Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Assessment Center - co to jest, dla kogo, przygotowanie

Avatar placeholder
29.11.2018 11:27
Assessment Center - co to jest, dla kogo, przygotowanie
Assessment Center - co to jest, dla kogo, przygotowanie

Assessment Center to inaczej ośrodki ocen. Jest to jedna ze zintegrowanych metod rekrutacji, polegająca na ocenie kompetencji kandydata przez obserwację jego zachowania w trakcie wykonywania specjalnie opracowanych zadań. Assessment Center odbywa się w formie sesji trwającej zazwyczaj jeden dzień, czasem dwa dni. Kandydat przebywa w grupie, w której może spotkać innych kandydatów na to samo stanowisko pracy. Jak się przygotować do Assessment Center?

spis treści

1. Assessment Center - co to jest?

Tradycyjny dobór pracowników opiera się na rozmowie kwalifikacyjnej, ewentualnie rozmowie psychologicznej i wykonaniu testów rekrutacyjnych, np. testów inteligencji, testów na refleks, spostrzegawczość, kreatywność, testów osobowości czy zadań demaskujących specyficzne zdolności i umiejętności wymagane na dane stanowisko.

Wśród nowoczesnych i zarazem bardzo kosztownych metod selekcji i oceny kandydatów wymienia się Assessment Center (AC) - ośrodki ocen, składające się z grupy asesorów oceniających. Metoda rekrutacji Assessment Center kosztowna, dlatego używa się jej głównie do wyboru managerów albo do selekcji osób na wysokie stanowiska kierownicze.

Zobacz film: "Dwie trzecie firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników"

Kompleksowa strategia Assessment Center, polega na indywidualnym (audyt personalny) lub częściej grupowym badaniu kandydatów (pracowników), prowadzona przez zespół badaczy-obserwatorów, posługujących się zintegrowaną, specjalnie dobraną baterią technik diagnostyczno-selekcyjnych, wyposażonych w kryteria analizy i oceny uzyskiwanych informacji.

Zwykle czas trwania Assessment Center to dwa dni, ale jest poprzedzone okresem przynajmniej dwutygodniowego przygotowania metod rekrutacyjnych. Konkretny plan działań ustalany jest przez wyszkolonych absolwentów psychologii bądź pracowników działu HR danej firmy.

2. Assessment Center - dla kogo?

Na zorganizowanie takiej sesji pozwolić mogą sobie firmy, które stać na ten rodzaj rekrutacji. Zdarza się jednak, że średnie firmy także decydują się na Assessment Center, ponieważ mają pewność, że zatrudniona osoba będzie kompetentna.

Sesje Assessment Center zazwyczaj skupiają osoby, którym stawiane są wymagania interpersonalne, kierownicze, związane z umiejętnością wywierania wpływu. Assessment Center dotyczy takich stanowisk, jak: doradca, sprzedawca, negocjator, mediator, manager. Istnieje wiele stron, na których przyszli kandydaci mogą przeczytać rady jak dobrze wypaść na Assessment Center.

Warto przeczytać:

  1. Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?
  2. Motywacja - charakterystyka, rodzaje, w pracy, automotywacja
  3. 9 znaków, że powinieneś rzucić swoją pracę

3. Assessment Center - przygotowanie

Dobre przygotowanie na sesję Assessment Center to podstawa, ale nie gwarantuje sukcesu. Na sesję Assessment Center trzeba przygotować się tak, jak na rozmowę kwalifikacyjną, zatem najważniejsze to przyjść wypoczętym i wyspanym, nie spóźnić się i zachowywać pozytywne podejście do procesu.

Warto eksponować serdeczny uśmiech, otwartość i gotowość na współpracę. Trzeba pokazać, że się nie stresujemy i starać się zaprezentować z jak najlepszej strony.

Kandydaci powinni wiedzieć o tym, jakie są najczęściej popełniane błędy:

  • próba przewidzenia potrzebnych kompetencji na dane stanowisko i dopasowanie swojego zachowania do nich – nawet stanowisko o tej samej nazwie w każdej firmie wygląda inaczej, dlatego nie sposób przewidzieć oczekiwanych cech;
  • próba odegrania roli i udawania kogoś, kim się nie jest – może się nie powieść z powodu stresu, presji czasu i zmęczenia psychicznego.

Po zakończeniu Assessment Center osoby obserwujące kandydatów przygotowują opinię o każdym z nich. Trzeba pamiętać, że Assessment Center powinien być przeprowadzany pod okiem fachowców i trwać cały dzień. Niektóre firmy uciekają się do łatwiejszego rozwiązania i proponują kandydatom wykonanie tylko dwóch zadań – nazywanie sesji tego rodzaju mianem Assessment Center jest nadużyciem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze