Trwa ładowanie...

Aspiryna sposobem na zanieczyszczenia powietrza? Może chronić płuca przed negatywnym wpływem smogu

Aspiryna może pomóc zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na płuca, a tym samym uchronić przed wieloma chorobami, które są wywoływane przez smog.

1. Aspiryna sposobem na zanieczyszczenia powietrza?

Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów przebadali ponad 2200 osób, których średnia wieku wyniosła 73 lata. Uczestnicy wzięli udział w testach mających na celu ocenę ich funkcji oddechowych.

Następnie specjaliści przyjrzeli się związkowi między wynikami testu, stosowaniem przez badanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i pyłami z ich otoczenia.

Zobacz film: "Domowy sposób na oczyszczenie płuc z toksyn"

Okazało się, że stosowanie dowolnego preparatu z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych prawie o 50 proc. zmniejsza wpływ pyłów zawieszonych na funckjonowanie płuc.

Większość badanych brało aspirynę, naukowcy doszli więc do wniosku, że pozytywny efekt zdrowotny jest wynikiem działania właśnie tego leku.

Nie wiadomo, w jaki sposób aspiryna i inne NLPZ redukują negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na działanie płuc, jednak przypuszcza się, że tego typu leki mogą łagodzić stany zapalne powstałe w płucach w wyniku wdychania szkodliwych pyłów.

"Aspiryna i inne NLPZ mogą chronić płuca przed krótkotrwałymi skokami zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście nadal jest ważne, aby minimalizować ekspozycję na pyły zawieszone" - podkreśla jeden z autorów badania, Xu Gao z Columbia Mailman School.

2. Zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na zdrowie

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma szkodliwy wpływ nie tylko na układ oddechowy. Może ono doprowadzić także do rozwoju chorób serca czy układu nerwowego. Wpływa także negatywnie na odporność organizmu.

Niektórzy autorzy wiążą zanieczyszczenia powietrza ze zmianami nowotworowymi. Sprawdź, jak jeszcze zanieczyszczenia powietrza mogą wpływnąć na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza