymy do ochłodzenia organizmu. Łatwo „załapać” ją też wiosną, gdy po zimie w powietrzu jest znacznie więcej wirusów i bakterii.

Zobacz film: "Domowe sposoby na gardło - płukanki ziołowe"
Głównym objawem anginy jest ból gardła
Głównym objawem anginy jest ból gardła

2. Ból gardła

Objawy anginy to charakterystyczne dolegliwości. Głównym i podstawowym objawem anginy jest ból gardła – silny, uniemożliwiający nie tylko przełykanie pokarmów czy śliny, ale także utrudniający mowę. To ten objaw anginy pozwala odróżnić ją od chociażby przeziębienia. Ból gardła może promieniować aż do ucha i często staje się bardziej dokuczliwy po wypiciu gorącego napoju.

3. Zmiany na migdałkach

Razem z nim pojawia się kolejny objaw anginy, czyli zmiany na migdałkach – stają się one powiększone, zaczerwienione, mogą też pojawić się na nich ropno-śluzowe naloty. To wszystko przyczynia się do tego, że chory traci apetyt i czuje ogólne rozbicie.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

4. Inne objawy anginy

Bólowi gardła towarzyszy szereg innych objawów anginy. Chory jest osłabiony, a u dzieci mogą wystąpić też wymioty.

Ważnym objawem anginy jest też wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), która niemal zawsze pojawia się razem z początkiem infekcji. Mogą wystąpić też bóle kości i stawów, a także głowy.

Warto pamiętać, że objawem anginy rzadko jest katar. Jeżeli angina nie jest leczona lub jej objawy zdiagnozowana nie w porę, może dojść do powikłań takich jak: zapalenie ucha, zatok, ropień na migdałach.

Zobacz także:

5. łagodzenie symptomów i leczenie

Gdy zaobserwujemy u siebie silny ból gardła i inne objawy anginy, należy od razu udać się do lekarza, który oceni czy infekcja spowodowana jest przez wirusy, bakterie czy może grzyby. Jeżeli objawy anginy wywołały paciorkowce, lekarz na pewno przepisze antybiotyk. Trzeba pamiętać, by „doleczyć” anginę, bo tylko wtedy nie dojdzie do poważniejszych powikłań. Najlepiej czas choroby przeczekać w domu. Chory powinien też zadbać o zachowanie higieny osobistej, by nie zarażać innych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Antybiotyk na anginę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza